Hlavní obsah

100 Kč za večeři pro celou rodinu je normální, ale lidi neumí šetřit

Foto: Open AI / DALL-E

Ilustrační obrázek

100 Kč za večeři pro celou rodinu? Úplně normální částka! Problém není v cenách, ale v tom, že lidé neumí nakupovat a vařit. Znáte rozdíl mezi domácím jídlem a předraženým polotovarem? Přestaňte vyhazovat peníze za nesmysly a naučte se vařit chytře!

Článek

V době rostoucích cen potravin se stále častěji objevují stížnosti, že rodinná večeře vyjde na stovky korun. Ve skutečnosti však lze za 100 Kč připravit plnohodnotné jídlo pro čtyřčlennou rodinu – stačí správně nakupovat, plánovat a vyhnout se drahým polotovarům.

Ceny rostou, ale šetřit se dá

Je pravda, že ceny potravin se v posledních letech zvýšily. To však neznamená, že levné a výživné vaření je nemožné. Mnoho základních surovin, jako jsou brambory, rýže, luštěniny nebo mouka, stále zůstává cenově dostupných. Klíčem je zaměřit se na suroviny, které poskytují velký objem jídla za nízkou cenu, a vyhýbat se zbytečně drahým výrobkům, jako jsou balené saláty, hotová jídla nebo luxusní značky.

Plánování a jednoduché recepty jsou základ

Velká část výdajů za jídlo vzniká spontánními nákupy a neefektivním plánováním. Pokud si dopředu připravíte jídelníček a nakoupíte podle seznamu, můžete výrazně ušetřit. Levné a výživné večeře lze připravit například z těchto surovin:

  • Brambory a vejce – bramborová kaše s volským okem
  • Těstoviny a zelenina – jednoduché těstoviny se zeleninovou omáčkou
  • Rýže a luštěniny – čočkový dhál nebo rizoto
  • Mouka a droždí – domácí langoše nebo pizza

Tyto pokrmy jsou nejen levné, ale i výživné a snadno připravitelné.

Drahé nákupy vs. efektivní hospodaření

Mnoho domácností zbytečně utrácí za položky, které jsou zbytečné – hotová jídla, sladkosti, ochucené vody nebo drahé mléčné výrobky. Přitom pečlivě promyšlený nákup může cenu jednoho jídla výrazně snížit. Například kilo mouky stojí přibližně 20 Kč a vystačí na několik jídel, zatímco balený chléb stojí 60 Kč a spotřebuje se rychle.

Jak se vejít do 100 Kč?

Pokud chcete uvařit večeři pro čtyřčlennou rodinu za 100 Kč, zkuste například:

  • Bramborový guláš s chlebem (brambory 20 Kč, klobása 40 Kč, cibule a koření 20 Kč, chléb 20 Kč)
  • Zapečené těstoviny s vejcem a sýrem (těstoviny 20 Kč, vejce 30 Kč, sýr 40 Kč, mléko 10 Kč)
  • Hrachová polévka s pečivem (sušený hrách 30 Kč, koření 10 Kč, zelenina 30 Kč, pečivo 30 Kč)

Výsledná cena se může lišit podle lokality a dostupnosti surovin, ale při rozumném nakupování je snadno dosažitelná. Pokud se naučíme lépe hospodařit a plánovat, můžeme snížit náklady na stravování, aniž bychom museli slevit z kvality jídla.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz