Hlavní obsah

Tajemství bermudského trojúhelníku: kam se poděla loď s 306 lidmi na palubě? Dodnes není ani stopa.

Foto: freepik, AI, www.freepik.com

Byla největší lodí amerického námořnictva své doby a na její palubě cestovalo 306 lidí. Když se v roce 1918 ztratila v oblasti Bermudského trojúhelníku, nenašla se jediná troska, žádný záchranný člun, žádné tělo. Zmizení tak zůstává dodnes záhadou.

Článek

V historii námořnictví bychom nalezli mnoho tragédií, kvůli nimž byly potopeny nejen lodě, ale o život přišlo i množství lidí. Někdy si za to mohl člověk sám, jindy se vzbouřila sama příroda. V některých případech bylo snadné pojmenovat příčinu, v některých případech objasnilo příčiny důkladné vyšetřování. Existují však případy, které dodnes zůstávají nepochopeny, často proto, že chybí jakýkoliv důkaz, k čemu vlastně došlo. To je i případ americké lodi USS Cyclops, obrovské zásobovací lodi, která měla převážet americkým jednotkám uhlí. V březnu roku 1918 zmizela bez jakékoliv stopy a s 306 lidmi na palubě. Na rozdíl od jiných podobných případů, kdy se vyrojila svědectví o tom, jak lodě nebyly stabilní a bezpečné, USS Cyclops patřila k moderním plavidlům a byla považována za velmi bezpečnou. Přesto po ní nezbylo vůbec nic.

Zajímají vás námořní katastrofy? V rámci tohoto tématu již vyšly následující články:

Foto: Sargent, Public Domain, Wikimedia Commons

USS Cyclops

Zmizení USS Cyclops

Loď USS Cyclops byla postavena roku 1910 v loděnicích William Cramp & Sons ve Filadelfii. Sloužit měla americkému námořnictvu a v tehdejší době se jednalo o jednu z největších lodí vůbec. Měřila neuvěřitelných 165 metrů, výtlak měla 19 tisíc tun a převážet mohla až 12 500 tun uhlí. Tuhle parní loď poháněly čtyři parní stroje, které byly schopné dosáhnout rychlosti až 15 uzlů, což je necelých 30 km/hod. Postavena byla v době míru, ale když vypukla první světová válka, bylo jasné, že takový kolos musí být využit ku prospěchu armády. Nebylo pochyb o tom, že jde o robustní, ale spolehlivou a bezpečnou loď.

Půl roku před koncem první světové války, konkrétně dne 16. února 1918, vyplula tato loď z brazilského přístavu Rio de Janeiro. Naložená byla 11 tisíci tunami manganu, suroviny nezbytné pro výrobu oceli. Kromě nákladu cestovalo na palubě 306 osob včetně posádky.

Cílem plavby byl Baltimore s mezipřestávkou v Barbadosu. Do Barbadosu dorazila loď v pořádku, naposledy tam byla viděna 3. března 1918. Podle svědků z ostrova bylo vše v pořádku a nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo něco stát. Jenom kapitán hlásil nějaké drobné technické potíže s jedním z motorů, ale nic závažného.

Po krátké pauze u Barbadosu vyplula loď dál směrem na Baltimore. Jenže do Baltimoru nikdy nedoplula. Krátce po opuštění Barbadosu se doslova vypařila z povrchu zemského. Už ji nikdo nikdy nespatřil, ani nikoho z posádky, ani žádný zbytek nebo trosku. Cokoliv, co by mohlo naznačit, co se s lodí stalo.

Pro americké námořnictvo to bylo něco nečekaného. Velení si nedokázalo vysvětlit, jak je možné, že se jim úplně ztratila jedna loď, navíc tak obrovská. Pro všechny to byl doslova šok a pochopení nepomohl ani fakt, že se do pátrání zapojily desítky dalších lodí a letadel, protože výsledek byl stále stejný - loď nikde. Žádné viditelné trosky, záchranné čluny nebo aspoň jejich zbytky či těla lidí z paluby lodi. Dokonce ani mořské proudy nevyplavily na břeh žádnou stopu.

USS Cyclops se ztratila v oblasti bermudského trojúhelníku, oblasti proslulé nevysvětlitelnými zmizeními. Nicméně v tehdejší době nebyla tato oblast ještě tolik známá, a tak se brzy začaly šířit různé spekulace a teorie, co se mohlo s lodí stát. Oficiální vyšetřování totiž skončilo neúspěchem a jeho zpráva z roku 1919 pouze konstatovala, že:

„Příčina zmizení lodi zůstává neznámá. Nebyla nalezena jediná stopa, která by osvětlila její osud.“

Zmizení této obří lodě je dodnes největší nevysvětlenou ztrátou lodě v dějinách amerického námořnictva. Záhadu se snažilo rozluštit mnoho lidí a teorií bylo mnoho. Mezi těmi nejčastěji zmiňovanými byly:

  • přetížení - USS Cyclops vezla mangan, který je těžší než uhlí a váha mohla vést k nestabilitě a rychlému potopení lodi.
  • bouře - v té době vládlo nad Atlantikem špatné počasí. V kombinaci s případnými technickými potížemi mohl být osud lodi zpečetěn.
  • německý útok - i když to nebylo příliš pravděpodobné, někteří lidé uvažovali i nad možností, že loď potopil útok německé ponorky či jiné lodi. Německo ale tuto variantu po válce popřelo.
  • kapitánova nespolehlivost - kapitán neměl zrovna dobrou pověst a říkalo se, že často porušoval předpisy. Případný špatný úsudek mohl vést ke katastrofě.
  • bermudský trojúhelník - o zmizeních v této oblasti se sice začalo šuškat až později, ale loď USS Cyclops byla jedna z prvních, které byly spojovány s oblastí bermudského trojúheníka

Žádná z teorií však nebyla podepřena jasným důkazem. Nebo aspoň nejasným, jakýmkoliv. Prostě nic, po lodi se slehla země. Dodnes tak zůstává jedním z největších námořních tajemství historie. Ani týmy vybavené moderními technologiemi nedokázaly najít vrak lodě.

Zmizení USS Cyclops je dodnes symbolem nevyřešené tragédie. Případ, který se odehrál během první světové války, připomíná, že i obří a moderní lodě mohou během několika hodin zmizet beze stopy. A přestože se objevily desítky teorií, co se tehdy stalo, pravda nejspíš zůstane navždy skryta v hlubinách Atlantiku.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.dotyk.cz/magazin/lod-cyclops-21000716.html

https://www.securitymagazin.cz/historie/zmizela-beze-stopy-pohltil-americkou-lod-bermudsky-trojuhelnik-1404069938.html

https://www.history.navy.mil/content/history/museums/nmusn/explore/photography/wwi/wwi-convoys/uss-cyclops-mystery-1918.html

https://www.usni.org/magazines/naval-history-magazine/2021/october/uss-cyclops-deadliest-unsolved-mystery-navy

https://www.gamepark.cz/blog/59341-vseho-dost/809115-zahadne_zmizeni_uss_cyclops

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz