Článek
Novela zákona by mohla začít platit od 1. května 2025. Tedy poté, co ji schválí Senát a podepíše prezident. „Možnost péče až o čtyři děti v domácnosti umožní rodičům lépe kombinovat pracovní povinnosti s péčí o děti a najít místně dostupnou pomoc s péčí. Jsem ráda, že se po všemožných posunech povedlo konečně dotáhnout zavedení sousedských dětských skupin, které jsem iniciovala. Inspirovali jsme se i jinde v zahraničí, kde jsou malé skupiny s patřičně proškolenými pečujícími osobami naprosto běžné,“ uvedla Olga Richterová.
Sousedské hlídání mělo být spuštěno už od ledna 2024. Návrh zákona o sousedských dětských skupinách narážel na kritiku krajů, které skupiny měly zřizovat a měly nést finanční náklady na zavedení těchto skupin. Kraje odmítaly nést odpovědnost za kontrolu hygienických podmínek v domácnostech, ve kterých by měly skupiny fungovat.
Sousedské hlídání bylo trnem v oku také některým učitelkám mateřských škol, kterým vadí, že by sousedské skupiny neměly mít vzdělávací osnovy. Jejich zavedení považují za degradaci předškolního vzdělávání. „Alternativa k mateřským školám toto opravdu není. Mateřská škola je vzdělávací instituce. Učitelé procházejí důkladnou průpravou. Návrh sousedského hlídání nabízí mnoho nevyřešených otázek,“ uvedla v roce 2023 šéfka Asociace předškolní výchovy Hana Splavcová. „Všichni neustále opakují, jak je důležitá kvalita předškolního vzdělávání. Ta spočívá nejen v zázemí, ale i profesní průpravě učitelů. Tímto to celé shazujeme. Jak k tomu přijdou učitelé ve školkách? Oni se musí řídit pravidly, dodržovat předpisy a v těchto skupinách pravidla nebudou? Místo abychom kvalitu zvyšovali, tak ji budeme snižovat?“ dodala Splavcová, která vnímá riziko také v bezpečnosti. V obdobném duchu se k této problematice vyjádřila také speciální pedagožka a předsedkyně organizace usilující o kvalitní vzdělávání (SOFA) Lenka Felcmanová: „Kdyby to mělo být pro kohokoliv, kdo projde jen nějakým kurzem, tak je to rizikové. Mohlo by dětem hrozit i špatné zacházení, buď z neznalosti, nebo i úmyslné. Zvlášť pokud tam nemají být pravidelné kontroly.“
Před hlasováním o schválení novely týkající se dětských skupin se negativně vyjadřovali také někteří politici. „Se sousedskými dětskými skupinami mám osobně velký problém. Je tam nedořešeno spoustu věcí, co se týká hygieny, kontrol a všech předpisů, které musí dodržovat běžné dětské skupiny,“ prohlásila například poslankyně Jana Pastuchová z ANO. Jiným politiků zase vadilo zajištění bezpečnosti dětí v případě, kdy třeba pečovatel v domácnosti náhle zkolabuje.
I přes nevoli některých politiků a odborníku však byla novela zákona nakonec schválena. Vznikne tak státem finančně podporované sousedské hlídání, které má pomoci vytvořit nové kapacity pro předškolní děti a umožnit zejména maminkám vrátit se zpět na trh práce. Navíc pro ty, kteří splňují podmínky pro poskytovatele péče o děti a mají možnost hlídat, je to dobrá finanční příležitost.
Financování bude zajištěné čerpáním státního příspěvku pro dětské skupiny a platbou od rodičů v maximální výši 1/3 měsíční minimální mzdy. Vzhledem k flexibilitě služby se stanovený limit převádí na denní výši. V roce 2023 byl příspěvek od státu pro dětské skupiny takový, že za dítě do tří let stát přispíval 10 955 korun měsíčně a za starší dítě do školního věku pak 6 444 korun měsíčně (za celodenní docházku). V letošním roce předpokládají úředníci a politici podobné částky, jako v loňském roce. V roce 2024 byla maximální výše denní úhrady ze strany rodiče za umístění dítěte v dětské skupině kolem 300 korun. Státní příspěvek pro dětské skupiny činil na den 529 korun na dítě do tří let a 311 korun pro starší děti.
Podmínkou v rámci sousedského hlídání je to, že poskytovatel péče o děti se musí starat maximálně o čtyři děti najednou, do limitu se započítávají i jeho vlastní potomci, na ty však nemá nárok na státní příspěvek. Za zmínku jistě stojí to, že na čtyřech místech může v týdnu rotovat více dětí. Každé dítě ale musí do skupiny chodit daný den minimálně na tři hodiny, aby poskytovateli náležel příspěvek od státu. Takže lze celkově pečovat třeba i o 10 dětí, pokud budou rotovat. Uvádím příklad z webových stránek ministerstva práce a sociálních věcí: „(…) lze celkově pečovat např. o 10 dětí – v pondělí a úterý o Adélku, Barborku, Cyrila a Dalibora, ve středu a čtvrtek o Edu, Filipa, Gábinku a Hanku, a v pátek o Adélku, Edu, Igora a Janičku.“ Příspěvek pečovateli náleží, je-li dle smlouvy s rodičem kapacitní místo obsazeno jedním dítětem minimálně 3 hodiny v jednom provozním dni. Skupina musí fungovat minimálně šest hodin každý provozní den.
A jaké že jsou kvalifikační požadavky pro člověka, který chce hlídat děti? Dle informací ministerstva práce a sociálních věcí, má poskytovatel péče o děti v sousedské dětské skupině být zletilá, svéprávná, bezúhonná, spolehlivá, zdravotně způsobilá fyzická osoba s odbornou způsobilostí:
- výkonu povolání všeobecné sestry, praktické sestry, dětské sestry, porodní asistentky, výkonu povolání lékaře,
- zdravotně-sociálního pracovníka, zdravotnického záchranáře, psychologa ve zdravotnictví nebo specializovaná způsobilost k výkonu povolání klinického psychologa,
- výkonu povolání sociálního pracovníka nebo odborná způsobilost pracovníka v sociálních službách se středním vzděláním s maturitní zkouškou,
- učitele mateřské školy, učitele prvního stupně základní školy, asistenta pedagoga ,
- profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky,
- profesní kvalifikace chůvy pro děti v dětské skupině.
Celkem štědré podmínky, nemyslíte? Pro tuto práci stačí mít kurz pro chůvy v dětské skupině a máte šanci dosáhnout na celkem slušné peníze. Pokud byste měli ve skupině 4 děti starší 3 let, vychází mi to cca na 50 tisíc měsíčně. Pokud by byla dítka mladší, jde o vyšší částku. Přitom nemusíte řešit náklady za stravu, to si řeší rodiče sami.
A víte, kolik berou učitelé? Jejich platy jsou tabulkové, odvíjí se od délky jejich praxe a vzdělání. Například začínající učitel spadá do 11. platové třídy a po navýšení platů od 1. ledna 2025 bere 34 368 hrubého.
Finanční podmínky pro poskytovatele péče o děti v rámci sousedského hlídání jsou tak štědré, že bych se nedivila, kdyby někteří učitelé MŠ nebo asistenti pedagoga odešli ze své práce a vrhli se na hlídání. Zároveň je to dobrá příležitost například pro aktivní důchodce. Z pozice rodiče bych volila sousedské hlídání jako poslední možnost. Raději bych upřednostnila běžnou školku. Jak ale víme v poslední letech byl problém s kapacitou. Předškolní vzdělávání totiž nevnímám jen jako formu hlídání, ale jako přípravu na nástup do základní školy. Děti se učí krom jiného sociálním dovednostem, trénují svou imunitu. Sousedské hlídání vnímám jako určitou rezignaci na kvalitu vzdělávání a ochranu dětí.
Zdroje: