Článek
O obsah tohoto dílu seriálu s fotkami z archivu negativů mého dědy, Jaromíra Průši, jsem nechal v tom minulém, který byl o Vysokých Tatrách, rozhodnout čtenáře v anketě pod článkem. A vybrali jste sérii fotek z pražské Slezské ulice z 60. a 70. let minulého století. Tady jsou.
Naprostá většina z nich je focená z balkonu v rohovém domě v Chodské ulici, kde děda bydlel. A moc hezky zachycují, jak se v průběhu pouhých deseti let ulice proměňovala.
Na obrázcích je pěkně vidět, jak se měnila dopravní situace, jak byly původní trolejbusy nahrazeny autobusy, děda zachytil i Závod míru, který mu v roce 1965 projížděl pod okny.
Slezská ulice je vůbec zajímavá třída. Vznikla na konci 19. století kolem roku 1889 a díky nekontroverznímu názvu své jméno nikdy nezměnila. Zato dopravní situace se v průběhu let neustále měnila a doiterovala do dnešního jednosměrného provozu.
Ještě před tím, než se dostaneme k samotným fotkám připomenu, že se negativů po dědovi zachovaly dvě velké bedny a já zatím úplně nevím, co všechno v nich najdu. Ale už to byly třeba fotky z osvobození v roce 1945, řada snímků z táborů Jaroslava Foglara (tady a tady), obrázky z Loun (tady a tady), odkud pocházela dědova rodina, poměrně unikátní snímky z tábora organizace YMCA v Hvězdově u Mimoně, nebo fotky z Prahy (z roku 1966 a z roku 1967).
V každém případě se zase za týden můžete těšit na další pokračování článků se snímky amatérského fotografa Jaromíra Průši. V anketě na konci článku si můžete vybrat, jaké budou ty následující.
Ale teď se už vraťme do Slezské ulice.
První série fotek ukazuje obrovskou průtrž mračen z 6. července roku 1968. Na snímcích je zachycen projíždějící trolejbus i prázdná trolejbusová zastávka.
Druhá série je z 13. května 1965, kdy ulicí projížděl Závod míru. Pro nepamětníky připomenu, že šlo o socialistický mezinárodní cyklistický závod, takovou obdobu Tour de France. Každý rok byla trochu jiná trasa, která propojovala Varšavu, Berlín a Prahu.
K této sérii si děda napsal, že jde o velkou dopravní zácpu z 29. srpna 1976. V té době už byly troleje i trolejbusy pryč a ulicí jezdily v obou směrech auta i autobusy. A na konec 70. let v ní došlo zřejmě k nebývalé zácpě. Dnes by ale nešlo o nic neobvyklého.
Fotky z léta 1976 měly dle popisu negativů zachytit dramatické bouřkové mraky nad podvečerní a večerní ulicí. To se úplně nepovedlo, ale i tak je to zase trošku jiný pohled do ulice ze stejného balkónu.
Na jaře roku 1974 došlo přímo pod dědovým balkonem k bouračce autobusu. To samozřejmě nemohlo zůstat nezaznamenáno.
V srpnu 1968 se tehdy ještě nezlomení pražáci snažili různým způsobem vyhnat pryč ruské okupanty. Nápis „iditě domoj“ se objevoval ne mnoha místech Prahy a ani Slezská ulice o něj nepřišla.
Další z mnoha pohledů do ulice je ze září roku 1976.
Následující trojici snímků už jsem zveřejňoval v předchozí pražské galerii, ale protože se sem tematicky hodí, rozhodl jsem se je zopakovat. Všechny jsou z roku 1966 a kromě kolemjdoucích je tu moc hezký záběr na projíždějící trolejbus a na to, jak byla opravovaná spadlá trolej.
A poslední snímek je noční z roku 1974 a ukazuje konstrukci postavenou při stavbě metra A.