Hlavní obsah
Lidé a společnost

Obludária a strašlivé osudy jejich „monster“

Foto: Miscellaneous Items in High Demand, PPOC, Library of Congress, wikimedia commons, veřejná doména

The Barnum and Bailey, nejznámější kočovné obludárium

Všichni víme o existenci obludárií, freak show nebo – vzletněji řečeno – kabinetů kuriozit. Hrůzy, kterými tam účinkující trpěli, byl jen ždibcem toho, co si prožívali už od narození.

Článek

Slovo monstrum by se dalo z latiny přeložit jako zlé znamení, kdy se Bůh (či bohové, chcete-li) z nějakého důvodu rozhněval na dotyčnou rodinu a aby to dotyčné famílii došlo, seslal jim znamení v podobě znetvořeného dítěte.

Freak show byla kočovná zařízení, která vydělávala peníze na lidské potřebě vidět něco hrůzného a děsivého. Ať už z pocitu uspokojit své vlastní sebevědomí nebo pro přirozenou lidskou potřebu vidět něco, čemu moc nerozumíme a chceme to prozkoumat. Tyto podniky měly největší rozmach v 19. století, a to především v Anglii a USA. Ačkoliv se to třeba na první pohled nezdá i dnes tuto potřebu máme. Uspokojujeme ji však pomocí knih, televize a internetu.

Obliba ve znetvoření a odlišnosti se hojně rozbujela už v době středověku. Ať už se jednalo o vyhlášení blázna do průvodu, předvádění znetvořených na jarmarcích či vydržovaní si slaboduchého jedince v té či oné vesnici. Sám Rudolf II. se, krom své záliby v alchymii a umění, též obklopoval zdeformovanými lidmi, většinou trpaslíky, kterých měl na svém dvoře celou skupinu.

Foto: Jeremy Thompson; Creative Commons Attribution 2.0

Tyto nešťastníky tehdy nikdo nepovažoval za lidi, a tak není překvapením, že se s těmito nebožáky ve světě obchodovalo. A co hůř, ti nejpodnikavější „obludáři“ se nezdráhali si od chudých kupovat zdravé děti, aby je následně sami nějakým způsobem zmrzačili a mohli využít k novému vydatnému výdělku.

Ačkoliv jsou obludária jako taková dnes téměř vymřelou záležitostí, nedá se to říci o jejich vystupujících. Všude na světě se vyskytují jedinci, kteří trpí nějakou abnormálností. Pojďme se tedy společně podívat alespoň na několik z nich.

MÍSTO RUKOU KLEPETA

Ne, nejedná se o klepeta v pravém slova smyslu. Ektrodaktylie je geneticky vrozená vada, kdy se danému jedinci nedovyvinou některé prsty, ať už na rukou či na nohou. Většinou je zachován palec a jeden další prst, i když to není pravidlem. Výsledný vzhled pak skutečně budí dojem klepeta. Nevyskytuje se ale jenom u lidí. Můžou jí trpět i zvířata, a to od ropuchy po žábu.

Foto: CDC/Dr. Allan Ebbin, wikimedia commons, veřejná doména

Ektrodaktylie

V Africe žije kmen Vandomů, kteří touto poruchou trpí v počtu. To ale má své odůvodnění. Vandomové jsou velice izolované společenství, kde je přísně zakázáno si brát kohokoliv z jiného kmene. Ektrodaktylie je dědičná, a tak tu máme vesnici plnou lidí, kteří mají na nohou pouze dva prsty. Protože se však živí lovem a v neposlední řadě sbíráním plodů na stromech, svou absenci prstů považují spíše za výhodu. Poruchou též trpí slavná britská tenistka Francesca Jones. Na obou rukou jí chybí po jednom prstu a na nohou jich má dohromady pouze sedm.

Foto: Thfk; Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Kmen Vandomů

SROSTLICE

Neboli siamská dvojčata. Tento název je ale poměrně nový. Vznikl teprve v 19. století díky narození bratrů Changa a Enga Burkerových v Siamu (dnes Thajsko). O těch ale až později.

Srostlice je označení pro jednovaječné sourozence, kteří se během embryogeneze od sebe zcela neoddělili. Mohou tak být spojeni třeba boky, může se jednat o člověka s jednou hlavou a čtyřma nohama (a dvěma plně funkčními pohlavními orgány) nebo to může být naopak, kdy se sourozenci větví od pasu nahoru. Občas se může stát, že jeden ještě v děloze „pohltí“ toho druhého a pak má jako památku třeba nohu trčící z hrudi nebo ruku, která mu visí z hlavy. (pozn. autora článku: Osobně znám člověka, který má z tohoto důvodu tři bradavky).

Foto: Iconographic Collections Keywords; Creative Commons Attribution 4.0

Chang a Eng Burkerovy

Siamská dvojčata se mohou vyskytovat až u každého padesátitisícího porodu, tedy poměrně často. Převážná část těchto dětí ale zemře ještě před porodem a nemalé procento těsně po porodu. Jen velmi málo se jich tedy dožije dospělosti. Také mívají dost často společný krevní oběh nebo orgány. Samozřejmě je tu i problematika společenského života, paradoxně si ale v tomto směru „srostlíci“ vedou velice dobře.

Což navazuje na již zmíněná Bunkerova dvojčata. Chlapci se narodili spojení v oblasti hrudi. Co do počtu tedy všechny části těla odpovídaly částem dvou zdravím jedincům. V tehdejší době nebyla chirurgie vyvinuta natolik, aby mohlo dojít k oddělení bez téměř jisté smrti obou. Dnes by úspěšnost operace byla velmi vysoká. V osmnácti letech se odstěhovali do Ameriky, kde se živili (jak jinak) předváděním své abnormálnosti. A byli natolik oblíbení, že už po deseti letech nabyli dostatečné jmění na to, aby se po svých dlouhých turné usadili a oženili za sestry Yatesovi a dohromady s nimi zplodili 21 dětí! Až do roku 2012 také drželi rekord nejdéle žijících srostenců vůbec (dožili se 63 let). Changa ale v roce 1870 postihla mozková mrtvice a od té doby to šlo s jeho zdravotním stavem z kopce. Zemřel ve spánku o čtyři roky později a Eng, do té doby zcela zdráv, zemřel jen pár hodin po něm.

Věkovými rekordmany jsou pak dvojčata Ronald a Donald Galyonovi (68 let, zemřeli r. 2020), ale též můžeme zmínit české rodačky Josefinu a Růženu Blažkovi, které díky své neobvyklosti procestovaly celý svět. I ty mají svoje prvenství. Růžena byla vůbec první doložená srostlice, které se podařilo úspěšně porodit zcela zdravého (a především živého) syna Františka.

Foto: autor neznámý, wikimedia commons, veřejná doména

Josefina a Růžena Blažkovy se synem Františkem

SKUTEČNÍ OBŘI

Gigantismus a akromegalie (poruch růstu je ale samozřejmě více). V obou případech se jedná o nadměrný výskyt růstového hormonu v těle. Gigantismus je to stav, kdy je hormon uvolňován v dětství, Akromegalie v dospělosti.

Foto: autor neznámý, wikimedia commons, veřejná doména

Robert Wadlow

Jak už je všem jasné, lidé s touto poruchou trpí nadměrným vzrůstem. Hlavním rozdílem mezi gigantismem a akromegalií je ale to, že v případě gigantismu člověk roste tak nějakou souměrně, kdežto akromegalie způsobuje zvětšování konkrétních částí těla (např. čela, končetin, čelisti nebo nosu).

Největší současný člověk světa je jistý turecký farmář Sultan Kösen s 251 centimetry výšky. Nejvyšším mužem vůbec byl pak Robert Wadlow, který ke konci života měřil úžasných 272 cm a stále rostl. Nejvyšší ženou světa byla paradoxně číňanka. Liu Yu-Qing dorostla 280 cm! Bohužel, většina lidí s touto poruchou se nedožije vysokého věku.

Foto: Helgi Halldórsson; Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Sultan Kösen

VELIKOST PANENKY

Nanismus je vlastně pravým opakem gigantismu. Zde je růstového hormonu produkováno příliš, a tak jím trpící lidé dorůstají do výšky 147 cm. Zvláštní formou je pak achodroplazie, kdy má člověk průměrně velké tělo a hlavu, ale končetiny jsou zakrnělé. Opět je jich samozřejmě více, ale to by bylo na dlouho. V některých variantách se dá léčit pomocí aplikace růstového hormonu.

Foto: Diego Velázquez, wikimedia commons, veřejná doména

Achodroplazie - obraz trpaslíka barokního malíře Diega Velázqueze

Historicky nejmenším mužem světa byl nepálec Khágendra Thapa Magar s výškou 67 cm. U žen má pak prvenství nizozemka Pauline Musstersová s neuvěřitelnými 61 cm (a váhou necelé 4 kg!). Ze současných rekordmanů můžeme zmínit indku Jyoti Amge. Ta si zahrála ve známém seriálu American Horror Story a měří pouhých 63 cm.

Foto: Super Festivals from Ft. Lauderdale, USA Creative Commons Attribution 2.0

Jyoti Amge

Pokud jste dočetli až sem, mockrát vám děkuji. Doufám, že se vám článek líbil. Pokud ano, budu ráda za palec nahoru, odběr nebo komentář. Níže se můžete mrknout na mé předchozí články a zahlasovat si v anketě o tom, co byste si chtěli přečíst příště. Ještě jednou díky a zase někdy. Páček slimáček ;)

Anketa

Copak by vás zajímalo napříště?
Alkoholové zvyky a výrazy, aneb proč se říká ožrat se?
13,6 %
Manželky Karla IV.
13,6 %
Lži a fámy o císaři Caliguovi
13,6 %
Děsivé nemoci šlechticů a panovníků
59,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 44 čtenářů.

Zdroje informací:

https://medium.seznam.cz/clanek/ruth-homenides-de-histangua-znetvoreni-habsburkove-nestastnici-zrozeni-z-krvesmilstva-79205

extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://is.jamu.cz/th/g7ddl/Obludaria_21_stoleti_Romeo_Castellucci_a_jine.pdf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz