Hlavní obsah
Právo a státní správa

Zahájení a průběh dědického řízení: Co vás čeká po úmrtí blízkého

Foto: Pixabay

Musím se o dědictví nějak přihlásit? Můžu si vybrat notáře? Jak dlouho to celé potrvá?

Článek

Dědické řízení je právní proces, který nastává po smrti člověka – zůstavitele – a jehož cílem je určit, kdo a co ze zůstavitelova majetku získá. Mnoho lidí si klade otázky: Musím se o dědictví nějak přihlásit? Můžu si vybrat notáře? Jak dlouho to celé potrvá?

Předložený populárně-naučný článek nabízí (snad) srozumitelný průvodce základními kroky dědického řízení.

Kdo řízení zahajuje?

Dědické řízení zahajuje okresní soud v místě, kde měl zemřelý trvalý pobyt. Poměrně dobrou zprávou je, že není třeba se o dědictví aktivně hlásit – řízení se spouští automaticky na základě úmrtního listu, který matrika posílá příslušnému soudu.

Notář jako soudní komisař - mohu si vybrat vlastního notáře?

Řízení ze zákona vede notář, kterého určí soud. Nelze si tedy „vybrat svého“ notáře. V tomto případě vystupuje notář jako tzv. soudní komisař – tedy jakýsi prodloužený nástroj soudu, který řízení organizuje a vede.

Odměna notáře se odvíjí od hodnoty pozůstalosti a obvykle ji platí dědici. Pokud je dědictví tzv. předlužené (tj. dluhy převyšují hodnotu majetku), náklady nese stát. Přehled možných nákladů nabízí např. online kalkulačky notářských poplatků.

Např. zde - https://www.kurzy.cz/kalkulacka/odmena-notare/

Jasný příklad - při hodnotě dědictví 5 000 000 korun platíte notáři cca 32 000 Kč. (včetně DPH). DPH je zde cca 5500 Kč.

Jak to celé probíhá?

Notář zpravidla nejdříve kontaktuje osobu, která zařídila pohřeb, aby získal základní informace o majetku zemřelého a okruhu dědiců. Pakliže existuje závěť, může do hry vstoupit tzv. vykonavatel závěti nebo správce pozůstalosti, pokud si je zůstavitel určil.

Jak dlouho to dnes trvá. Odpověď je zde typicky právnická - to je hodně individuální. Nicméně abychom dali nějaký hodně přibližný rámec - délka řízení se aktuálně pohybuje mezi 3 až 7 měsíci, ale může být samozřejmě i kratší nebo delší v závislosti na složitosti situace - vztahy mezi dědici, zahraniční prvky etc..

Směroplatným faktorem je např. to, zda je hned na začátku jasné, kdo všechno dědí a jaký majetek zůstavitel zanechal.

Co když nemohu k notáři?

Dědic se nemusí jednání zúčastnit osobně – může se nechat zastoupit na základě ověřené plné moci. Pokud se ale někdo opakovaně a bez omluvy nedostavuje, může mu notář udělit pořádkovou pokutu, nebo dokonce nařídit jeho předvedení.

Problémy nastávají i v případech, kdy není jasné, kdo jsou dědicové nebo kde se nacházejí. Soud pak může ustanovit opatrovníka a komunikaci vést tzv. vyhláškou. Pokud se dědic ani poté neozve, jeho podíl připadne ostatním podle jejich zákonného podílu.

Co když něco nefunguje?

Notář by měl jednat efektivně a nestranně. Pokud máte pocit, že dochází k neodůvodněným průtahům nebo máte podezření na podjatost notáře, můžete podat stížnost – buď regionální notářské komoře, nebo předsedovi příslušného okresního soudu. Pokud vám z průtahů vznikne újma, lze dokonce žádat odškodněníMinisterstva spravedlnosti.

Tématu vydědění jsme se věnovali již dříve zde:

Kdy se řízení zastaví?

Dědické řízení se zastaví, pokud zůstavitel nezanechal žádný majetek. Pokud zanechal jen majetek nepatrné hodnoty (např. běžné osobní věci), může být tento majetek vydán osobě, která se postarala o pohřeb, za předpokladu, že s tím souhlasí.

Pár slov závěrem

Dědické řízení je zpravidla emočně i administrativně náročné.

Je dobré vědět, co očekávat, a nebát se v případě problémů obrátit na odborníky. Dobrá komunikace mezi dědici a spolupráce s notářem celý proces výrazně usnadní.

Článek neobsahuje a ani obsahovat nemůže všechny aspekty dědické tématiky, dalším se budeme, v případě relevantního čtenářského zájmu, věnovat zase v dalších článcích. Článek nenahrazuje odbornou konzultaci s advokátem nebo notářem.

--------------------------

Prameny a další informace:

https://www.kurzy.cz/kalkulacka/odmena-notare/

zakonyprolidi.cz

Občanský zákoník - 89/2012 Sb., účinnost od 1.1. 2014

Fiala R., Drápal L.: Občanský zákoník IV. Dědické právo (§ 1475-1720). Komentář. 2. vydání, C.H.Beck, 2022.

https://medium.seznam.cz/clanek/legendarni-medved-ceske-dedicke-pravo-koho-dnes-nemozno-vydedit-89146

https://medium.seznam.cz/clanek/legendarni-medved-dedeni-druzky-po-druhovi-v-cr-jaka-jsou-dnes-pravidla-89576

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz