Hlavní obsah
Finance

Lichváři se těší na novou kořist. Přijde v lednu, předvídá Člověk v tísni

Foto: Seznam.cz

Index odpovědného úvěrování, který sestavuje organizace Člověk v tísni, není jen žebříček půjček (i když právě srovnání úvěrů je hlavním cílem). Organizace vydává i zprávy o úvěrovém trhu a případná varovná sdělení.

Článek

Listopadový Index odpovědného úvěrování se nese ve jménu obav z budoucnosti dohodářů

Lichváři se mohou těšit na novou kořist, kterou jim teď servírují zákonodárci. O co jde? O zpřísnění režimu dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti. Dohodáři už se zaměstnavatelům nebudou tolik vyplácet, a tak se proslýchá, že jich spousta bude nucena přejít na živnost. Stát se OSVČ, mít IČO.

V čem je problém? Najednou jim budou okamžitě dostupné půjčky na IČO, půjčky pro OSVČ, které jsou na trhu s půjčkami těmi nejproblematičtějšími. Poskytují je (nejčastěji) společnosti bez licence a soukromí investoři (soukromé osoby).

Půjčka na IČO nemá pravidla

Do smlouvy si nelicencovaný poskytovatel může dát cokoliv. Třeba:

  • rozhodčí doložku (exekuce bez soudu)
  • směnku (splatnost půjčky úplně kdykoliv a úplně komukoliv)
  • zástavu bydlení i jen pro malou půjčku atp.

Na ochranu ze strany Finančního arbitra tady můžete zapomenout. Jedině k soudu a za plné poplatky. Podívejte se, kde si ověřit licenci (nebankovního) poskytovatele a pravost půjčky, ale i jak poznat férového poskytovatele půjčky. Jedině tak totiž nesednete na lep „vydřiduchům“, jak je nazval jeden z komentujících u předchozího článku.

Další potíž je v tom, že smlouvy si tito poskytovatelé umějí natolik dobře ošetřit, že s tím ani soud moc neudělá - podrobnosti v článku Půjčkologie: proč lichváři mohou cokoliv?

Některé nebankovky už s předstihem přesedlaly k půjčkám na IČO

Že se společnosti půjčující peníze těší na nové ovečky do platícího stáda, ukazuje i trend posledních měsíců, kdy se licencované nebankovky stahují z trhu spotřebitelských úvěrů, „vracejí licenci“ a přesouvají se právě k podnikatelským půjčkám. Z Člověka v tísni k tomu vydali následující komentář:

Několik společností se navíc z trhu se spotřebitelskými úvěry stáhlo a nově nabízí výhradně půjčky podnikatelské, tzv. na IČO. Varujeme před sjednáním takového úvěru, pokud nebude sloužit opravdu k podnikání. Na podnikatelské půjčky se totiž nevztahuje zákonná ochrana slabší strany, tedy spotřebitele. A někteří poskytovatelé toho využívají. Od nového roku toto riziko navíc nejspíše vzroste v souvislosti s tím, že řada brigádníků pracujících nyní na dohodu o provedení práce se stane formálně podnikateli (OSVČ) a budou pro neférové poskytovatele úvěrů lákavou kořistí.“

Jak vypadá letošní žebříček půjček na 50 000 Kč se splatností jeden rok?

Vraťme se ale k tomu hlavnímu, k tomu, proč David Borges, autor Indexu odpovědného úvěrování, přivedl žebříček na svět. Tedy k výsledkům analýzy i srovnání jednotlivých úvěrů, s nimiž se na trhu setkáme nejčastěji. Ani letos není na stupních vítězů jen bankovní sektor, jak by asi mnozí očekávali. První dvě příčky jsou sice bankovní, ale bronz získal Home Credit, jedna z nejstarších českých nebankovek.

Interaktivní graf s výsledky (počty bodů i celkové slovní hodnocení) si zobrazíte na tomto odkazu.

Když se vrátíme k předchozímu dílu Půjčkologie: Jak vybrat půjčku, která vás nepoškodí, můžete se přesvědčit, že úvěry z prvních několika míst žebříčku ve velké míře odpovídají všem čtyřem parametrům půjčky, která své klienty nepoškozuje.

Kdyby se vám na graf jít nechtělo, tady je prvních deset míst (z více než 30):

  1. Česká spořitelna
  2. AirBank
  3. Home Credit
  4. ČSOB
  5. Zonky
  6. mBank
  7. Raiffeisenbank
  8. Moneta
  9. Komerční banka
  10. ESOX

Jak vycházejí hodnocené půjčky cenově?

Na tomto odkazu si zobrazíte graf s cenami půjček na 50 000 Kč se splatností 1 rok.

Pohybují se od:

  • 2 747 Kč (mBank)
  • 3 001 Kč (Raiffeisenbank)
  • 3163 Kč (Fio banka)

až po:

  • 90 000 Kč (CFIG Credit)
  • 95 371 Kč (ViaSMS)
  • 183 001 Kč (Movinero)

Samozřejmě plus vratka samotné půjčky. To vše za předpokladu řádného splácení dle splátkového kalendáře.

Uprostřed žebříčku se cena točí okolo 10 000 Kč.

Že jsou to pálky, co se ocitlo na chvostu žebříčku? A to se bavíme o půjčkách „krocených“ zákonem o spotřebitelském úvěru…

Pořadí je i pro náklady z prodlení

I na náklady spojené s prodlením a vymáháním sestavil ČvT v rámci Indexu odpovědného úvěrování podrobné pořadí. Najdete je i s grafem na tomto odkazu. Zjišťovaly se náklady při půlročním nesplácení půjčky ve výši 50 000 Kč.

Rozptyl částek je tentokráte od:

  • 5 788 Kč (opět mBank) (dvakrát tolik, co cena celé půjčky)
  • 8 320 Kč (opět Raiffeisenbank) (téměř třikrát tolik, co cena celé půjčky)
  • 8 949 Kč (AirBank)

až po:

  • 36 851 Kč (CreditPortal)
  • 55 163 (ViaSMS)
  • až po 65 290 Kč (opět Movinero) (od 3. měsíce jsou náklady z prodlení regulovány zákonem).

Uprostřed žebříčku se cena vymáhání pohybuje okolo 15 000 Kč.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz