Hlavní obsah

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Lubomír Sazeček - narozen 30. ledna 1950 v Lukavci, okr. Litoměřice.

Od roku 1970 pracoval v SEPAP Štětí odkud byl delegován do CCPA v angolské Alto Catumbela. Tam pracovaly tři skupiny československých odborníků, které se 12. 3. 1983 staly obětí útoku protivládní organizací UNITA. Po absolvování těžkého 1.326 km dlouhého pochodu muselo 20 mužů strávit ještě jeden celý rok v zajateckém táboře na jihu Angoly, odkud byli 22. 6. 1984 propuštěni. Tam byl mezi nimi.

To jak se v Alto Catumbela žilo a pracovalo do osudného přepadení, to je obsaženo v díle “Zajati v Angole - Než přišla UNITA“, druhý díl “Zajati v Angole - Přepadení a pochod“ popisuje vlastní útok na Alto Catumbela a nucený pochod Angolou. Třetí díl “Zajati v Angole - Rok v buši“ je o internačním táboře v provincii Cuando-Cubango. Autor spolu s režisérem a kameramanem Jánem Mančuškou navštívili v roce 2009 některá místa, která se k těm popsaným událostem vztahují a natočili pro ČT hodinový dokument "Zajati v Angole". https://www.ceskatelevize.cz/porady/10213385108-zajati-v-angole/

Kromě toho dopsal čtvrtý díl “Zajati v Angole - Po 25 letech“, kde popisuje cestu na známá místa té událost, včetně několika rozhovorů s domácími aktivními účastníky. Také se mu podařilo realizovat rozhovor s vysokým činitelem UNITA, který tehdy vyjednával jejich propuštění v Praze. Podstatné okamžiky z jednání našich úřadů ve věci zajatých, v letech 1983-4, jsou rozebrány v druhé polovině knihy.

V současné době autor usiluje o vydání zceleného textu všech čtyř dílů v jedné knize. Texty má v práci redaktor a hledá se vhodné nakladatelství. Snad by to letos mohlo vyjít ke 40. výročí propuštění na svobodu.

Druhou oblastí zájmu autora je historie volyňských Čechů a částečně i (pobělohorských) exulantů. Je to dáno tím, že obě skupiny jsou jeho předky z otcovy strany. Jejich původ má autor zpracován v rodokmenu sahajícím až na konec 16. století! To byl také důvod, proč se exponoval ve Sdružení volyňských Čechů a přátel. Volyňskou (bývalou ruskou) gubernii navštívil 11x. Rovněž zde natočili s panem Mančuškou dokument "Volyňští". https://www.ceskatelevize.cz/porady/10490914163-volynsti/


Články autora

Načítám
NačítámNačíst další