Článek
Náklady na pořízení vlastního bydlení zůstávají vysoké. V roce 2024 se ceny bytů i domů v České republice pohybují na historických maximech, a to i přesto, že se tempo růstu v posledních měsících mírně zpomalilo. Pro mnoho lidí tak hypotéka představuje závazek na několik dekád a zásadní dopad na finanční stabilitu domácnosti.
Hypotéka začíná být nedosažitelná
Problém s vlastním bydlením se projevuje především u mladých lidí a rodin, kteří se musí potýkat nejen s vysokými cenami nemovitostí. Banky kladou stále větší důraz na bonitu žadatelů, což znamená, že mnoho lidí bez stabilního a nadprůměrného příjmu nemá šanci na úvěr dosáhnout. K tomu se přidávají i vysoké úrokové sazby, které měsíční splátky často prodraží na neúnosnou úroveň. Ačkoliv sazby na spořicích účtech klesají, sazby hypoték se stále drží vysoko. Banky nechtějí přijít o své nadměrné výdělky.
Existují alternativy
Vzhledem k nedostupnosti vlastního bydlení roste poptávka po nájemních bytech. Nicméně i zde ceny raketově rostou, a to hlavně ve velkých městech, jako jsou Praha a Brno. Některé mladé rodiny proto volí alternativní řešení, jako je například sdílené bydlení nebo přestěhování do menších lokalit, kde jsou ceny nižší. Někteří lidí si vybírají žít ve vícegenerační domácnosti s rodiči, což sice může finanční zátěž snížit, ale nic není zadarmo a musí proto udělat velké kompromisy v otázce soukromí a samostatnosti.
Výhled do budoucna
Ačkoliv se situace může v budoucnu změnit, současný trend směřuje k tomu, že bydlení ve vlastním zůstane pro mnoho lidí spíše vzdáleným snem než dosažitelnou realitou. Kromě změny v bankovních regulacích a vývoji trhu s nemovitostmi by mohly pomoct také státní programy podpory, které by poskytly větší šance na dostupné bydlení těm, kdo o něj usilují.
Časy se mění, přijměte to
Z vlastního bydlení se stává pro mnoho lidí nedostupný luxus a je na čase, aby si lidé uvědomili, že časy se mění. Neustále se tu dávají za příklady výplaty a důchody v Německu a Rakousku. Proč se ale nezmiňuje taky to, jak velké procento lidí v těchto zemích žije v nájmu? Vždyť je to celá polovina. A co třeba tolik opěvované Švýcarsko? Tam žije v nájmu většina lidí!
Žijte podle toho, na co máte
Neexistuje nic, co by vám dávalo právo na vlastní bydlení. Když na to nemáte, tak buď něco změňte a vydělejte víc, abyste měli na akontaci k hypotéce a splátky, nebo si pronajměte takové bydlení, na které máte. Existují i další alternativy, jako bydlení v tinyhousech, marinotkách, chatkách, kontejnerových domech a podobně. Pochopte ale, že by se musíte přizpůsobit trhu, nikoliv, že trh se přizpůsobí vám. Nadstandardní bydlení vám nikdo dotovat nebude a kdo si chce žít líp, musí v první řadě začít hledat způsoby, jak to udělat a ne důvody, proč to nejde.