Článek
Nedávno jsem zašla na kafe s kolegyní z práce. Vzala s sebou svého desetiletého syna, kterého jsem dosud znala jen z fotek. O tom, že je „oplácaný“, jsem věděla. Realita mě ale překvapila. Ve svých deseti letech možná váží víc než já. Co mě ale překvapilo ještě víc, byla reakce jeho matky, mé kolegyně. Poté, co spořádal zmrzlinový pohár, s radostí mu objednala ještě další tři zákusky. Na mou otázku, jestli už není toho cukru přeplácaný a že mi to už přijde moc, mi s úsměvem na rtech odvětila, ať to vůbec neřeším. Že je přeci ještě dítě, že to vyběhá a vytáhne se z toho. Upřímně, nejsem si jistá, jestli se nadváha tolika kil navíc dá „vytáhnout“. A hlavně si neuvědomuje, na jaké problémy mu zadělává do budoucna.
Kila navíc jako modla současných maminek
Neříkám, že za nás děti nebyly obézní. Taky jsem nikdy nebyla žádný kostlivec a celý život nějaké to kilo navíc mám. Ale celé dny jsme v dětství trávili venku, běhali, hráli si… A rodiče nás rozhodně nenechali jen tak ležet u televize. Sladkosti jsme dostávali jen výjimečně, většinou se o víkendu upekla buchta. Naši potomci už byli vychováváni trochu volněji, nějaká ta mlska v kredenci se vždycky našla. Ale dnes mi přijde, že pro mnoho maminek je naprosto normální, že jejich děti milují sladké, a nebrání se tomu, aby ho jedly – samozřejmě trochu nadneseně – po kilech. Vlastně mám pocit, že dnes jsou dva extrémy – maminky, které svým dětem nedovolí ani lízátko, a potom ty, které mají v kapse vždy něco na zub. A obojí je dle mého názoru špatně.
Více než miliarda obézních osob
O tom, že je obezita závažným problémem, hovoří i nelichotivá čísla. Rostoucí počet obézních dospělých na celém světě byl evidentní již v 70. a 80. letech 20. století, nyní jsme však dospěli k závratnému počtu – odhaduje se, že obezitou trpí celosvětově více než 1 miliarda lidí. A zdaleka se obezita netýká jen dospělých, ale i dětí – počet obézních dívek vzrostl z 1,7 % v roce 1990 na 6,9 % v roce 2022. U chlapců se počet zvýšil z 2,1 % obézních chlapců v roce 1990 na 9,3 % v roce 2022.
Co je vlastně obezita
Obezita je dlouhodobý (chronický) zdravotní stav, který je spojen s nadbytkem tělesného tuku (tukové tkáně), který může poškodit zdraví. Obecně je za obézního člověka považován takový, který má index tělesného hmotnosti (BMI) vyšší než 30, signalizovat obezitu může ale také nadměrné množství břišního (viscerálního) tuku, které je vyšší než množství tělesného tuku v jiných oblastech.
Na vině obezity může být dlouhodobé přijímání více kalorií, než se spálí při každodenní činnosti a cvičení, či sedavý životní styl. K dalším příčinám obezity ale patří také:
- genetické predispozice, jež mohou ovlivnit, jak tělo zpracovává jídlo na energii a jak se ukládá tuk;
- stárnutí, které může vést k menšímu množství svalové hmoty a pomalejšímu metabolismu, což usnadňuje přibírání na váze;
- nedostatečný spánek, který může způsobovat hormonální změny, jež mohou vyvolávat pocity hladu a touhu po určitých vysoce kalorických potravinách;
- nadměrný stres, který může vyvolat produkci hormonů, jež způsobují větší apetit a ukládání většího množství tuku;
- těhotenství, jelikož kila navíc nabraná během těhotenství nemusí být snadné zhubnout, a mohou nakonec vést k obezitě;
- některá onemocnění – ke zvýšenému riziku obezity mohou přispívat i některá onemocnění, jako je syndrom polycystických ovarií způsobují nerovnováhu hormonů, hypotyreóza (nedostatečná funkce štítné žlázy), či osteoartróza způsobující bolest, která může vést ke snížení aktivity;
- psychologické a další faktory – k přibývání na váze mohou vést také deprese, emocionální nepohodlí, odvykání kouření a další změny ovlivňující psychický stav, jež často vedou k emocionálnímu přejídání;
- užívání léků – na vině obezity mohou být také určité druhy užívaných léků, například kortikosteroidy pro léčbu autoimunitních onemocnění, antidepresiva, antipsychotika či beta-blokátory používané pro léčbu vysokého krevního tlaku.
Obezita zvyšuje riziko mnoha zdravotních problémů
Vrátíme-li se zpět k obezitě u dětí, je třeba uvědomit si, že obezita v dětství a zejména v dospívání má tendenci provázet jednotlivce i do rané dospělosti a že zásadním způsobem ovlivňuje zdraví. I když u dětí nemusíme na první pohled zaznamenat zdravotní komplikace, faktem je, že obezita postupně ovlivňuje klouby, kosti, mozek, srdce, játra, cévní systém a další části těla. A zatímco teď se obézním dětem možná ostatní spolužáci „jen“ posmívají, v dospělosti se mohou tito jedinci potýkat s řadou zdravotních problémů.
- Tuk uložený kolem krku může způsobit přílišné zúžení dýchacích cest, což může v noci ztěžovat dýchání.
- Nadváha nebo obezita výrazně zvyšuje riziko mrtvice, ke které dochází, když krev přestane proudit do mozku.
- Obezita je spojována s vyšším rizikem gastroezofageální refluxní choroby, u které žaludeční kyselina uniká do jícnu. Obezita navíc zvyšuje riziko vzniku žlučových kamenů.
- U lidí s obezitou musí srdce více pracovat, aby pumpovalo krev do těla, což vede k vysokému krevnímu tlaku neboli hypertenzi, která může být příčinou mrtvice.
- Obezita může také způsobit, že se buňky těla stanou odolnými vůči inzulínu, což může zapříčinit rozvoj diabetu 2. typu, který je spojen s řadou dalších zdravotních problémů, včetně srdečních onemocnění, onemocnění ledvin, mrtvice, amputace a slepoty.
- Obezita může způsobit zhoršení hustoty kostí a svalové hmoty, jakož i přílišný tlak na klouby, což vede k bolesti a ztuhlosti.
- Obezita může narušit reprodukční systém a způsobit problémy s otěhotněním.
- Obézní lidé pak mohou mít vyšší riziko rozvoje depresí, negativně vnímat své tělo a mohou mít nízké sebevědomí.
Pokud nechcete, aby se tyto problémy v dospělosti u vašich dětí objevily, je třeba myslet na prevenci. Snažte se proto pečovat o své děti tak, aby nemusely bojovat s obezitou, a šetřete jejich zdraví. Radost lze přeci dělat i jinak než tunami sladkého.
Zdroje: thelancet.com, healthline.com, dále dle textu