Článek
Chudoba, nebo život?
Pět let před příchodem pandemie covidu byla vypracována zpráva pro Evropskou komisi ohledně klesající porodnosti a jejích příčin. Vládnoucí složky rozvinutých ekonomik doufaly, že v průběhu pandemického lockdownu se výrazně omladí již tou dobou klesající demografická křivka a dojde k tzv. „baby boomu“. K překvapení všech se to nestalo. Stoupl počet domácího násilí a depresivních pacientů. I když je klesající porodnost považována za celospolečenský problém, často je mužskými odborníky z reprodukčních klinik, které ve většině případů oslovují média, nepřímo ukazováno na ženy, které mají možnost zvolit si mezi biologickým a ekonomickým břemenem mateřství a možností vzdělání a dalších méně náročných a omezujících životních rozhodnutí.
Nechce se ti to číst? Tak si to poslechni zde: Dítě je luxus
Gender pay gap je mýtus jen pro muže
Že jsou Čechy vyhledávané jako montérna Evropy, skutečně poukazuje na nabídku levné pracovní síly, což se prokazatelně odráží v ekonomické situaci žen. V Česku se stále vyskytuje výrazný genderový platový rozdíl, tzv. gender pay gap, který se týká žen i rodin, jež se potýkají s nízkými příjmy. V roce 2021 byl platový rozdíl mezi muži a ženami v České republice přibližně 20,1 %. To znamená, že ženy v průměru vydělávají podstatně méně, což má závažné důsledky, zejména pokud se do rodiny narodí dítě. Ale takový člověk obvykle nedostane ani prostor k vyjádření. Stále se ptáme odborníků, kteří nemají osobní zkušenost s volbou mezi mateřstvím a chudobou, anebo stabilní ekonomickou situací a životní, aspoň malou, jistotou. Pokud přijde do života dítě, tak je pro ženu, žijící v nezdaném páru, naprosto riskantní a také často likvidační z ekonomické stránky. S ohledem na velké procento žen v těchto zaměstnáních, určených pro levnou pracovní sílu, si s mateřstvím vybere i chudobu a obtíže při hledání zaměstnání během péče o malé dítě.
A co děti?
Porodnost logicky souvisí s dětmi. Podle některých státních institucí to ale skoro vypadá, že děti jsou po porodu soukromý problém matek. Děti v těchto rodinách pak často zažívají sociální a ekonomickou zranitelnost, což má dlouhodobé dopady na možnosti vzdělávání a životní perspektivy. Navzdory možnostem se do nářků médií na klesající porodnost nepromítají ani neberou v potaz následky tohoto tlaku, jako například špatné možnosti vzdělání dětí z chudých rodin a mizerné vyhlídky do budoucnosti takového dítěte.
Také výzkumy naznačují, že ekonomické podmínky v ČR neustále tlačí ženy k tomu, aby se snažily kombinovat práci a rodinné povinnosti, což často vede k nadměrnému stresu a úzkosti. Pokud jde o chudobu v rodinách, kde se narodí dítě, ženy jsou často první, kdo čelí ekonomickým potížím, a s tím se pojí další otázky, jako je dostupnost zdravotní péče, podpora zaměstnanosti a sociální zabezpečení. Děti jsou budoucnost, ale i zrcadlem ekonomického systému. Jak může být dítě považováno za výhodu, když se rodí do prostředí, kde nejsou členy rodiny, ale spíše ekonomickou zátěží či nástrojem k získávání více prostředků na uspokojování pomíjivých potřeb, jako jsou gamble, cigarety nebo alkohol?
Naivní představy o vlastnictví bytové jednotky
Lidé, jako jsem já sama – ani zdaleka nedosahující na průměrný plat – mají pořízení si nemovitosti na hypotéku daleko za hranicí lucidního snění. Snižující se porodnost je globálním fenoménem, který nelze zjednodušit na individuální rozhodnutí těch hrozných sobeckých žen. V mnoha zemích rostoucí náklady na bydlení, vzdělání a zdravotní péči nutí páry přehodnotit počet dětí, které si mohou dovolit.
Pro sociální skupinu žen, které nejsou mediálně tak atraktivní, aby měly sdělovací prostředky chuť jejich reálným obavám naslouchat, je pořízení si dítěte hazard s budoucností nejen vlastní, ale i potenciálního dítěte. Všechno brečení nad tím, jak se rodí málo dětí, má jedno společné. Každý hledá viníka, místo toho aby se hledalo řešení. Každý také bude mít jasnou představu, jak naložit s reprodukčním orgánem, který není v jeho těle, ale tom vašem. Také místo vás nebude dítě šatit, živit a vychovávat. Nikdo s jasným názorem na vaši domnělou sobeckost vám nenajde školku, nevyzvedne dítě z kroužku a nebude s ním dělat úkoly. Stát má také jasno – nízká porodnost vadí. Ale jen do té doby, než se narozené děti stanou problémy matek.
Jiný úhel pohledu na zodpovědnost
Je smutné, že místo toho, aby se lidé doptávali na kontext mého rozhodnutí, je pro ně jednodušší dát mi stereotypně negativní nálepku. Každý, koho jsem potkala a komu jsem vyjádřila svoje vlastní postoje k této tématice, měl absolutně jasno, co bych měla dělat se svojí dělohou – ale stejně jako tito lidé nestarají o kontext, tak se nestarají ani o to, jestli to dítě budu mít čím uživit a jestli ho nepřivedu do velice chudé sociální vrstvy – což je spíše potenciální ekonomická zátěž než budoucí pracovní síla. Stejně jako se žádný z novinářů nezeptá žen, co jsou ohrožené chudobou, ale raději mužských odborníků se vzděláním a bez dělohy, tak jak může být zpráva o tom, že bezdětné ženy jsou zároveň i sobecké líné kariéristky, opravdu uvěřitelná? Proč bych měla být sobecká za to, že volím cestu, která je odpovědná nejen vůči mně, ale i vůči hypotetickému dítěti a chudobě nás obou?
Anketa
Reference:
Po celém světě klesá porodnost. V Česku tomu není jinak - CNN Prima NEWS
Opinion of the European Committee of the Regions – Demographic change: proposals on measuring and tackling its negative effects in the EU regions
Low fertility in the EU: A review of trends and drivers | Knowledge for policy
Maternal mortality