Článek
Proč někteří lidé klamou tělem?
Jak píšou autoři populárně psychologických knih manželé Peaseovi v knize Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách, 15 až 20 % mužů má více či méně ženský mozek a mnozí z nich se stanou homosexuály. Na druhé straně barikády stojí cca 10 % žen, které mají spíše mužské uvažování a schopnosti.
Za 30 let své praxe v realitách jsem potkal mnoho lidí a měl možnost poznat i ty, kteří klamou tělem. Můj bývalý společník i starší syn mají typicky ženský mozek, takže jsem zažíval v přímém přenosu, jak se liší jejich chování od očekávání, které zejména můj 195 cm vysoký syn v lidech vzbuzuje.
Sám mám napůl ženský mozek – v přechodovém pásmu mezi mužským a ženským uvažováním, a proto mi nedělá problémy vyjednávat s muži ani se ženami. Díky tomu dokážu dělat víc věcí současně, což využívám v práci i při zábavě. Jako baskytarista současně čtu a zpívám text, přiřazuji akordy z první sloky k dalším slokám, sleduji sólového zpěváka a podle něj udržuji rytmus.
Jaký to má vliv na vztahy?
Jistě znáte páry, v nichž žena velitelka nosí kalhoty a muž je spíše pečujícím strážcem rodinného krbu. Pokud se takto doplňují, mohou fungovat lépe než páry s tradičním rozdělením rolí.
Mnozí muži si usnadní život a vyberou si partnerku s mužským mozkem jako můj bratr. Řada žen má přátele z řad homosexuálů, kteří jim díky svému ženskému nastavení myšlení rozumí více než jejich partneři.
Věčný spor o to, zdali je lepší mít partnera podobného vám nebo naopak zcela odlišného, naštěstí řeší matka příroda po svém. Jak říká Mireček v oblíbeném filmu o básnících, přitahují nás pudově geneticky jiní lidé, abychom neměli debilní děti. Jakmile však děti vyletí z hnízda, oceníme nám podobné přátele a partner nám často připadá jako z jiné planety.
Zklamu příznivce současného genderového fanatismu – britská genetička Anne Moirová svoje výzkumy publikovala již v roce 1989 v knize Brain Sex: The Real Difference Between Men and Women. Autorka vysvětluje rozdíly v nastavení mozku množstvím mužského hormonu, který působí na prenatální vývoj mozku dítěte.
Možná některý z jejích následovníků rozvine její teorii a vznikne test, který pomůže identifikovat nově objevená a diskutovaná pohlaví. Zatím se budeme muset spokojit s tradičními dvěma pohlavími a čtyřmi kombinacemi pohlaví a nastavení mozku. Případně si můžete přečíst česky, jak autorka popisuje, jak se nastavení mozku projevuje.
Otestujte si svůj mozek
Pro testování svých přátel používám test z knihy manželů Peaseových. Přitom jsem došel k zábavnému zjištění, že nejvíce mužský mozek má kamarádka Eva – praktická lékařka. Kamarád Pavel – ajťák s nejvíce ženským mozkem si na druhý pokus nepřekvapivě našel partnerku, která svůj mužský mozek rozhodně neutají.
Tento test najdete na více místech na internetu, doporučuji https://www.nakluky.cz/magazin/item/2604-udelejte-si-test-mate-muzsky-nebo-zensky-mozek/, vlastní test pak http://pajanek.invite.cz/mozek.html.
Když otestujete při vhodné příležitosti svoji rodinu a přátele, pochopíte, proč se někteří chovají nečekaně. Hlavně už nebudete mužům s ženským mozkem vyčítat, že s nimi cloumají emoce víc, než byste očekávali. Muži na druhé straně ocení ženy s mužským mozkem jako rovnocenné partnery v tradičně mužských profesích.
Už staří Řekové měli v delfské věštírně napsáno „Poznej sám sebe“. Přeji vám, ať si dokážete zachovat zdravý rozum bez ohledu na to, zda je ženský či mužský. Jedním z nástrojů jeho intenzivního používání je pro mě rychločtení.
Zdroje :
PEASE, Allan a Barbara PEASE. Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Vyd. 1. V Brně: Jiří MOIR, Anne Alman, 2000. 317 s. ISBN 80-86135-15-2
MOIR, Anne. Brain sex : the real difference between men and women. Joseph, London, 1989, 218 s. ISBN 9780718128845
MOIR, Anne a Bill MOIR. Proč muži nežehlí: čtení o mužích a ženách. Vyd. 1. Praha: Grada Publishing, 2000. 210 s. ISBN 80-7169-945-4
Test mozku: http://pajanek.invite.cz/mozek.html
Vyhodnocení : https://www.nakluky.cz/magazin/item/2604-udelejte-si-test-mate-muzsky-nebo-zensky-mozek/