Článek
Tábor Alvareze byl legendární událostí tuzemského skautingu. Konal se v nepříznivé době druhé světové války a ani nálada v oddílu nebyla idylická. Přesto se stal věhlasným díky hře o Alvarezovi.
Tu vymyslel Jaroslav Foglar pro svůj oddíl a později o ní napsal knihu „Devadesátka pokračuje“. Na principu Alvareze pak začaly vznikat další podobné celotáborové nebo etapové hry. Samotného Alvaraze hrálo dle Foglarovy předlohy nepočítaně oddílů.
A protože vás před týdnem fotky z tábora (skenováno je z deníku Jaromíra Míši Průši z miniaturních fotografií, proto omluvte kvalitu) zaujaly a žádali jste mne, abych v jejich zveřejňování pokračoval, naskenoval jsem jich všech skoro osmdesát a v následujících týdnech je tu postupně vystavím. Vždy v neděli v 10:00.
Také jsem zaznamenal několik proseb, abych k fotkám přidal i Míšovy deníkové zápisky. Tady je tedy pár jeho slov, které si po táboře do deníku napsal.
Když jsme letos přijížděli k pověstné Kocandě, přivítalo nás nejprve štěkání malého, sotva se motajícího štěněte, typického venkovského bastarda, kterému z týchž důvodů připadlo jméno Bastouš. Bylo to jediné dravé zvíře (dravé pro odpravení několika kachňat, za něž mu vděčíme), které se zde nacházelo a proto Valda a Venda, známí pistolníci, vycvičili si ho, nebo lépe hodlali si vycvičiti ho v donášení lidské krve. Ačkoli učebních hodin bylo sdostatek, přece žák byl neučinlivý a touhu po krvi vybíjel si jinak.
A potom Rejžák. Uprostřed velkého údolí Sázavy, které se valí jako pozdrav z hor někam dále a výše stojí mnoho balvanů, balvanů pevných a tvrdých jako byly strážní kameny naší vlasti, ale tyto nestřeží celistvost vlasti, byla by teprv malá. Ty jsou zde jen na památku toho osudového boje, kdy se z pralátek tvořila naše země a sní ten náš kraj.
A to je Rejžák. Nelze spočítati chvil, hodin, minut, dní, které jsme tu prožili. Nelze spočítati chvil, které jsme tu věnovali přemýšlení a debatám o „naší věci“ a ideji, nelze spočítati her, které jsme tu sehráli. Od těch nejprimitivnějších honiček k rozsáhlým závodům a zápasům, ne na život a na smrt, ale o čest, ne o prestyž, ale k posílení naší vlajky. Škoda, že tomu nebylo tak vždycky. Byl to poslední záchvěv praporu Dvojky, silný a pevný, jaký už v témž osazení nikdy nenastal, poněvadž nemohl a nesměl …
Poslední světlo, které Dvojka vyzářila …

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942

Tábor Alvareze, léto 1942
A na závěr opět připomínám to, co vždycky.
Negativů a fotek se po dědovi zachovaly dvě velké bedny a několik alb a deníků a já zatím úplně nevím, co všechno v nich najdu. Dnes tu nebudu odkazovat na všechny předešlé díly, ale vybírám jen ty, které se týkají zápisků z dědova skautského deníku nebo fotek ze skautských akcí:
- Tábor Foglarovy Dvojky, na kterém se hrál slavný Alvarez, na fotkách z roku 1942
- Návrat ze Sluneční zátoky v roce 1943, Donovaly a Praha v 60. letech na nově objevených snímcích
- Před osmdesáti lety vyšly Rychlé šípy na gramodeskách
- Objevili jsme přes 80 let staré negativy skautské Dvojky Jaroslava Foglara. A tohle na nich bylo
- Pražský letecký poplach z února 1941 v autentických vzpomínkách jeho šestnáctiletého účastníka
- Život ve Foglarově Dvojce na podzim roku 1940 a zákaz skautingu. Další zápisky z deníku Míši Průši
- Jak to bylo s vysíláním Tábora ve Sluneční zátoce? A jak se žilo ve Foglarově Dvojce na podzim 1940?
- Přečtěte si doposud nezveřejněné deníkové zápisky účastníka Foglarova Tábora Psanců z roku 1940
- Podívejte se na unikátní fotky z tábora Foglarovy Dvojky z roku 1943
Pokud by vás o Alvarezovi a aktivitách skautské Dvojky z té doby zajímalo víc, najděte si knihu „Alvarez potřebuje jen statečné a silné“, kterou vydala Skautská nadace Jaroslava Foglara.