Článek
Zdá se vám, že plavková figura, kterou jste si koncem zimy a začátkem jara vybudovali, vzala nějak rychle za své? Ačkoli se někteří lidé domnívají, že člověk si dělá zásoby tuku spíše na zimu (což některé studie i v jisté malé míře potvrzují), léto se na postavě mnoha lidí dokáže podepsat ještě výrazněji. A to navzdory tomu, že mohou mít pocit, že se v létě více hýbali a jedli naopak méně.
Existuje hned několik studií (viz zdroje), které trend letního přibírání potvrdily u dětí školou povinných. A příčiny? Celkem očekávaně jde o změnu režimu oproti školnímu roku. U dětí je toto rozdělení jasně ohraničené obdobím prázdnin. Ke změně životního stylu a přepnutí do „letního módu“, ale dochází i u velké části dospělých. A které faktory tohoto prázdninového ladění mohou být problematické?
Jíme méně, ale zato hůře
Léto, grilovačky, fast food na koupalištích či výletech, opulentní přejídání na all inclusive dovolených a tak dále. V létě kolikrát pro spoustu nejrůznějších aktivit nemáme čas se věnovat jídlu. Večer padneme do postele unavení náročným dnem plným zážitků a máme dojem, že jsme nic moc nesnědli a byli pořád v pohybu. To by mělo vést k hubnutí… nebo ne?
Ne nezbytně. Pokud jsme vytěsnili těch pár piv, támhle špekáček, onde smažák s hranolky, tuhle kebab, pytlík chipsů, sladkou tyčinku a limonádu na doplnění energie a tak dále. Zkrátka jídla mohlo být skutečně objemově i výrazně méně, než kolik jíme jindy v roce. Ale často jde změna ve prospěch potravin s vysokou kalorickou denzitou.
Masný, tučný fast food odněkud z bistra zapíjený pivem nebo sladkou limonádou – to je prostě kalorická nálož, i když porce není nijak omamná a jídlo ani příliš nezasytí. Někteří lidé mohou taky resty v denním stravování dohánět večerním přejídáním.
Dopřát si tu a tam nějaký ten letní fast food vám při vyváženém jídelníčku neublíží, ale pokud se nehlídáte, za dva až čtyři měsíce letní sezóny se toho může nasčítat přespříliš. Je rozumné udržovat si v jídle aspoň rámcový přehled a režim i v divokém letním ladění.
Například si i dopřát větší, kvalitní snídani, která může regulovat pozdější a večerní pocity hladu a snížit tendenci se přejíst rychle dostupným, kalorickým jídlem. Ale nesmí to být snídaně typu rohlík s marmeládou – po té budete mít leda ještě větší hlad. Snídaně by měla zahrnovat i dostatek vlákniny a bílkovin. Takové by měly být i svačinky, které si můžete na výlet či koupaliště nachystat předem. Nezůstanete tak odkázaní na nabídku bister. Ale i v těch lze často najít i něco relativně rozumného k snědku. Pomoci vám může i pravidlo 80/20.
Limonády a alkohol představují zásadní faktor
V létě mívá spousta lidí ještě větší sklony zakládat svůj pitný režim na sladkém pití anebo rovnou alkoholických nápojích. Právě v tekuté formě přitom dokážeme přijmout často vůbec největší a nejbizarnější dávky cukrů a kalorií.
Jedno pivo má kolem 200 kcal. Litr Coly rovnou skoro 500 kcal (ekvivalent velké svačiny nebo lehkého oběda). I různé ledové sladké kávové nápoje typu frapé mohou mít i k 300 kcal. Kalorie v tekutinách jsou záludné, protože máme tendenci je opomíjet. Tím spíše, že nás žádným způsobem nezasytí.
Alkohol má 7 kcal na gram, čímž překonává sacharidy i bílkoviny. A léto je obdobím festivalů, akcí a popíjení s přáteli na všechny způsoby. Většinou ve větší frekvenci než přes rok. Snažte se tedy přemýšlet i nad svým pitným režimem. Když už trváte na pivku s přáteli, zkuste si třeba odpustit aspoň zbytečnou sladkou limonádu, která vám nic nedá. Voda je lepší.

Když se v létě nakupí nejrůznější párty, může se to podepsat i na váhovém přírůstku.
A ne, nepotřebujete nutně doplňovat elektrolyty speciálním pitíčkem, protože je horko a ujeli jste pár km na kole. Elektrolyty přijímáte ve stravě – a to často i v extrémním nadbytku (zejména sodík). Pokud, řečeno s trochou nadsázky, neběžíte zrovna maraton na poušti nebo nemáte nějaký specifický zdravotní problém (třeba akutní průjem), voda pro hydrataci pořád stačí.
Přeceňujeme množství pohybu a jeho význam pro pálení kalorií
A ještě další důležitá věc. Pohyb. Lidé mají obecně sklon naprosto extrémně přeceňovat význam pohybu pro hubnutí a navýšení energetického výdeje. Hodinová vyjížďka na kole ale v žádném případě ani zdaleka nedokáže „kaloricky ospravedlnit“ dvě piva a smažák s hranolky, které si dopřejete takříkajíc za odměnu v hospůdce po cestě.
Stejně tak pár setů rekreačního beach volejbalu neznamená, že už můžeme zbytek dne či týdne jíst a pít bez omezení, protože náš metabolismus je v „beast modu“. Pohyb je samozřejmě nesmírně důležitý pro hubnutí (a hlavně zdraví), ale jeho vliv není tak přímočarý a dopad běžných rekreačních aktivit na energetický výdej není zdaleka tak drtivý. Teprve pokud máte hromadu svalové hmoty a několikrát týdně se věnujete třeba velmi intenzivnímu silovému tréninku – pak už si můžete dopřát se v jídle trochu více rozšoupnout oproti průměrné populaci.
Změny cirkadiánního rytmu a jiné méně zjevné důvody
Na letním přibírání se může kromě výše uvedených poměrně okatých změn podílet i řada méně zjevných faktorů. Například dlouhé dny a horké noci mohou způsobit narušení kvality spánku. To může nepříznivě zahýbat například s hormony ghrelinem a leptinem, což může vést ke zvýšené chuti k jídlu.
Pokud panují velká horka, do nějakých velkých aktivit se nám taky příliš nechce a snížit se výrazně může i NEAT, tedy všemožné pohyby a činnosti mimo cvičení. Zkrátka jsme celkově línější než jindy. Léto může být pro mnoho lidí i obdobím zvýšeného stresu kvůli plánování dovolených, nezaopatřeným ratolestem apod. Tento faktor taky dokáže udělat své.
Poněkud spekulativní a spíše okrajovou možností je snížení bazálního metabolismu oproti zimě kvůli nižší potřebě „topit“. Studie však tento jev u moderní západní společnosti spíše nepotvrzují než ano. Nejvýznamnějšími faktory tak zůstává přecenění výdeje a podcenění příjmu a příliš poživačný životní styl.
Léto si užijte – ale s mírou
Není určitě potřeba v létě jen chroupat mrkev a smutně koukat na ostatní, jak si užívají. Ale znát určitou míru a hlavně mít sebereflexi a dokázat objektivně odhadnout svůj kalorický příjem vůči výdeji, to se vyplatí.
Zdroje: