Hlavní obsah
Zdraví

Co se stane, když na měsíc odložíte šálek kávy?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wizard Michal by OpenAI DALL-E

Odložit kávu na měsíc může znít jako výzva. Ale co když vám řeknu, že to může vést k lepšímu spánku, jasnější pleti a klidnější mysli? Sledujte mou cestu měsícem bez kofeinu a zjistěte, co říkají studie o jeho vlivu na náš organismus.

Článek

Děláš hroznou chybu,“ řekl mi kamarád, když jsem mu oznámil své rozhodnutí vzdát se na měsíc kofeinu. Jeho reakce nebyla překvapivá – káva je přece úžasná. Proč by se někdo dobrovolně vzdal něčeho tak lahodného a povzbuzujícího?

K tomuto kroku mě inspirovala kamarádka, která po vysazení kofeinu, jak sama zkonstatovala „přestala na děti a manžela bezdůvodně ječet a řvát“. Po náročném období jsem se totiž cítil podobně: mírně nervózní a naprosto vyčerpaný.

A jako většina zaneprázdněných pracujících lidí jsem používal kávu jako náplast na příliš hektický život. Ranní šálek mě uklidnil a dodal mi energii. Středně silná ranní káva v poledne mě nakopla a třetí šálek během dne mě udržoval v chodu.

🤯 První týden: Bolesti hlavy a únava

Počáteční dny bez kofeinu byly náročné. Trpěl jsem bolestmi hlavy a cítil se neuvěřitelně unavený. Ale co mě překvapilo, byl můj spánek. Studie publikovaná v Journal of Clinical Sleep Medicine potvrzuje, že konzumace kofeinu méně než šest hodin před spaním významně narušuje kvalitu spánku. Kofein totiž blokuje adenosinové receptory v mozku, což vede k pocitu bdělosti, ale zároveň ztěžuje usínání. Už po několika dnech jsem si všiml, že usínám snadněji a ráno se cítím odpočatější.

🍪 Druhý týden: Hladší pleť a méně chutí na sladké

V druhém týdnu jsem zaznamenal nečekané změny. Má pleť se stala hladší a jasnější. Opravdu vím, o čem mluvím, pracoval jsem jako imagemaker. Ale co mě opravdu hodně překvapilo, bylo zmizení večerních chutí na sladké. Studie z Journal of Food Science nabízí vysvětlení: kofein mění vnímání sladkosti, což vede ke zvýšené touze po sladkých jídlech. Kofein totiž může dočasně snížit citlivost na sladkou chuť, což způsobuje, že lidé zatouží po sladkostech, aby více uspokojili své chuťové buňky.

😇 Třetí týden: Klidnější mysl a méně nervozity

Třetí týden přinesl asi nejpřekvapivější změnu. Jednoho dne můj známý pořádně zpackal náš společný úkol. Normálně bych „oprávněně“ vybuchl, ale tentokrát jsem zůstal klidný a situaci jsme vyřešili společně, dokonce s úsměvem. Výzkum zveřejněný v Journal of Anxiety Disorders potvrzuje, že vysoké dávky kofeinu mohou zhoršit symptomy úzkosti a zvýšit nervozitu. U lidí s predispozicí k úzkostným stavům pak může kofein způsobit zvýšenou srdeční frekvenci a pocit neklidu.

🤔 Co jsem se naučil a jak pokračuji dál

Měsíc bez kofeinu mi otevřel oči. Uvědomil jsem si, jak moc ovlivňoval můj život, aniž bych si to plně uvědomoval. Nyní, když můj experiment skončil, jsem se rozhodl změnit své návyky s kofeinem. Objevil jsem krásu bylinkových čajů a kávy bez kofeinu. A zavedl jsem pravidlo „žádný kofein po obědě“, protože mi pomáhá lépe spát a cítit se celkově klidnější.

Vzdát se kofeinu nemusí být pro každého. Káva má nepochybně své zdravotní přínosy. Ale pokud se cítíte neustále ve stresu, máte problémy se spánkem nebo prostě chcete vyzkoušet něco nového, možná stojí za to dát si od kofeinu na chvíli pauzu. Možná budete stejně překvapeni jako já, když teď stojím u okna a piju svou ranní kávu.

☕ Najednou jsem ji totiž začal vnímat úplně jinak. A to stojí za to, věřte mi.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz