Hlavní obsah
Zdraví

9 mýtů o dušení: šahání do krku, všespásný Heimlich a vyklepávání ořechů z dítěte hlavou dolů

Foto: Microsoft designer

Kdy kašlat a kdy se na to vykašlat, aneb co dělat a nedělat, když nám jde o dech.

Článek

1. Mýtus: Dusícího se člověka si nejde nevšimnout.

Pravda a vysvětlení: Zrada- dusící se člověk nemusí být slyšet. Úplná obstrukce dýchacích cest totiž bývá tichá – člověk nemůže kašlat a nemusí ani vydávat jiné nápadné zvuky. Proto jedno ze základních pravidel krmení dravé zvěře zní- při krmení dítěte buďte v pozoru a nemyjte během krmení nádobí.

2. Mýtus: Když člověk kašle, pomůže mu bouchání do zad.

Pravda a vysvětlení: Kašel je skvělý obranný reflex našeho těla. Když člověk kašle, znamená to, že cizí těleso v podobě kusu špatně rozžvýkaného skotu zanechává stále dostatek prostoru pro průchod vzduchu dýchacími cestami. Proto se člověk snaží medium rare sousto sám vykašlat. Pokud se zasáhne předčasně (např. boucháním do zad nebo Heimlichem), může se situace naopak zhoršit. Cizí těleso při úderech může zapadnout hlouběji a tím ucpat průdušnici úplně.

3. Mýtus: Heimlichův manévr můžeš udělat komukoli.

Pravda a vysvětlení: Heimlich se dle evropských doporučených postupů nemá dělat u lidských mláďat do 1 roku. Dále u těhotné ženy, pokud už manévru překáží mládě ve velkém těhotenském břiše.

4. Mýtus: Heimlichův manévr nedokážu ve stresu udělat.
Pravda a vysvětlení: Ale dokážete. Není to žádná raketová fyzika. Prostě po 5 úderech do zad zkuste 5 zmáčknout nadbřišek. Jak? Zezadu obejměte dusícího se člověka, jednu svou pěst mu položte mezi konec hrudní kosti a pupík, druhou svou rukou pěst přimáčněte a pak už prostě jen 5 rázně zmáčkněte břicho 5× k sobě (a nahoru, pokud to svedete).

Foto: Barbora Petrová

Jak na Heimlichův manévr.

 5Mýtus: Ztráta vědomí znamená, že je pozdě.

Pravda a vysvětlení: Naopak! I teď ještě máte šanci zachránit život. Zavolejte záchranku a zahajte resuscitaci. A hlavně do tohoto nebožáka dýchejte. Potřebuje to.

6. Mýtus: Pokud se dusil, tak do něj při resuscitaci nebudu dýchat, protože má dýchací cesty stejně ucpané.
Pravda a vysvětlení: A ono je to s tím umělým dýcháním přesně naopak- po dušení se rozhodně doporučuje.
Proč?

- člověk, který se dusil, v těle nemá kyslík a je potřeba mu ho dodat

- pokud pomocí umělého dýchání zafouknete neposedný hrášek hlouběji, do 1 průdušky, druhá průduška bude mít na dýchání volnou cestp

- postiženému tím zvyšuje šanci na kvalitní poresuscitační život

7. Mýtus: Když se dusím, můžu si udělat Heimlicha třeba o židli.

Pravda a vysvětlení: Samozřejmě můžete zkusit cokoliv, fantazii se meze nekladou. Fungovat to ale pravděpodobně nebude. Ono udělat si sám takové zmáčknutí nadřišku, ať už pěstí nebo nárazem na roh stolu, které by vedlo k vypuzení cizího tělesa ven, jen tak někdo nedokáže. Navíc kyslíku má tělo v ten moment extrémně málo, a rychle ubývá.

Lepší řešení je v této neoptimální situaci raději sehnat nějakou pomoc- zkusit otevřít vstupní dveře a bouchat na sousedy, otevřít okno (pokud bydlíte v přízemí, v 7.patře vám tak asi nikdo moc nepomůže), aktivovat aplikaci záchranka (je zde funkce "nemůžu mluvit"). Možná to zvládnete, a možná taky ne. Dusit se a být na to sám je holt situace, která nemusí skončit dobře.

8. Rychle to vytáhni prstem z krku ven!
Pravda a vysvětlení: Taky vás už někdy napadlo při dušení prostě strčit prsty do krku a ten nezbedný  arašíd jednoduše vytáhnout? Pokud ano, tak nejste první (a bohužel ani poslední). Myšlenka je to hezká, ale ve většině případů nereálná, ba dokonce nebezpečná. Při dušení je cizí těleso hluboko v krku, prsty tam většinou nemáme šanci dosáhnout. Naopak při této aktivitě vzniká vysoké riziko zastrčení cizího tělesa hlouběji, pokud třeba ještě doteď bylo nad hlasivkami (a celá situace by se vyřešila boucháním do zad).
Vidíte, že postiženému z pusy čouhá kus kuřecí kosti? Tak tu vytáhnout samozřejmě můžete.

9. Chytni dítě za nohy, otoč ho hlavou dolů a vytřes to z něj.
Pravda a vysvětlení: Ani tohle se neřadí mezi nejlepší nápady roku. Sice to možná v minulosti nějaký burský oříšek před výletem z průdušnice do průdušinek zachránilo, i přesto má tato metoda svá velká rizika. Třesení není pro dětskou hlavičku to pravé ořechové a i mozku se opakované nárazy na stěny vlastní lebky moc nelíbí. Krční páteř se sice pravděpodobně nepoškodí, ale děkovat vám nebude. A celé to může vyústit v Shaking baby syndrom. To nechcete.

Jak je to tedy u dětí? Jako u dospělých. Bouchejte je do zad a mačkejte jim nadbřišek. Do 1 roku věku místo Heimlicha mačkejte hrudník.

Shrnutí:

Rad a mýtů, co dělat při dušení, existuje mnoho. Nejúčinější je držet se doporučených postupů:

- při kašli nechat kašlat

- při dušení bez kašle střídat 5 úderů do zad a 5 Heimlichových manévrů

- v bezvědomí resuscitovat

Zdroje:

ZDrSEM- praktické kurzy první pomoci

ERC Guidelines 2021

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz