Článek
Posloucháme to pořád dokola – učitelé jsou podhodnocení, přepracovaní, musí se neustále vzdělávat, učit se nové technologie a řešit čím dál náročnější žáky. A přitom mají stabilní zaměstnání, slušný plat, dlouhé prázdniny a spoustu benefitů. Tak na co si vlastně stěžují? Pokud jsou jejich podmínky opravdu tak hrozné a jinde by si vydělali víc, proč už tam dávno nejsou?
Platy nejsou dost vysoké? Vážně?
Kolik profesí v Česku má garantovaný růst platu? Kolik zaměstnanců ve firmách ví, že jejich plat nepůjde dolů ani při krizi, inflaci nebo úsporných opatřeních? Učitelé tuto jistotu mají. Stát jim to zaručí, i kdyby bylo nejhůř.
A co ty řeči o tom, že učitelé si jinde vydělají víc? Podívejme se na čísla. Podle statistik si průměrný učitel přijde na 45–55 tisíc korun měsíčně (v závislosti na praxi a místě výkonu práce). To rozhodně není málo. Kolik lidí v Česku má srovnatelnou mzdu za 22 hodin týdně ve třídě? Mnoho profesí by si o takovém poměru práce a platu mohlo nechat jen zdát.
A pokud někdo tvrdí, že jinde by za stejné vzdělání dostal víc? Ať to tedy zkusí. Uvidíme, jestli jim jinde nabídnou jistotu platu, dlouhé prázdniny, volné víkendy a příspěvky na rekreaci.
Prázdniny, volné víkendy, jistoty – co víc chtít?
Zkusme si to srovnat. Běžný zaměstnanec v soukromém sektoru má 20–25 dní dovolené ročně. Učitel? Dva měsíce letních prázdnin, volné Vánoce a další dny volna během školního roku. Ano, oficiálně mají učitelé „dovolenou“ kratší, ale pojďme si říct upřímně – kdo z nich tráví celé léto tvrdou prací?
A co víkendy? Lidé v mnoha jiných oborech musí pracovat o víkendech, ve svátky, po nocích. Učitelé? Pátek odpoledne zavřou dveře a do pondělí mají většinou klid. Žádné noční směny, žádná práce na svátky, žádné přesčasy.
Když to sečteme, učitelé mají několikanásobně víc volna než běžný zaměstnanec. A přesto si stále stěžují, že jejich práce je těžká.
„Musíme se pořád učit nové věci!“ Vítejte v realitě!
Další častý argument proč to mají učitelé těžké? Učitelé se musí neustále vzdělávat! No a co? Kdo se dnes nevzdělává? V každém oboru se lidé učí novým věcem – IT specialisté, zdravotníci, obchodníci, dělníci v továrnách. Nikdo nemá nárok na to, aby si jednou vystudoval školu a do důchodu už nemusel hnout prstem.
Ano, technologie se mění, žáci se mění, vzdělávací systémy se vyvíjejí. Ale to je přece normální. A pokud si učitelé myslí, že se nikde jinde nemusí učit nové věci, měli by si zkusit rok pracovat třeba v soukromém sektoru. Tam se musíte přizpůsobovat každý den, jinak vás nahradí někdo jiný.
Nelíbí se vám to? Změňte práci!
Jestli mají učitelé tak hrozné podmínky, proč zůstávají ve školách? Pokud je jinde čeká lepší plat, lepší benefity, méně stresu – co jim brání?
Odpověď je jednoduchá: Protože realita je jiná. Ve školství mají jistotu, stabilitu, dlouhé prázdniny a velmi slušné peníze. Pokud by tohle všechno měnili za soukromý sektor, možná by zjistili, že tam to není tak růžové.
Takže, milí učitelé – jestli si myslíte, že se jinde budete mít lépe, běžte si to vyzkoušet. Možná pak zjistíte, že školství není tak špatné, jak si rádi namlouváte.