Článek
Zajímavým faktem je, že třeba na rozdíl od maličkého Česka (potažmo Československa), na jeho stopu v podobě výrobků, vynálezů a inspirací padnete po celém světě - od Albánie a Uzbekistánu po Filipíny, Čukotku nebo Kanadu - na jakýkoliv ruský produkt (kromě matrjošky nebo kalašnikova) prakticky nikde nenarazíte, pomineme-li „ruskou zmrzlinu“, která je stejně ruská jako naše španělské ptáčky jsou španělské. A to navzdory skutečnosti, že na rozdíl od Česka ona 140milionová kosmická a jaderná velmoc se světovládnými ambicemi se naparuje a tváří jako industriální Eldorado.
Předtím, než se ozve první škarohlíd s jedovatou poznámkou na téma Česko - montovna, jen na okraj zmíním (namísto zpochybnitelného prvenství v produkci automobilů na hlavu), že ČR hraje dominantní roli např. v oblasti vývoje a výroby laserů a mikroskopů (zhruba třetina světových mikroskopů má původ v Brně), anebo že každá třetí tramvaj v Evropě pochází z Česka, podobně jako v případě trolejbusů: Česko jako velmoc MHD. …
Viz též České tramvaje znovu dobývají svět. … , Tramvaje Škoda nebo
Nejdelší tramvaj na světě škoda 38t Plzeň … Ale to jen tak na okraj, jelikož výčet českých produktů a komerčních úspěchů na mezinárodním poli by zabral hodně místa a není ani prioritním tématem tohoto článku.
Místo toho odkážu na tento můj link.

Během cest po Rusku, které jsem v letech 2011-2019 projel de facto křížem krážem, a zvláště pak po ruské anexi Krymu, rozpoutání války na Donbase a zavedení západních protiruských sankcí mi to připadá, že Rusové - potažmo obyvatelé Ruska - se potýkají s jakousi schizofrenní rozpolceností ve vztahu k mé vlasti.
Na jednu stranu zde člověk od r. 2014 každou chvíli slyší jedovaté poznámky o naší nevděčnosti, ba zradě bratrského národa, jehož vojáci za naši svobodu pokládali životy a v osmašedesátém nás opět vyrvali ze spárů sudetských revanšistů a amerických imperialistů, abychom se jim odvděčili … a na druhou stranu zde prakticky na každém kroku člověk naráží na projev neskonalého obdivu k práci zlatých českých ručiček (a hlaviček) v podobě imitací českých produktů (převyšujících počtem ty skutečné české výrobky, které jsou zde pochopitelně dosud rovněž masivně přítomny).
Ruští vlastenci jsou stále v jakémsi duálním rozpoložení, nevěda, zda chválit českou kvalitu anebo v souladu s ideologií vyvoleného národa pohrdavě povyšovat nad české výrobky vlastní ruské produkty. Takže holt třeba na skutečnost, že český miliardář Kellner ovládá jak těžbu zlata na Kolymě (prostřednictvím koncernu Polymetal), tak ruský trh spotřebitelského financování díky síti stovek poboček jeho HomeCreditu, vyrukují s nesouvisejícími báchorkami o carském pokladu ukradeném zlotřilými Čechoslováky (Běločechy) anebo žlučovitými bludy, jak Sovětský svaz živil kdysi všechny příživníky v RVHP.
Před Dnem vítězství nabírá ruská propaganda zvláště na obrátkách … Podle ruské propagandy i Česko podporuje nacismus
Jak jsem již opakovaně zmínil ve svých „literárně-politologických cestopisech“ o Rusku, zatímco třeba na ruské výrobky (kromě kalašnikova) nenarazíte po světě prakticky nikde, na českou stopu člověk narazí i na Sibiři či v Arktidě (stejně jako po celém Rusku, ale i v Uzbekistánu, Mongolsku, Koreji či na Filipínách) prakticky na každém kroku, což občas vyvolává nejen pocit pýchy, ale i jakési pofidérní spřízněnosti, iluzorního pocitu atmosféry domova.
A na pozadí proruských sankcí i četné asociace a konotace, ať již ve smyslu dopadu účinnosti sankcí (pokud jde o složitě pašované originální české výrobky) anebo naopak ve smyslu mystifikací o jejich neúčinnosti (jedná-li se o pouhé napodobeniny, klamné uvedení provenience anebo zneužití vžitého názvu, našimi trolly prezentovaným jako důkaz bezzubosti sankcí).

Hospoda U Švejka - Omsk
Zároveň si člověk uvědomí jakousi ruskou národní schizofrenii, jestliže na jedné straně nás ruská režimní propaganda a podstatná část ruského národa (díky většinovým českým postojům vůči velkoruskému šovinismu, ruským imperiálním ambicím a vojenské agresi na Ukrajině zosobněné čekistou Putinem) řadí pomalu mezi úhlavní nepřátele ruského národa a na straně druhé se zde kdejaká firma pyšní označením svých produktů jako „českých“!

České stopy v Rusku
Každému se asi hned v mysli vybaví třeba stařičké české tramvaje, brázdící ulice mnohých ruských měst, obstarožní nákladní tatrovky nebo všudypřítomné reklamní poutače Škodovky a Kellnerova Home Creditu (představujícího v Rusku jedničku v oblasti spotřebitelských úvěrů), případně české restaurace ve většině ruských velkoměst.

české stopy v Rusku
Plus skutečnost, že prakticky v každém ruském obchodě s potravinami, od Petrohradu po Vladivostok a Jakutsk, může člověk narazit na celou škálu výrobků firmy Hamé, stejně jako na Velkopopovického Kozla, Budvar, Bakaláře, Staropramen nebo Krušovice.

české stopy v Rusku
Mnohdy jde však také o různá „pseudobohemika“, tj. různé, hlavně potravinářské výrobky, které se pyšní nálepkou „české“, přestože jde o jednoznačnou místní produkci.

české stopy v Rusku
Některé „české“ stopy jsou jen prostým odrazem inspirace, jiné jsou však nepokrytou mystifikací, cíleným projevem plagiátorství, kdy ono zavádějící „češství“ má být jakousi garancí či synonymem kvality (asi jako v případě proklamované „německé/švýcarské“ kvality výrobků některých našich výrobců či prodejců).
Připomíná to někdejší „báječná léta pod psa“, kdy největším snem každého budovatele socialismu byl nákup kapitalistického zboží v Tuzexu a komunističtí papaláši se nalévali francouzským koňakem a pokuřovali ameriky.

České stopy v Rusku - Omsk

České stopy v Rusku - Omsk
Jestliže takový „Žatecký Gus“ [1] staví své místní renomé aspoň na skutečnosti, že obsahuje žatecký chmel, pak různé patoky typu iževského „Gambrinusu“ nebo novgorodské „České koruny“, nemají s Českem pranic společného, resp. asi tolik, jako naše „ruské vejce“ s Ruskou federací.
Mimochodem někteří čtenáři se budou asi snažit dávat rovnítko mezi škálu „českých“ piv z produkce ruských pivovarů a španělskými ptáčky či pařížským salátem českých pohostinství. Ovšem rozumný člověk chápe asi dobře, že podobné alegorie pořádně kulhají. Žádný Španěl či Francouz se zřejmě nepozastaví nad těmito produkty české gastronomie, natož aby je považoval za útok na svou národní kulturu …

české stopy v Rusku
„Českou korunu“ obestírá závoj tajemství, jako ostatně mnohé další pivní značky honosící se označením „české“ pivo, ačkoliv u nás doma je buď nikdo nezná, resp. se na jejich etiketě nachází maličká poznámka sdělano vo Voroněži, Novgorodě, Kaluze apod. Vesměs mají tyto značky jedno společné – jde o patoky, které kazí pověst českého piva.
V případě „České koruny“ se jedná o produkt firmy stejně tajemné, jako pivo samotné. Má jím být firma Staropilsen sídlí oficiálně (pro formu) v Plzni, ačkoliv tam ji nikdo nezná a své ʽplzeňskéʼ pivo vaří v Pivovaru Nymburk. Podle informací na webu vyváží tato firma, za níž − podle zjištění LN − stojí jistý bulharský podnikatel Emanuil Kaludov Valkanov (žijící v Sofii), pivo značek Česká koruna, Staropilsen a Zlatá Praha kromě Ruska do 15 zemí.
Přestože v Česku pivovar Staropilsen skoro nikdo nezná ani mezi šéfy pivovarnických institucí, vytváří v Rusku dojem, že je representantem plzeňské pivovarnické tradice. Podle lidí z branže Valkanov prostě jen v zahraničí šikovně využívá pověsti českého piva a renomé plzeňských sládků.
„Nevím, o koho jde, co dělají, kde sídlí,“ prohlásil v Lidovkách na adresu Staropilsenu předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.[2]
S „Českou korunou“ si ovšem mohou podat ruce i další „české“ značky piv distribuovaných v Rusku – třeba Češskoje originalnoje, Praha či Zlatá Praha – která rovněž nemají s Českem a českým pivem, resp. tradičním českým způsobem jeho vaření, vůbec nic společného (jak potvrdily mj. i výsledky testů opakovaně publikované v renomovaném měsíčníku Pivo, Bier & Ale).

české stopy v Rusku
Ruské pivovary prostě jen sprostě parazitují na dobrém jméně českého pivovarnictví.
Což ani příliš nepřekvapuje, známe-li tradici sovětských „vynálezů“, od „kalašnikova“, po raketoplán.
Totéž činí ovšem i mnohé masokombináty, nabízející všemožné „české“ sasisky, kolbasky a spikačky, nezřídka i s českým nápisem či vlaječkou.
--------------------------------------------
[1] Žatecký Gus je ruské světlé pivo plzeňského typu, vyráběné společností Baltika Breweries a distribuováno v zemích bývalého Sovětského svazu. Přestože se jedná o ruský výrobek, bývá prezentováno jako tradiční české pivo. Na ruský trh bylo toto pivo poprvé uvedeno v r. 2009.
[2] LN, 15. května 2015

Hospoda U Švejka - Omsk

„Česká“ Hospoda U Švejka - Omsk

„Česká“ Hospoda U Švejka - Omsk

„Česká“ Hospoda U Švejka - Omsk

„Česká“ Hospoda U Švejka - Omsk

České stopy v Rusku - Bělgorod

„České“ stopy v Rusku - Bělgorod

české stopy v Rusku - Kazaň, Tatarstán

české stopy v Rusku - Itkutsk

české stopy v Rusku

Přivítání v krasnojarském pravoslavném chrámu - fanynky ČR

Ruští patrioti demonstrují proti pomníkům českých legionářů, kteří se je pokoušeli zachránit před bolševickou diktaturou
Ruští vlastenci tudíž jenom neradi slyší, že československé tatrovky, které jsme fedrovali do SSSR za hubičku (namísto do světa za dolary) jim pomohly vybudovat ekonomiku po celé Sibiři, stejně jako, že půlka sovětské populace chodila v českých botách atd …
A nenávidí nás stále více, tak jak se sami propadají do větší a větší bídy!
A propos:
Pokud se někomu zdají má líčení ruské reality v mých cestopisech, článcích a rozhovorech „přitažená za vlasy“, než zase nevěřící Tomášové začnou fedrovat na internet další várku bajek na téma „V Americe je to ještě horší“, anebo „Na Kysuciach tiež nemajú v niektorých dedinách kanalizáciu a asfaltové chodníky“, resp. hloupoučké alegorie typu Chánova, Luníku 9 nebo narkomanských slumů v Bronxu a Detroitu - DOPORUČUJI zajít si třeba na Youtube (když už nevěří mým reportážím) a tam kliknout na link
anebo prostě zadat (vložit do vyhledavače myší) v Youtube klíčové slovo „Ветхое жильё“
.... a vyskočí jim stovky originálních ruských dokumentů o „skvělém životě“ východního Mordoru, který by chtěli vnutit celé Evropě 🙁 a soudnému člověku je hned jasné, že nedokážou nikdy napravit následky svého bombardování východní Ukrajiny a rekonstruovat ruiny „osvobozeného“ Donbasu , když se jim v Rusku rozpadají statisíce baráků a sami mnohdy žijí doma na úrovni našich vyloučených komunit 🙁
Viz
…. životní úroveň Ruska je zrcadlovým odrazem ruské mentality! Stačí vzít v potaz, že americká, kanadská, australská či jihoafrická divočina začala být kolonizována o dobrých 200 let později než Sibiř a hle jaký rozdíl momentálně mezi nimi. Ten rozdíl lze vidět „mikroprizmatem“ jakým je trasa z Murmansku na Nordkapp, kde - ve stejných přírodních podmínkách! - probíhá zároveň i hranice mezi 19. a 21. stoletím, na pouhých 15 km mezi poslední ruskou a první norskou vesnicí! A báchorky o „rozlehlosti území RF“ a „dopadu důsledků WWII“ jsou platnou mincí jenom pro důvěřivé neználky.
Na doplnění zde sdílím pár fotek jako svědectví či vzpomínku oné doby budování socialismu v Sovětském svazu:

Tatra 138 dodnes slouží v Bilibinu na Čukotce

Tatrovky na Sibiři

Pocta působení Tatrovek na Kolymě

Autor u téhož, dnes již zchátralého pomníku Tatry 111 na Kolymské trase
===========================================
Zdroj:
F. R. Hrabal-Krondak: CESTA NA KONEC SVĚTA A ZPĚT.
Výňatek z 2. dílu, str. 307–3011
Podrobnosti:
-----------
O AUTOROVI:

Fero HRABAL-KRONDAK
Autorovy video-rozhovory o Rusku:
-----------------------------------------
Další TÉMATICKÉ WEBY a doporučené zdroje:
„Ruská pravda“ a skutečnost aneb „Nové Rusko“ ve stínu rudé hvězdy a kolovratu: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-ruska-pravda-a-skutecnost-aneb-nove-rusko-ve-stinu-rude-hvezdy-a-kolovratu-115229
„Symboly Ruska jsou i nadále kalašnikov, láhev vodky a pokálená latrína“: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-symboly-ruska-jsou-i-nadale-kalasnikov-lahev-vodky-a-pokalena-latrina-107393
Jak se žije na ruském Jamalu ve 21. století: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-jak-se-zije-na-jamalu-ve-21-stoleti-106575
Zajatci Severu - trudný život obyvatel ruské Arktidy: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-zajatci-severu-trudny-zivot-obyvatel-ruske-arktidy-106551http://www.cadpress.sk/recenze_povolzi2016web.pdf
Proč nikdo rozumný nemá rád Rusko aneb Rusko jako relikt minulosti trvale ohrožující naši budoucnost: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-proc-nikdo-nema-rad-rusko-krome-slabomyslnych-slunickaru-nacku-a-rudych-svabu-107966
Ruský sen, který bych přál prožít všem našim dezolátům a naivním obdivovatelům východního Mordoru: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-rusky-sen-ktery-bych-pral-prozit-vsem-nasim-dezolatum-a-naivnim-obdivovatelum-vychodniho-mordoru-112215
Mrtvá a vymírající města rozvojové velmoci mající nekonečný apetit na „osvobozování“ dalších území: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-mrtva-a-vymirajici-mesta-rozvojove-velmoci-majici-nekonecny-apetit-na-osvobozovani-dalsich-uzemi-129852
Rusko jako útočiště bývalých diktátorů, prodejných zkrachovanců a slabomyslných blouznivců: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-rusko-jako-utociste-byvalych-diktatoru-prodejnych-zkrachovancu-a-slabomyslnych-blouznivcu-119214
Osud Kolčakova zlata a Legie: historická fakta verzus nesmrtelný sovětský mýtus a ruská propaganda: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-osud-kolcakova-zlata-a-legie-historicka-fakta-verzus-nesmrtelny-sovetsky-mytus-a-ruska-propaganda-132592
Jak Američané poprvé zachránili Rusko: Leninův hladomor, kanibalismus v SSSR a cynický ruský nevděk: https://medium.seznam.cz/clanek/fero-hrabal-krondak-jak-americane-poprve-zachranili-rusko-leninuv-hladomor-kanibalismus-v-sssr-a-cynicky-rusky-nevdek-112057
