Článek
Kluci mají ruce, holky zase diplomy
Moje povšimnutí skladby potenciálního studentstva mě nezaujalo náhodou. Spojilo se mi to s článkem, na který jsem narazila, když jsem si hledala informace o vysokých školách, které bych mohla absolvovat v mém věku.
Nechce se ti to číst? Nevadí, tady se můžeš kouknout na video anebo si to pustit jako podcast:Národ vysokoškolaček a dělníků
Zajímavý jev vyvolal opět tolik otázek a dal mi skvělé téma pro video a článek. Čím to ale je? Liší se to výběrem oborů? Souvisí s tím i moje zkušenost, že muž si dělnickou profesí vydělá to, co vysokoškolačka? Je to skutečně kvůli gender pay gapu, kteří muži považují za „mýtus“? Anebo je to způsobeno tím, že na většinu pečujících oborů, na které se hlásí nebo je vykonávají ženy, je třeba vyšší odborná škola, ale stejně si s tím nevyděláte na důstojný život? Je to tím, že když si jako muž zvolíte manuální práci, tak si s ní sice vyděláte slušně, ale horko těžko se kvůli tomu dožijete sedmdesátky?
Tento jev posledních dekád a zvýrazňující se rozdíl v zastoupení mužů a žen na vysokých školách vyvolává otázky. Jak můžete správně tušit, tak hledání odpovědi na ně není černobílé. Nejen v souvislosti klesající porodnosti se dotýká aktuálních problémů, které rezonují ve společnosti.
Podívejme se, co tento paradox znamená pro českou společnost.
Kdo dřív příjde, ten dřív zabere
Dámy dovolí ale pánové první. Výrazným ukazatelem, kterého si můžeme všimnout za všemi zdroji, je doba strávená na studiích, která je v případě učňovských oborů výrazně kratší. Není to ale jediný faktor, který by vedl k tomu, že mladí chlapci nastupují na trh práce ve výrazně mladším věku než dívky. Učňovské a technické obory, které jsou žádané i zaměstnavateli mívají zpravidla nejen kratší dobu strávenou studiem, ale jsou i výrazně lépe ohodnocené mzdami při nástupu do zaměstnání hned po ukončení studií.
Nesmím pominout ani tlak na mladé muže, které společnost stále vnímá jako hlavní zdroje příjmu rodin, a tak jsou často i placeni. Dává proto smysl, když někteří mladí muži mají nižší motivaci pokračovat ve studiu. V ohledu na tento fakt mohou mnohem dříve vydělávat v dobře placených manuálních profesích (např. stavebnictví, řemesla, doprava). Preference obživy namísto dalšího vzdělání z perspektivy tohoto tlaku dává naprosto smysl. Muži mají větší šanci vydělávat dobré peníze i bez vysoké školy, zatímco ženy potřebují vyšší vzdělání, aby dosáhly na podobné platy. I s ohledem na to častěji pracují na směny nebo v rizikových povoláních. Což znám i ze svého okolí a vlastních zkušeností.
Tlak naopak
Když jsem před pár lety dokončovala dálkové studium střední školy s maturitou, těšila jsem se, že budu mít na trhu práce lepší výchozí podmínky. K mému zklamání to tak nebylo. Nabídky pracovních pozic, které nevyžadovaly specializaci na obrábění kovů, práci s CNC anebo umění balancování na lešení, byly většinou nabídky doplněné větou „maturita výhodou“ a obsahovaly slovo operátor/ka s různými přídavnými jmény. Pracovní nabídky pro kosmetičky podlahových krytin, přídavná jména nepotřebovaly. Nepolepšila jsem si. K tomu abych se ohodnocením za svojí práci jen přiblížila svému partnerovi, budu na rozdíl od něj potřebovat vysokoškolské vzdělání.
Ženy si mohly od příchodu antikoncepce do ČSSR vybrat, zda se stanou matkami či studentkami. V zájmu rodin a výhod, které přinášel další ekonomický příjem domácnosti, bylo ale třeba zvolit i odlišnou strategii při kariérních volbách. Stejně jako já sama jsem si s ohledem na roky strávené na studiích výrazně nepolepšila není tomu jinak ani u dnešních absolventek končících gymnázia a středoškolská studia s maturitou.
Proto lze pochopit nejen mladé ženy, ale i jejich rodiče. U dívek je větší důraz na dosažení vyššího vzdělání, protože jim pomáhá získat lepší pracovní pozici v budoucnosti (a také lepší vyjednávací pozici na trhu práce). Stejně jako v případě chlapců i tato strategie dává naprosto smysl. Jen je škoda, že kvůli těmto faktorům si nejedna mladá žena dvakrát rozmyslí, zda svoje dlouholetá studia a tvrdě vydřené kariérní milníky nechá absolutně stopnout mateřstvím a dovolí, aby se i s nízkou mateřskou stala ekonomickým rukojmím svého manuálně pracujícího méně vzdělaného partnera.
Kruh se uzavírá
Neznám moc lidí, co by nesympatizovali s modelovým příkladem, kdy je srovnáván usmívající se 25letý Pepa v montérkách, co si poctivýma rukama vydělá na hypotéku, dvojkovou oktávku a alimenty na dvě děti s depresivní „zlou a sobeckou“ 25letou bezdětnou kariéristkou Janou s titulem z humanitního oboru a studentskou půjčkou, co může jít s tímto diplomem makat leda do fastfoodu.
Také osobně neznám skoro nikoho, kdo by se uměl racionálně a realisticky podívat na úplně odlišné souvislosti obou jednoznačně zlých, nebo dobrých aktérů. Nejlepším řešením, aby se něco opravdu změnilo, by bylo změnit celé narativy. Jsme na to ale jako společnost připraveni? Dokud budeme jako společnost lpět na dobrých živitelích a zlých kariéristkách a podle této normy hodnotit jejich pracovní výkony, tak se nejen nic nezmění, ale také bude přibývat bezdětných žen a manuálně pracující Pepa bude muset překousnout partnerku s mnohem vyšším vzděláním a otcovské dovolené, aby vůbec nějakou ženu lákala představa založení rodiny.
Pak by si lidé jednoznačně sympatizující s mužem snažícím se zajistit mladou rodinu uvědomili, že mladé ženy se svým odklonem od mateřství jen přizpůsobují pracovnímu trhu přizpůsobenému platově živitelům rodin. Pak by se možná přestalo řešit, proč ženy odkládají mateřství, a začalo by se řešit, proč je pro ně ekonomicky nevýhodné mít rodiny.
Anketa
Vlastně je to stejné jako s dvojím standardem asertivity, humoru a rodiny. Všechny jsou pozitivně vnímány na pracovním trhu u mužů, a negativně u žen.
23006120a.pdf
Ženy tvoří nadpoloviční většinu absolventů vysokých škol - Tipy a rady - Vysoké školy
Ženy jsou na technických oborech stále v menšině - Tipy a rady - Vysoké školy
Počet žen a mužů, demografické události | Statistika
Ošetřovatelské profese v centru pozornosti | Statistika a my
Vzdělání | Sčítání 2021
Ženy v práci nesmějí být: Moc vysoké, ani vznětlivé, ani vtipné