Hlavní obsah
Lidé a společnost

Malé kroky, velké změny: Mikrofeminismus můžete do života zařadit i vy

Foto: Nataliya Vaitkevich (Pexels)

Žena skrze mikrofeminismus školí muže.

Zásadní změny se mohou dít i malými kroky, a právě o tom je mikrofeminismus. Když se machistická klišé nedaří měnit ve velkém, změnu přinesou malé denní vzpoury, například žena na poradě nenechá muže skákat jí do řeči.

Článek

Že jste o tom ještě neslyšeli? Možná je to tím, že hlavním kanálem pro šíření mikrofeminismu je sociální síť TikTok, kterou používají převážně mladí lidé, takže jste možná starší než tiktoková generace. Jenže díky zájmu médií o téma se z TikToku postupně šíří i dál. Není to módní vlna, která pomine, ale je to hlas mladých žen, které už mají dosavadní praxe preferující vždy a všude muže plné zuby. A nejen mladých žen.

V odborných pracích se pojem mikrofeminismu objevuje už dlouho, ale o jeho popularizaci se zasloužily až sociální sítě, zejména TikTok. Širokou veřejnost oslovila s myšlenkou mikrofeminismu poprvé moderátorka a producentka z Los Angeles Ashley Chaneyová ve svém videu. Jako nejoblíbenější formu mikrofeminismu označila praxi, kdy například v e-mailu posílaném generálnímu řediteli zadá jako první e-mailovou adresu jeho ženské asistentky. Ta by normálně byla jen v kopii, ale tím, že ji dá na první místo, je její význam posílen. Maličkost? Ano, ale hodně malých kapek může vytvořit řeku.

Video jen na TikToku vidělo 2,8 milionu lidí. Odstartovala se tím virální diskuse o mikrofeminismu, která ale není cílená jen na ženy. Velmi mohou přispět svými postoji také muži, kterým nerovnost v postavení žen ve společnosti také vadí. Jde o to, aby každý podle svých sil přispěl do boje proti sexismu. Ten se neodehrává jen online, ale také v reálném životě. Čím více lidí napříč společností se do takového hnutí zapojí, tím větší je šance na změny.

Jak se může mikrofeminismus projevovat v běžném životě

Mikrofeminismus se nejsilněji uplatňuje asi v pracovním životě, ale používat jeho prvky můžete i v zcela běžných situacích. Jsou to často jen gesta, symboly, ale mohou změnit hodně. Asi každá žena a také mnoho pánů se setkalo s tím, že po chodníku se jako tank řítí nějaký muž a očekává, že mu všichni, a hlavně všechny ustoupí z cesty. Když mu neuhnete, jedná se o projev mikrofeminismu.

V anglosaském prostředí se časté oslovení „guys“, tedy kluci, i pro ženy mění na „girls“ (holky). Jiné dámy se zase nenechají přerušit mužem tím, že jim na poradě skočí do řeči. Prostě mluví dál, dokud nezmlkne onen nezdvořilý chlap. A lidé ve vedoucím postavení by zase neměli muže nechat přivlastňovat si výsledky práce svých ženských kolegyň. Ostatně, to zná každá žena, která někdy pracovala v korporátu. Když je v zasedačce porada lidí, kteří pracují na stejné úrovni managementu, a dojde káva, automaticky se předpokládá, že se o její doplnění postará některá z přítomných žen? Proč? Tak si přineste kávu jen pro sebe, nebo o její dodání požádejte kolegu.

Opakování je matka moudrosti

Některým mužům stačí naznačit, jiným to nedojde. U mikrofeminismu je důležité, aby se jeho malá gesta opakovala dostatečně dlouho, až to dojde i těm největším sexistům. V českém prostředí by si ženy neměly nechat líbit ani to, že v týmech se automaticky předpokládá, že tu nejotravnější a nejnepříjemnější práci udělají ženy.

Na Ashley Chaneyovou reagovala řada žen s konkrétními příklady. Jedna učitelka z mateřské školky uvedla, že když některé dítě onemocní, nevolá nejdřív mamince, ale tatínkovi. Realitní makléřka zase u smluv s manželskými páry uvádí na prvním místě vždy ženu. Pro platnost smlouvy nemá to, kdo je první žádný význam, ale řada mužů to těžko vydýchává, je zasaženo jejich ego.

„My chlapi víme!“

Sexismus není normální, i když misogynní a sexistické řeči a vtipy se zcela běžně objevují v kolektivech, kde jsou jen muži nebo alespoň muži převažují. Ale ženy se brání. Když některý z mužů pronese sexistický nebo k ženám nenávistný vtip, stačí se zatvářit nechápavě. Z vtipu se tak stává trapná historka, kterou muž musí složitě vysvětlovat. Když pak obhajuje „vtipnost“ napadení nebo znásilnění ženy, třeba mu dojde, jak hloupé jeho chování je. Nebo taky ne, ale od toho je tady mikrofeminismus, aby mu to příště připomněl zase někdo další.

Cesta ke skutečné rovnoprávnosti ještě bude dlouhá, ale když se ženy a rozumní muži spojí, možná ji za pomoci mikrofeminismu dokážou trochu zkrátit. Přidáte se?

Zdroje

1) Mikrofeminismus je o vzájemné podpoře v bezpráví, říká Veronika Šimková z Beat Sexism

2) Mikrofeminismus: Tiktokový trend, který pomáhá mazat nerovnosti

3) Předstírám, že nechápu sexistické vtipy, a neuhýbám mužům z cesty. Virální trend mikrofeminismus možná praktikuješ i ty

4) Welcome to the ‚microfeminist‘ revolution: Women clap back at everyday sexism on TikTok

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz