Hlavní obsah
Jídlo a pití

„Nejsem služka, u sporáku kvůli teplé večeři nebudu,“ sdělila jsem rodině

Foto: Freepik

Kolik teplých jídel by měl člověk mít denně? Samozřejmě, že úplně stačí jedno jediné.

Článek

Mít alespoň jedno teplé jídlo denně je nejen standard, ale také určitá nutnost v rámci zdravého, vyváženého moderního jídelníčku. Existují však rodiny, které si potrpí na dvě teplá jídla denně. Nic proti tomu – i já bych si klidně dala teplý oběd a teplou večeři. Jenže je tu jeden problém: to jídlo někdo musí uvařit. A kdo by to měl být?

Potrpím si na teplou večeři

Z okruhu svých kamarádek vím, že pro své muže pravidelně vyvářejí. Jejich drahé polovičky si potrpí na to, aby večer sedli ke stolu a žena jim naservírovala teplou večeři. Protože celkem aktivně sleduji pořad Výměna manželek, díky kterému nahlédnu do mnoha jiných rodin, vidím, že i tam je to považováno za určitý standard.

Nic proti, i já bych si ráda večer zasedla ke stolu a čekala, až mi někdo přinese teplé jídlo. Ale kdo by to měl být?

Samo se to neudělá

Zeptejte se kohokoliv, zda by chtěl mít doma na stole vždy připravenou teplou večeři. Každý vám odpoví, že ano. I já bych ji chtěla, to je jasné. Jenže ona se sama neuvaří. Ingredience se samy nekoupí, nepřipraví, pokrm se sám neuvaří, jídlo se samo nenaservíruje, ani talíř se po jídle sám neumyje. Vždy to musí někdo udělat. A kdo?

Pokud má někdo doma hospodyni, je to jasné. V ostatních domácnostech je to většinou na ženách. Je ale v pořádku to odmítnout? Samozřejmě, že je.

Nejsem vaše služka, stát u sporáku kvůli teplé večeři nebudu

Manžel má obědy v práci, dítě ve školce. Teplé jídlo tedy mají, a není důvod, aby měli ještě jedno, když bych ho měla vařit já. Jasně, když vařím ve větším množství, klidně na večeři něco zbude. Ale sólo vaření jen kvůli tomu, aby měl někdo večer do žaludku něco teplého, to určitě ne.

Pravda, mohla bych to „odfláknout“ – použít nějaký polotovar, jídlo ze sáčku nebo konzervu. Jenže to by chuťově nebylo nic moc, a složením také ne. To už je lepší něco studeného, no ne?

„Nejsem vaše služka, stát u sporáku kvůli teplé večeři nebudu,“ sdělila jsem rázně ve chvíli, kdy se u nás schylovalo k nějakému stravovacímu převratu. Jsem aktivní žena, mám své koníčky a zájmy, brigádu, starám se o děti i o domácnost. Stát odpoledne u plotny, aby bylo teplé jídlo? To už by na mě bylo opravdu moc. Pokud někdo teplé jídlo chce, ať si ho uvaří.

Co je na studené večeři špatného?

Hlavně nerozumím tomu, co je na studené večeři špatného. Jaký je důvod, proč by měla být teplá? Když mi někdo řekne, že za teplou večeři považuje ohřátý párek, míchaná vajíčka, hemenex nebo těstoviny zamíchané s vajíčkem, musím se smát. To jsou jídla, která považuji za rychlovku, když mám hlad a chci se odbýt.

Proti těmto „kulinářským skvostům“ jsou naše studené večeře vrcholem gastronomie: kvalitní šunka, dobré sýry, zajímavé druhy pečiva, k tomu zelenina a ovoce. Pestrý, chutný a zdravý obložený talíř je nakonec lepší než něco, co je sice teplé, ale o kvalitě a složení se dá úspěšně pochybovat. Nemyslíte?

Anketa

Máte pravidelně teplé večeře?
Ano, mám
9,8 %
Ne, nemám
90,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 1443 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz