Hlavní obsah
Názory a úvahy

Závidíme válečným uprchlíkům sociální dávky? Je chyba v nás, nebo v systému?

Foto: Unsplash (autor Daniel Schludi)

V Rakousku rezonuje případ syrské rodiny, která pobírá na sociálních dávkách v přepočtu přes 100 tisíc korun měsíčně. Dle reakcí to nenechává chladné ani Čechy.

Článek

Na nemalý příjem syrské rodiny se přišlo díky jejich touze bydlet v luxusní čtvrti Landstrasse ve třetím vídeňském obvodě. Podmínkou k pronajmutí bytu bylo uvedení jejich minimálního měsíčního příjmu. Vyšlo najevo, že pár přistěhovalců se sedmi dětmi získává od státu každý měsíc spolu s příplatkem na nájemné 4600 eur (cca 115 tisíc korun). To mnohé pracující Rakušany zvedlo ze židle. Prý to dokonce není ojedinělý případ.

Situace kolem štědrých sociálních dávek se stala horkým tématem Herberta Kickla, bývalého rakouského ministra vnitra, kandidáta na post kancléře. Dle jeho slov není v pořádku, aby se ze sociálních dávek stával štědrý trvalý příjem. Podle jeho slov se sociální pomoc stala magnetem pro migranty z celého světa, a navíc ještě diskriminuje pracující Rakušany, kteří ze sociálního systému nečerpají tolik, co přistěhovalci, jež do systému tolik nepřispívají. „Je to do očí bijící diskriminace,“ tvrdí. Ze sociálních dávek by rád udělal opět to, čím měly být, tedy překlenovací pomocí v krizových situacích pro rakouské občany. Nerovnoprávnost vůči migrantům v tom nevidí. „Každý, kdo splňuje požadavky, může požádat o rakouské občanství.“

Když člověk nahlédne do diskuze pod článkem, který o této situaci informuje, vytryskne na něj vlna frustrace. Z diskuze člověk získává dojem, že lidé mají dost povinné solidarity vůči uprchlíkům. Diskutujícím vadí, že uprchlíci si zde mohou žít bezstarostný život a nemusí pracovat. My se o ně přeci postaráme. Diskuze občas sklouzává i k Ukrajincům žijícím u nás, k jejich sociálním dávkám. Načež někteří mají tendence oponovat, že Ukrajinci jsou pracovití a své dávky si již tady odpracovali. Našel se i někdo, kdo poukazoval na skutečnost, že 115 tisíc měsíčně pro celkem 9 lidí, není zas tak vysoká částka. To je necelých 13 tisíc na osobu. A navíc život ve Vídni něco stojí.

Na danou problematiku jsou různé úhly pohledu. Každopádně štědrost sociálního systému je horkým tématem, které mají lidé potřebu řešit. Diskutujícím vadí, že by se někdo mohl mít bez práce lépe než oni. Argument, že jsou to lidé prchající před válkou a potřebují pomoc, už pro ně nemá takovou váhu, jako třeba před 2 lety. Možná je to i tím, že někteří lidé u nás vnímají Ukrajince spíše jako ekonomické migranty než válečné uprchlíky. Často se v diskuzích dočítám, že sem přišli Ukrajinci z bezpečných oblastí, využili jen situace a šli za lepším.

Foto: Seznam.cz

Ilustrační foto - Ukrajina Rusko válka demonstrace protest ukrajinská vlajka

Jsme tak závistiví, nebo prostě jen vnímáme nesprávné nastavení sociálního systému? Jak moc by se mělo uprchlíkům pomáhat? Kde je ta hranice, aby to lidem nepřišlo moc nebo naopak málo? Současný stav je nevyhovující. Vyvolává u mnoha lidí hodně negativních emocí. Je otázkou, jakým směrem by se měly změny vést a zda už není pozdě.

Zdroj

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-syrska-rodina-ve-vidni-bere-na-davkach-pres-sto-tisic-mesicne-chtela-si-najmout-byt-v-luxusni-ctvrti-40482685#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz