Hlavní obsah

Český důchodový systém v kostce: Jak funguje

Foto: Seznam.cz

Máte problém s orientací v českém důchodovém systému? V tomto článku se stručně a jednoduše seznámíte s jeho nejdůležitějšími součástmi. Tak pojďme na to.

Článek

Česká republika je příkladem země s ne příliš jednoduchým penzijním systémem, který však odráží koncepce mnoha evropských zemí. Jeho hlavním cílem je vytvořit – ať už s větším či menším úspěchem – finanční záchrannou síť pro stárnoucí obyvatelstvo.

Podobně jako penzijní systémy na celém světě se i český penzijní systém neustále ocitá v epicentru vášnivých debat a úvah. Nutno říci, že intenzita těchto debat roste s tím, jak se demografická škála naklání směrem ke stárnutí – dynamika složený obyvatelstva prochází zjevnou změnou.

Tři pilíře českého důchodového systému

  • První pilíř: První pilíř českého důchodového systému je základní státní penzijní systém. Do tohoto pilíře přispívají zaměstnanci a zaměstnavatelé povinnými odvody. Tyto odvody jsou určeny zákonem a slouží k financování důchodů státního penzijního systému. První pilíř zajišťuje minimální zabezpečení občanů v důchodu (i když k němu stále řada lidí vzhlíží jako k východisku, které jim zajistí bezstarostný a pohodlný život v penzi).
  • Druhý pilíř: Druhý pilíř, který byl zaveden v roce 2013, ale později v roce 2016 zrušen z důvodu nízké míry účasti, byl dobrovolným systémem, jehož cílem bylo umožnit jednotlivcům spořit si více na důchod z vlastní kapsy s podporou příspěvků od státu. Fondy v tomto pilíři byly spravovány soukromě a poskytovaly jednotlivcům možnost potenciálně dosáhnout výnosů z vlastních úspor na důchod. Jednalo se však o fondy s garancí nezáporného zhodnocení – přirozeně nemohly investovat do příliš rizikových aktiv a tak z podstaty věci přinášely minimální kladné zhodnocení. Ačkoli měl druhý pilíř krátkou životnost, vyvolal diskuse o potřebě dalších důchodových reforem v České republice.
  • Třetí pilíř: Třetí pilíř je také dobrovolný a zahrnuje doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění. Tento pilíř umožňuje občanům individuálně spořit a investovat na důchod a volit si vhodný produkt podle svých potřeb. Třetí pilíř může obsahovat různé investiční nástroje, které pomáhají zhodnocovat úspory. Cílem třetího pilíře je poskytnout občanům další možnost zajištění důchodu. Nutno říci, že ani stávající nástroje nenabízejí příliš lákavé zhodnocení oproti investicím na kapitálovém trhu. I proto česká vláda od roku 2024 připravila řadu revolučních novinek.

Průběžný systém důchodů: Udržitelná cesta, nebo časovaná bomba?

První pilíř českého důchodového systému spočívá na průběžném financování, v němž pracující obyvatelstvo financuje důchody stávajících penzistů. Tento mechanismus funguje tak, že se z hrubých mezd zaměstnaných osob a OSVČ odvádí pojistné na sociálním zabezpečení, čímž se vytváří nepřetržitý finanční tok. Prostřednictvím tohoto dobře organizovaného systému dostávají důchodci od státu své penze.

Tento způsob financování důchodů není novinkou, která by se týkala výhradně české ekonomiky, ale jedná se o celosvětově rozšířený model. Problémem však je, že tento průběžný systém, jehož základy položil již v roce 1889 německý kancléř Otto von Bismarck, funguje až do dnešních dnů bez výraznějších změn.

Díky demografickému vývoji je však udržitelnost tohoto modelu podrobována přísným zkouškám. Přestože se role průběžného systému, a tedy i státního důchodu, v mnoha zemích snižuje, státní důchod je i nadále nepostradatelnou složkou finančního zabezpečení ve stáří.

Pro rozsáhlou část obyvatelstva je státní důchod finanční oporou, která jim zajišťuje, že na podzim života nebudou živořit. Otázkou však zůstává, jak vysokou kvalitu života jim tento důchod v budoucnu zajistí.

Demografická situace se neustále vyvíjí – ubývá pracujících na úkor rostoucího počtu důchodců – což vyžaduje přehodnocení úlohy průběžného systému ze strany všech zodpovědných jednotlivců. Jednoduše již nebudete moci stoprocentně spoléhat na stát – důchod financovaný z průběžného systému financování vám v budoucnu s velkou pravděpodobností nezajistí důstojné stáří, navzdory nedávno schválené důchodové „reformě“.

Nespoléhejte se stoprocentně na stát: Každý svého štěstí strůjcem

Využijte některé z kalkulaček a zkuste si spočítat, kolik by činil za stávající situace váš budoucí důchod. Nechci být poslem špatných zpráv, ale situace s českým důchodovým systémem se do budoucna bude pravděpodobně zhoršovat, tudíž skutečná částka bude nakonec spíše ještě nižší, než hodnota, kterou si spočítáte dnes.

Chcete-li ke své budoucnosti přistoupit zodpovědně, máte zřejmou možnost. Zapojte se do třetího důchodového pilíře. Můžete využít doplňkového penzijního spoření se státním příspěvkem, případně si počkat na změny, které vstoupí v platnost v lednu 2024 a využít v rámci třetího pilíře i nějakého více rizikového investičního nástroje.

Případně můžete začít investovat sami na vlastní pěst. Vězte, že investování v dnešní době už není hřištěm pro zkušené finančníky. Přesto vás nikdo nevyzývá, abyste investovali do jednotlivých akcií, nakupovali zlato nebo dokonce kryptoměny.

Možná jste už slyšeli o ETT – burzovně obchodovaných fondech, což jsou v jednoduchosti celé koše akcií, dluhopisů nebo třeba komodit, do kterých můžete investovat podobně jako do bankovních podílových fondů – s tím rozdílem, že je obvykle charakterizují mnohem nižší poplatky. Tyto ETF lze poměrně snadno nakupovat i v České republice přes několik investičních platforem, jejímž prostřednictvím můžete celý proces investování automatizovat a investovat takřka bez starostí.

Patříte-li ke konzervativcům, pak stále můžete investovat do bankovních podílových fondů. Jedno je však jisté, nějaké peníze stranou byste si odkládat sami měli – dejte přednost budoucímu finančnímu zabezpečení před okamžitou spotřebou, vaše budoucí já, vám za toto rozhodnutí poděkuje.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz