Článek
Problémem není aktivně se rozmnožující lidé, ale stárnutí obyvatelstva. Situace by se dala přirovnat ke kupení horníků v Cimrmanovské povídce, přestože tam se problém snadno vyřešil. Ale jak se z toho máme dostat my?
Politici si tu roky velebí především důchodce, jež tvoří nemalý podíl voličů. Na to vždy sázel především Andrej Babiš. Roky jim slibuje vyšší důchody, jenomže kde se na ně bude brát, když se na mladší generace, které mají na ty důchody vydělávat, kašle?
Princip fungování perpetuum mobil je naprosto nerealistický, a tak je jasné, že podle tohoto modelu státní politika zkrátka fungovat nemůže.
Co s tím?
1. Přemluvit mladé, aby šli k volebním urnám
Spousta mladých lidí považuje svůj voličský hlas za bezcenný, nevyznají se v politické hatmatilce a málokdo jim pomůže politickou situaci pochopit.
Politici se ani moc nesnaží mladé zaujmout a pokud ano, působí to trapně nebo neuvěřitelně komicky, tanečky paní Schillerové na TikToku mohou působit vtipně, ale co to komu řekne o politice, se mi rozšifrovat nepovedlo.
O politice se většinou dozví jen díky naprosto bizarním situacím, ať už je to několikahodinové okupování řečnického pultu Okamurou, nepochopitelné projevy Andreje Babiše nebo politický flákanec.
Mladší ročníky zapomínají, že svým hlasem mohou vyjádřit svůj postoj a změnit podobu své země, tak jim to připomeňme.
2. Lepší pracovní podmínky
Ženy ve vědě, zdravotnictví, letectví, právnictví a ve spoustě jiných prestižních odvětvích nechtějí mít děti. Každým rokem stráveným na mateřské jim ujíždí vlak, když už jednou z rozjetého vlaku vyskočíte, těžko se dostanete zpátky.
Málokdo ženě zajistí, aby se po mateřské měla kam vrátit. Nejlepším odvětvím je snad školství. Někdy se roky strávené na mateřské započítávají do učitelské praxe, a navíc učitelů není nikdy dost.
Na nováčky v různých odvětvích se mnohdy starší ročníky dívají skrz prsty. Zavádění novot jim moc nevoní a inovativní přístupy jim přijdou směšné. Tohle staromilství dál přilévá benzín do ohně.
Místo zaučení nových pracantů je pro předáky samozřejmě snazší nad nimi lomit rukama.
Ještě ke všemu naše školství není schopné připravit dnešní mládež na realitu trhu práce a pracovního prostředí. Z vlastních zkušeností vím, že se něco naučíte na střední, na vysoké Vás to přeučí a v realitě je stejně všechno jinak. Prostě Kocourkov jak se patří.
3. Zajistit mladším ročníkům samostatné bydlení
Vzrůstající ceny bytů jsou věčným problémem posledních let. Vlastnit svůj vlastní dům či byt, se v naší zemi stalo svatým grálem spokojeného života.
Kdo by taky měl chuť tvořit svým rodičům vnoučka, pokud se zrovna ve vedlejší místnosti dívají na Ordinaci.
Vlivem nespokojenosti se současnou ekonomickou i politickou situací, se tak spousta mladých stěhuje jinam za přístupnějším bydlením, lepším životem, platem nebo prací.
4. Přílišná péče
Nechte děti, ať si hrají s ohněm a spálí se. Jedná se, prosím o metaforu, tak to, prosím, neberte zas tolik vážně.
Mnoho z dvanáctiletých dětí si dnes sami ani nenamaže rohlík, vše mají nachystané pod nos a o nic se nemusí starat. Starostlivé maminky jim uklidí pokoj, zatímco se flákají někde s přáteli.
Gratuluji vám, vychováváte naprosto nesamostatné jedince, kteří budou jenom čumět a čekat, až se vše kolem nich udělá samo.
Seberte jim mobily, dejte jim do rukou koště a ať poznají, co je to život. Chtějí-li peníze a mají občanku, nechte je třeba roznášet letáky, budou si víc vážit peněz a věcí, které mají.
Jak moc schopné obyvatele tohoto národa nám tohle jinak přinese?