Článek
Před tisíci lety zahájilo indoevropské obyvatelstvo masivní migraci. Rozšířilo se nejen po celém evropském kontinentě, ale dokonce i do nejsevernějších oblastí světa. Protože všichni vycházeli ze stejné kultury, není divu, že se šířila spolu s nimi. To se pak samozřejmě promítlo i do různorodých mytologií. Avšak hromy a blesky byly pro lidstvo vždy natolik nepochopitelným úkazem, že není divu, když dostali svůj zástup v podobě nadpozemských bytostí po celičkém světě. A zde máte několik vybraných:
Zeus
Nejvyšší z olympských bohů. Je vypodobňován jako urostlý muž s plnovousem, vládnoucí nebi, hromům, bleskům a pořádku (ale co si budeme, ten pořádek je spíš v uvozovkách, když uvážíme, jaký to byl prostopášník). Mezi jeho znamení patří blesk a též orel. Orlí znak později převzali jako symbol Římané, společně s celou řeckou mytologií. Alespoň měli v rámci autorských práv tu slušnost, že si je přejmenovali k obrazu svému a tak máme v římském podání obdobného boha – Jupitera. Jako bůh hromu byl ale také znám etruský Tinia.

Zeus s manželkou Hérou
Perun
Slovanský bůh bouře, ohně, ale též plodnosti a práva. Obdobně jako Zeus, i on má několik obdobných, neřkuli identických protějšků a to z oblastí Litevska, Lotyšska či Pruska (příkladem můžeme zmínit baltského Perkūna). Po rozšíření christianizace byl částečně převzat k vypodobnění proroka Eliáše. Také měl co dočinění s archaickou astronomií, kdy byla dnešní Polárka nazývána Perunovo oko. Mezi jeho symboly patří sekyra (též ale kladivo či palice), oheň, orel a v neposlední řadě dub.

Perun
Thor
Severského boha hromu máme dnes již neodmyslitelně spojeného s legendárním kladivem Mjöllnir, s nímž je i spojována jeho schopnost vládnout bleskům. Podobností svého jména je někdy spojován s jiným bohem hromu – keltským Taranem. Krom kladiva měl disponovat též rukavicemi, díky kterým se mu Mjöllnir vždy zase zaručeně vrátil do ruky a opasek, zdesetinásobující jeho sílu. Mezi jeho prvořadou práci spadala ochrana lidí a neustálé boje s ledovými obry. Zrzavého hromotluka a požitkáře na jeho výpravách doprovázeli kozlové Tanngrisnir a Tanngnjöster, táhnoucí jeho povoz.

Thor
Indra
Hinduistický bůh počasí, bouří a vod, nejvíce oslavovaný za svůj vítězný boj s hadem (či drakem) Vrtrou, který symbolizoval sucho a neúrodu. Blízkými protějšky jsou íránský Verethragna a arménský Vahagn. Indra bývá vyobrazován na hřbetě velkého bílého slona Airavatya je bohem nejen úrody, ale též plodnosti a sexuální výkonnosti. O tom svědčí i jeho přezdívka Saharamuška (doslova „ten, co má tisíc varlat“). Mezi jeho znaky patří válečný meč a Vajra (nástroj, symbolizující sílu blesku), ale také síť (metafora prázdnoty), hák nebo lastura.

Indra
Sutech
Kdo se považuje za fanouška seriálu Stargate, jistě si v tuto chvíli vybaví slavný Teal'cův vtip. Ten ale nevznikl jen pro pobavení. Sutech neboli Set je vyobrazován jak štíhlý muž v bederní roušce a jako většina egyptských bohů i on má hlavu zvířete. Dodnes není ale tak docela jasné, jaké zvíře to mělo být. Sutech byl bohem pouště, moře a bouří a na rozdíl od výše zmiňovaných byl vyobrazován jako temný a mnohdy až zlý bůh. Také to byl ale on, kdo porazil hada chaosu, Apophise (mrk-mrk). Vyobrazován je s tzv. was-žezlem, které symbolizovalo moc a krom vybraných bohů bylo spojováno i s faraony.

Sutech
Leigong
Nyní zamíříme poněkud dál a podíváme se na dávnou čínskou kulturu. Na rozdíl od výše jmenovaných nebyl Leigong bůh od samého počátku. Stal se jím až po pozření plodů z nebeské broskvoně, kdy se jeho lidská schránka proměnila, a stal se bohem. Zobrazován je jako jakýsi mutant s modrou tváří, netopýřími křídly, ptačím zobanem a ostrými drápy. Je bohem hromu (jeho manželka Dianmu je bohyní blesků, které vytváří odrazy slunečního světla v zrcadle) a má za úkol trestat zlé smrtelníky a démony. I když ne vždy se mu to tak docela daří. Jeho symboly jsou buben s paličkou a dláto.

Leigong a jeho žena Dainmu
Raijin
Tady už zavítáme přímo do země vycházejícího slunce. Japonský bůh hromu má mít divokou až děsivou tvář, urostlou postavu a vlasy, které mu i v bezvětří vlají kolem hlavy. Kolem něj krouží bubny Taiko, do kterých může kdykoliv udeřit svými kladivy a seslat na Zemi hromy. Někdy je ztvárněn jen se třemi prsty, které představují minulost, přítomnost a budoucnost. V jedné z legend je Raijin popisován jako ochránce před Mongoly, kdy útočníky zahání za pomoci ničivé bouře. Většinou je spojován s bohem větru Fūjinem.

Raijin
Mamaragan
Vzhůru do Austrálie! Mamaragan nebo také Namarrkon jezdí na bouřkových mracích a nasává sluneční světlo. Na hlavě, loktech a kolenou má připevněna kladiva, kterými bije do mraků zvyky hromů jsou i jeho způsobem komunikace. Zjevuje se v období monzunů a podle toho, jak náležitě lidé v uplynulém roce uctívali božstva, se rozhoduje zda budou potrestáni pomocí jeho ohnivých kopí či nikoliv. Má mít jenom jedno oko, kterým sleduje blížící se monzuny a svoji manželku, která se mu, kdo ví proč, odcizila (asi to někde bude, ale já to nedohledala). Jeho podobizen je jen poskrovnu, protože je smějí vytvořit jen vybraní domorodí umělci.

Skalní malba boha Mamaragana
Chaac
Mayský bůh deště, hromů a blesků má svůj blízký protějšek v aztéckém bohu Tiálocovi. I on je spojován mj. s úrodou a plodností. Má lidské tělo, které je však pokryto šupinami, deformovanou hlavu s dlouhými tesáky a velkým, zvláštně tvarovanými nosem. Jeho symbolem je sekera, kterou bije do mraků a v jedné z legend měl s její pomocí roztít horu plnou kukuřice a zajistit tak lidem jídlo a úrodu.

Chaac
Shango
A na závěr zabloudíme na černý kontinent - i když se toto náboženství částečně rozšířilo i na Kubu. Shango byl jeden z nejmocnějších bohů své mytologie. Velký válečník, kterého ale bylo snadné rozzlobit a těžké usmířit. Na ty, jež ho pohněvají, vrhá hromové kameny a nozdrami vdechuje oheň a dým. Je velmi vznětlivý a ono se není moc čemu divit, protože má až nezdravě velký počet manželek, které ho rozčilují. Vládne dvojitou sekerou a krom své děsivosti a nevypočítatelnosti je uctíván pro statečnost a smysl pro čest.

Shango
Pokud se vám podařilo dočíst až sem, velice děkuji. Pevně doufám, že se vám článek líbil. Pokud ano, můžete níže mrknout na odkazy s podobnou tematikou. Také budu ráda, když mi do komentářů hodíte nějaký typ na příště. Nebo si prostě jen klikněte v anketě ;) Ještě jednou díky a páček slimáček.
Podobné články:
Anketa
Zdroje informací (web):
Zdroje informací (knihy):
Neil Gaiman - Severská mytologie; nakl. Argo 2017
Zuzana Marie Kostićová – Náboženství Mayů; nakl. Karolinum 2018
Lucia Gahlin – Egypt: Bohové, mýty a náboženství; nakl. Rebo 2001
Dugald Steer – Mytologie – Bohové, hrdinové a nestvůry starobylého Řecka; nakl. Estone Books 2008