Hlavní obsah

Rozdíl mezi slušným e-shopem a nákupní galerií. Na co si dát pozor při online nakupování?

Foto: Seznam.cz

V dnešní době je online nakupování běžnou součástí našeho života. Při výběru internetového obchodu je však důležité rozlišovat mezi tradičním e-shopem a tzv. nákupní galerií, aby nedošlo k nepříjemným překvapením.

Článek

Ergo kladívko, co je nákupní galerie?

Nákupní galerie je platforma, která zprostředkovává prodej zboží od různých dodavatelů, často ze zahraničí, zejména z Asie. Na rozdíl od klasického e-shopu nemá mj. ani vlastní sklad ani kontrolu nad kvalitou nabízených produktů. Co může vést a často vede k delším dodacím lhůtám, komplikacím při reklamaci či vrácení zboží a rozdílům mezi popisem a skutečným stavem produktu.

Hlavní rozdíly mezi e-shopem a nákupní galerií:

Dodací lhůta: Zatímco slušný e-shop má zboží většinou skladem a doručuje ho v řádu dnů, nákupní galerie často zprostředkovává zboží od zahraničních dodavatelů (z velkých dálek), což může znamenat dodací lhůtu i několik týdnů či měsíců.

Zajímavost - Kanál na Youtube Kluci z Prahy popisoval dokonce obchodní galerii, s lhůtou pro dodání 300 (sic!) dnů. Viz https://www.youtube.com/watch?v=pKFUvdaFkME

Reklamace a vrácení zboží: u tradičního e-shopu je proces reklamace a vrácení zboží zpravidla jednoduchý a rychlý. Naproti tomu nákupní galerie mají většinou složitější postupy, jelikož funguje pouze jako zprostředkovatel a nemá přímý vliv na dodavatele. Některé Galerie se snaží protiprávně vyklouznout ze své odpovědnosti, což si popíšeme níže.

Důležitý poznatek z praxe.

E-shopy, jež se zhusta ve svých obchodních podmínkách perfidně ukrývají pod pojem „nákupní galerie“, argumentují např. nemožností odstoupit od smlouvy do 14 dnů nebo zboží reklamovat.

„Vykutálené nákupní galerie“ se potom svými obchodními podmínkami přesvědčit spotřebitele, že jsou „pouze a jen jakousi spojkou“ mezi českým spotřebitelem a např. asijským dodavatelem.

Což vykutálenci presentují leckdy jako odůvodnění, proč odmítají nést odpovědnost za dodržování práv spotřebitelů.

Nepříjemné zauzlení však nastává v tom, že s povahou společnosti jako zprostředkovatele je spotřebitel většinou seznámen až v obchodních podmínkách. Taková informace je pro spotřebitele překvapivá a dle ustanovení § 1753 občanského zákoníku tedy právně neúčinná! Blíže občanský zákoník – zákon č. 89/2012, s účinností od 1. ledna 2014.

V momentě, kdy se webový portál očividně představuje jako klasický e-shop a neinformuje spotřebitele, že funguje pouze jako zprostředkovatel, není možné jej považovat za zprostředkovatele bez odpovědnosti za například bezproblémové dodání zboží.

Jestliže se český spotřebitel dostane do situace, kdy zaplatí předem zboží, které mu není ani po týdnech čekání dodáno, je webový portál, jakožto prodávající za takové prodlení odpovědný.

V takovém případě je právně souladné a nezbytné vyzvat prodávajícího k plnění bez zbytečného odkladu. Jestliže ani v přiměřené lhůtě po takovém vyzvání prodávající (tedy ten jelimánek, který se tvářil jako slušný e-shop, lae pak se v obchodních podmínkách schovává za označení „nákupní galerie“ ) zboží nedodá, může spotřebitel legálně odstoupit od smlouvy.

A prodávající je povinen mu vrátit peníze. A pokud tak neučiní, může se podvedený zákazník domáhat svého plnění právní cestou.

Další rozdíl - Kvalita a popis zboží: solidní e-shopy důsledněji dbají na přesné popisy a fotografie produktů. U zprostředkovatelských nákupních galerií se může stát, že zboží neodpovídá uvedeným parametrům či obrázkům.

In medias res: Jak rozpoznat nákupní galerii:

Obchodní podmínky: Pečlivě si je prostudujte. Pakliže najdete zmínky o zprostředkování prodeje či delších dodacích lhůtách, buďte velice obezřetní.

Kontaktní údaje: chybějící nebo neúplné kontaktní informace mohou naznačovat, že se jedná o pofiderní nákupní galerii.

Ceny: Jistě podezřele nízké ceny mohou být lákavé, ale často signalizují, že zboží pochází od zahraničních dodavatelů s delší dodací lhůtou.

Tipy pro bezpečné online nakupování:

  1. Prověřte si obchod: pečlivě vyhledejte recenze a ověřte si reputaci e-shopu na webu České obchodní inspekce nebo v seznamu rizikových e-shopů.
  2. Čtěte obchodní podmínky: opravdu důkladně si je prostudujte a hledejte zmínky o zprostředkování či dlouhých dodacích lhůtách.
  3. Plaťte kartou: v případě problémů můžete požádat banku o tzv. chargeback, tedy vrácení peněz.
  4. Nakupujte raději u ověřených prodejců: Známí prodejci nabízejí podobné/totožné zboží za férové ceny a s rychlým doručením.

Sečteno – Přátelé buďte při online nákupech obezřetní a vždy si ověřte důvěryhodnost obchodu, abyste předešli možným komplikacím. A zejména pozor na pofiderní zprostředkovatelské nákupní galerie.

---------------------------------

Prameny a další informace:

https://www.youtube.com/watch?v=pKFUvdaFkME

Občanský zákoník – zákon č. 89/2012 Sb., , s účinností od 1. ledna 2014.

www.zakonyprolidi.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz