Článek
Za první republiky zažívalo tábornictví v Československu velký rozkvět. Kromě skautských táborů šlo také o tábory křesťanské organizace YMCA, které ale byly otevřené všem dětem, ať už slo o jejich národnost nebo náboženské vyznání. A tak se tu potkávali češi, němci, poláci i slováci, kteří byli katolíky, evangelíky, židy nebo ateisty.
YMCA měla už v roce 1921 dva tábory a jejich počet se rozrůstal. V roce 1937 to bylo dvanáct tábořišť, která ten rok v létě navštívilo 2 683 táborníků.
Jedním z tábořišť bylo v Hvězdově u Mimoně a v roce 1936 jej navštívil můj děda Jaromír Průša. Na táboře měl s sebou fotoaparát, od malička byl nadšeným fotoamatérem. A díky tomu se dochovaly negativy s deseti snímky.
Na nich můžeme vidět třeba to, jak na táboře vypadala rozcvička, nebo jakým sportovním aktivitám se táborníci věnovali. Jsou zde i dvě fotky z výletu na Ještěd, fotografie zřejmě hlavní táborové budovy a také fotky několika osob, které bohužel nedokážu identifikovat.
Letní tábor liberecké YMCA - Hvězdov u Mimoně byl na podzim roku 1938 obsazen německou armádou. Ta zde vydržela do května 1945, kdy se tábor stal součástí vojenského újezdu Ralsko. Ten po invazi v roce 1968 obsadila sovětská armáda a ta tu byla až do odsunu v roce 1991.
Po válce se YMCA snažila táborovou činnost rychle obnovit, a tak proběhlo ještě několik sezon táboření, ale padesátá léta přinesla nejen konec možnosti pořádat tábory, ale znamenala i ukončení činnosti celé YMCA komunistickým režimem.
Negativů se po mém dědovi zachovaly dvě velké bedny a já zatím úplně nevím, co všechno v nich najdu, ale postupně je procházím a zpracovávám. Už to byly třeba fotky z osvobození v roce 1945, řada snímků z táborů Jaroslava Foglara (tady a tady), fotky z Prahy z 60. let, nebo třeba obrázky z Loun (tady a tady), odkud pocházela dědova rodina.
Použité zdroje:
- wikipedie
- Časopis Protein, květen 2006
- Tělesná výchova a sport na letních táborech organizace YMCA v Československu, T. Tlustý