Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mé tři otevřené dopisy Milionu chvilek pro demokracii a jejich cudné happeningy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Milion chvilek pro demokracii, FB + web

Plakát Milionu chvilek

23. 8. 12:46

Je důležité nepodléhat iluzím, které se chvilkaři snaží vytvořit u poddaných. Vypovídají o nich jejich činy během vládnutí prooligarchické vlády. Blažek je zbytný.

Článek

Čtenáři si povšimnou, že jsem celkem odeslal již tři otevřené dopisy tzv. demokratickým aktivistům z Milionu chvilek pro demokracii: první 30. 10. 2022, druhý 28. 12. 2022 a třetí nedávno, 17. 8. 2023.

Na ani jeden z nich jsem od „demokratů“ - přes výslovný slib, který zmiňuji v obsahu 2. a 3. dopisu - dosud odpověď nedostal. V posledním dopise se chvilkařů kromě na Pavla Blažka například táži na jejich vnitřní demokracii a financování.

Kdo kde mocensky stojí na konci léta 2023

Máme poznatky o tom, že na deklarovaný pokus o politickou stranu bývalého hlavního zástupce Milionu chvilek, Mikuláše Mináře, doputovaly oligarchické peníze ze „Spolku pro obranu liberální demokracie“, který rovněž bohatě sponzoroval strany současné pravicové vlády. Minář, který se rád oháněl „demokracií“, „změnou politické kultury“, „transparentností“ apod. se zveřejněním peněz nespěchal.

Nyní se pan Minář věnuje „koučinku“.

V souvislosti s plány na „reformu“ (částečnou privatizaci) důchodového systému podrobně rozebírám, co všechno zásadního ve smyslu přerozdělení peněz směrem nahoru k úzké vlastnické třídě (vč. oligarchy Babiše samozřejmě) současná pětikoaliční vláda již realizovala. Dovozuji z toho její obecné mocenské zadání - zcela v souladu s obvyklou pravicovou politikou - jednat především v zájmu skutečně mocné a úzké vlastnické třídy a občasně pár procent „servisních vrstev/skupin“ (pojem rozebírám např. zde).

Lze zcela spolehlivě doložit, že Milion chvilek pro demokracii byl významnou propagační silou na podporu současné pravicové vlády. Dále, že mlčel a mlčí k popisované oligarchizaci (a tedy dalšímu úpadku demokracie) uspěšované současnou vládou. A také, že ohledně Pavla Blažka z ústřední strany bohatých, ODS, se v minulosti vyznačoval nejdříve zdánlivě vážně míněným varovným prstem a pak vždy zametáním pod koberec.

Půjde Blažek?

Myslím, že může. Je to sice dlouholetý „zařizovač“ pravicové moci, který se podílel na „hladkém“ předání moci od Babiše a Zemana - což takto potvrzuje i pražský předseda ODS, Benda -, ale v posledku je kdokoli z vykonavatelů zájmů bohatých v současné (či minulé) vládě nahraditelný.

Je riziko, že se Blažek rozmluví o tom, jak funguje naše „demokracie“, když ho vyhodí z vlády? Příliš velké ne. Vždy je možné poskytnout nějaké „bolestné“. Ale nedisciplinovaní novináři, kteří ještě občas dělají svou práci, a také poddaní by se mohli začít šťourat v Blažkově minulosti a konexích. To by bylo trochu nepříjemné. Na druhou stranu: podívejte se, jak je z drtivé většiny vlastněn český mediální prostor, a pochopte, jak snadno jdou zprávy nepříjemné pro „demokraty“ zcela upozadit.

Takže ano, Blažek může být obětován kvůli pokusu o vylepšení mediální představy o „demokratech“, ale bude to také trochu nepříjemné - a na mocenském zadání pravicové pětikoalice se vůbec nic nezmění.

Ach, a pak zde jsou Piráti. S hesly: „Pusťte nás na ně!“ a „Odvaha dělat, co je správné“. Vzpomínáte? Můžete se podívat na jejich fórum, kde takový M. Ferjenčík - jenž se houževnatě uchází o post „lídra“ pro eurovolby - radí raději neodpovídat na tak indiskrétní otázky jako: „Ale co když Pavel Blažek odejde?“. V  předvečer dnešního happeningu (demonstrace) se však přeci jen rozohnil a mluvil o tom, že „šíbři z ODS a STANu mají lidi za blbce“.

A co pan Ferjenčík? A co Piráti jako celek? Ač mají pouze čtyři poslance, jsou myslím extrémně důležití pro mediální obraz vlády „demokratů“ a indoktrinaci „hodnějších“ městských pravicových liberálů i jejich loajalitu k vládě. O tom ale v příštím textu. Teď už jen k dnešnímu cudnému „happeningu“ Milionu chvilek.

Co nás čeká dnes

Milion chvilek uběhlo, než se (placení) rozleskávači vlády bohatých odhodlali k jakési akci. Snad nikdo nemůže chtít, abychom počítali nakreslení čáry bez přizvání veřejnosti letos na jaře.

Myslím, že jde docela jasně doložit, že Milion chvilek by nejraději žádnou akci namířenou proti jednomu či více „demokratům“ nedělal, ale toto už je tak křiklavé, že by tím přišel o poslední zbytky podpory u některých důvěřivých poddaných. Ostatně pořadatelé dnešní akce si dávají pozor, aby zdůraznili, že „akce není protivládní“. (Na řízení tohoto spolku se ptám ve třetím dopise.)

Je snad ale jasné, že Milion chvilek se nyní nachází pod tlakem z více stran. A v takové situaci se nacházejí také Piráti, jak líčím výše. A rovněž celek pravicové vlády. Proboha! Pojďme my, kteří máme trochu jiné představy o „demokracii“, toho využít a tento tlak na servis vlastnické třídy ještě zesílit!

Níže již jen obsáhle cituji text, pomocí nějž chvilkaři zvou na dnešní akci. Pozoruhodnému textu i dnešní opatrné akci se ještě budu věnovat.

Má to být svého druhu odpověď na otázku, kterou se zdráhal dát pan Ferjenčík od Pirátů.

„Pavel Blažek aféru ustojí, cena je ale vysoká – důvěra občanů v současnou vládu ještě více klesá a dostává se hluboko pod srpnových (a už tak rekordně nízkých) 25 %. Lidé jsou zklamaní, politika je přestává zajímat, rezignují. Mají pocit, že jejich hlas stejně nikdo neposlouchá.

Babiš, Okamura a Rajchl nadšeně využívají situace. Tuhle příležitost jako by jim Fialův kabinet naservíroval na zlatém podnose. Svolávají protivládní demonstrace, povzbuzují v lidech ještě větší frustraci.

Pak přijdou volby 2025. Volby, kdy je potřeba každý hlas, aby Česká republika neskončila v rukách populistů a extremistů. Bohužel, řada voličů, kteří v roce 2021 volili vládní koalici, rezignovala a k volbám nepůjde. Zkrátka už nevěří, že mohou něco změnit. Jejich hlasy chybí, volby vyhrává Babišovo ANO. A následně sestavuje koalici s SPD, PRO a kdo ví s kým ještě. Jak tohle naše demokracie ustojí? Těžko říct.

- Také nechcete, aby se podobně hororový scénář vyplnil? Pojďte spolu s námi premiéru Fialovi ukázat, že občanská společnost požaduje, aby jednal a kontroverzního Blažka odvolal. Potkáme se ve středu v 17:00 na Klárově (HAPPENING: Poslední kapka Pavla Blažka ) a dáme jasně a hlasitě najevo, že chceme, aby vláda splnila své předvolební sliby a slova o zlepšení politické kultury a o ukončení proputinovského azimutu převedla v činy.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz