Článek
„Co to k čertu bylo?“ „Tohle mělo být jako vtipné?“ „Je mi z herců Jakuba a Sary trapno.“ – to je jen výčet některých internetových komentářů na adresu prvních dvou epizod nového komediálního seriálu TV Prima Jakub a Sara, který na televizních obrazovkách odstartoval v poslední březnovou neděli ve večerním vysílacím čase.
Mnoho diváků na základě ukázek, které měsíc neslezly z obrazovek, jako by se blížil další zaručený hit á la Eliška & Damián, zřejmě očekávalo vztahový sitkom z každodenních partnerských peripetií, který by mohl šikovně čerpat ze skutečného soužití obou ústředních herců Jakuba Prachaře a Sary Sandevy, jež se dali dohromady před čtyřmi lety na place Dvojky na zabití. Po prvním díle se ale tato očekávání nenaplnila. Seriál je pojat odlišným způsobem – daleko horším – než mnozí očekávali. Svůj verdikt dali Primě po dvou epizodách jasně najevo.
Prima opět sáhla po zahraniční licenci. Nevyrovná se přitom ani slovenské podobě, natož originálu
Osmi dílný seriál Jakub a Sara vychází z převzatého zahraniční formátu (jak jinak), konkrétně z kanadsko-francouzského originálu z konce 90. let s názvem Un gars, une fille (Kluk, holka) s Jeanem Dujardinem a Alexandrou Lama (jež se během natáčení dali dohromady), jehož mezinárodně srozumitelný koncept krátkých scének o soužití partnerského páru mu kromě obnovené řady z let 2023–2024 vynesl také lokalizované podoby napříč světem včetně Slovenska.
Právě slovenská verze s názvem Tomáš a Diana v hlavních rolích s Tomášem Maštalírem a Dianou Mórovou stejným způsobem těžila ze skutečného vztahu obou herců, avšak dnes už bývalých partnerů, jako originál, což pro seriál z pohledu diváka znamenalo větší autenticitu a jistý, byť smyšlený, náhled pod pokličku slavného páru. Výsledkem byly celkem tři řady po 12–14 dílech a solidní virální dosah na sociálních sítích a YouTube, kde některé scénky, respektive krátké skeče, na Slovensku zlidověly.
Na Primě si proto řekli, že by se jim takovýto formát mohl rovněž osvědčit, pokud také obsadí skutečný herecký pár, jako na sesterské Jojce. Volba nepřekvapivě padla na Prachaře se Sandevou. Oba jsou divákům nejen Primy dostatečně známí, dokola omílaní v bulváru a samotný Prachař pak přece jen disponuje dostačujícím smyslem pro humor a komediálním timingem. Ačkoliv, to jsme si mysleli.
Když dva dělají totéž, není to totéž
První dvě epizody, nedělní a pondělní, odhalily „sádlo zkázy“, kdy špatné tvůrčí vedení a vykrádání sesterské předlohy nemůže vést k dobrému výsledku. Aneb, když dva dělají totéž, není to totéž. V první řadě, jak česká, tak i slovenská verze oproti originálu dokázala nějakým způsobem natáhnout stopáž z pěti na 25 minut.
V každé epizodě sledujeme tři různé situace na různých místech, jako je nakupování v obchodě, večeře v restauraci, telefonát s tchýní v ložnici, jízda v autě nebo večírek s přáteli. Každá situace následně obsahuje okolo pěti asi minutových skečů, v nichž se má divák takzvaně poznat a v nichž má zaznít nějaká ta úderná hláška (punch line).
Zatímco slovenské verzi se to i přes roztáhlou stopáž údajně daří dobře, domácí verze se zoufale potácí od scény ke scéně bez jediného výraznějšího vtipu nebo autenticity z reálného soužití běžných lidí. A to přitom nepomáhá ani fakt, že trojice tvůrců Jakub Machala, Jana Boušková aTereza Šefrnová častokrát kopírují gagy od svých východních sousedů, avšak zcela bezúspěšně. Ačkoliv pár náznaků, že by to v paralelním vesmíru fungovat mohlo, tu občas je a nepřekvapivě je má na kontě Prachař.
Otravná grafická vsuvka a slabé herecké výkony seriál zabíjí
Jak Prachař, tak především Sandeva působí ve svých úlohách příliš strojeně, nepřirozeně a jejich repliky, jež mají vyznít co nejvíce věrohodně, šustí papírem, až to bolí. Mnoho napsaných scén ani žádnou pointou nekončí, prostě vyšumí do prázdna jako prd ve větru. Naopak momenty s opilou Sarou či její předstírání dětského žvatlání jsou opravdu ostudné, trapné a těžko je vymažete z hlavy.
Seriálu dále ubližuje zvukový jingl (znělka), který má tu a tam „vypíchnout“ onen vtip, aby náhodou neunikl ani méně pozornému divákovi, jako to například dělaly poslední dva tragické ne-Troškovy Kameňáky. Už chybí jen předtočený smích. Ačkoli, aspoň někdo by se tu smál.
Otravná je také silně nadužívaná grafická vsuvka zakončující každý skeč a dokola opakující jména hlavních postav, a logicky také samotných herců, abychom je náhodou nezapomněli. Zcela nepochopitelné pak je, když na obrazovce zůstane zamrznutý záběr na Saru, místo čehož se objeví nápis „Jakub“. Tady mi asi něco uniká.
„Jestli někomu vadíme, tak to vůbec nezapínejte“ – bereme na vědomí, pane Prachaři
Seriálu nepomohlo ani zavádějící tvrzení obou herců o tom, že zde nehrají sami se a scénky neodráží jejich soukromí život. Dobře. Proč se ale obě postavy jmenují jako oni, když to nakonec nejsou oni? Situaci nakonec definitivně „zabil“ sám Prachař v rozhovoru pro Blesk a někteří diváci ho zřejmě vzali za slovo:
Jestli někomu vadíme, tak to vůbec nezapínejte, jsme tam vlastně jen my dva. Je to vztahový seriál o moc dobrých a sympatických lidech, který není o nás. V některých situacích jsme se našli i my dva. Jestli mají lidi problémy, nebo naopak jsou v pohodě, tak je tento seriál buď může rozejít, anebo stmelit.
To, že je v televizi „přeprachařováno“, víme všichni delší dobu. Zatímco v soutěžních pořadech patří k těm zábavnějším hostům, v klasických seriálech se čím dál většímu množství diváků začíná přejídat. A to je patrně i tento případ.
Nedělní první epizoda sice odstartovala se solidním výsledkem 412 tisíc diváků, a dokonce sestřelila jiný seriál domovské stanice – Hořký svět 2, který je s necelými 400 tisíci pro Primu dalším hořkým neúspěchem nejen v porovnání s první sérií, kterou před třemi lety sledovalo okolo 900 tisíc diváků. S pondělní epizodou už ale slétla čísla rapidně dolů, a to téměř o polovinu. Výsledným 273 tisíc divákům seriál v této podobě buď plně vyhovuje, nebo marně doufali, že se snad zlepší.
A to se Jakub a Sara v pondělí ocitli ve vysílacím čase hned po legendárních Chalupářích, kteří dosáhli na necelých 400 tisíc diváků. Nezáměrně (?) se tak odehrál do očí bijící kontrast nestárnoucí komediální klasiky, která baví i mladší generace, s upadající moderní tvorbou komerční stanice, která nebaví téměř nikoho.
Pakliže budou čísla Jakuba a Sary dál nezadržitelně klesat, bude pořad velmi pravděpodobně odklizen do jiného vysílacího času. Ostatně nebylo by to na této stanici poprvé, ani naposledy. A to přitom 1. dubna na Primě otevřeli nové oddělení kreativní tvorby. Zajímavé, že zrovna na apríla…
Zdroje: csfd.cz, csfd.cz, kinobox.cz, novinky.cz, mediaguru.cz, mediaguru.cz,