Hlavní obsah
Krása a fitness

Chcete hezčí postavu? Běháním ji většinou nezískáte

Foto: Mohamed_hassan | PIXABAY

Možná může na někoho působit název článku trochu na efekt až skandálně, ale nebojte, nejedná se o clickbait. Dejte článku šanci a zjistíte, jak to myslím.

Článek

Hned na úvod musím objasnit, že proti běhání, nebo jiné aerobní činnosti nic nemám. Naopak, jakákoli pohybová aktivita je prospěšná a je fajn, že někdo něco dělá, nebo že někoho něco baví a nesedí tak doma „na zadku“ 🙂.

Čili vůbec nepochybuju o tom, že běhání v nějaké rozumné míře je skvělá činnost pro naše kardiovaskulární zdraví, pro naši aerobní kondici, pro naše psychické zdraví, pozitivní nálady apod.

Jenže upřímně, pokud jde o změnu postavy směrem ke kráse, není jakákoli aerobní aktivita zrovna ten správný / efektivní nástroj. Za chvíli vysvětlím proč.

Běháním získáte aerobní zdatnost, lepší náladu, pocity euforie, pevnější zdraví… Ale ne tělesné tvary, pokud je nemáte.

Krásná, nebo hubená postava?

Co je vlastně krásná postava? To je samozřejmě značně individuální a subjektivní, ale tak nějak obecně se dá říci, že hezkou postavu dělají především tělesné křivky. Na tom se asi všichni shodneme.

V případě žen tedy dělá pěknou postavu hezky tvarované a pevné nohy, kulaté pozadí, štíhlý pas a k tomu přiměřeně široká ramena. U mužů to jsou navíc široká záda, jinak je to plus mínus stejné 🙂.

Pokud ale někdo začne běhat za účelem nějaké vizuální přeměny těla, tak jediné, čeho při této přeměně docílí, bude to, že (možná) zhubne. Což je určitě pozitivní, když má někdo třeba nadváhu a chce s ní něco udělat, ale většinou to k hezké postavě nepovede.

Málokdo se totiž narodil s postavou jak od antických sochařů. Čili určitě existují ženy a muži, jež mají od přírody dokonalou postavu s těmi správnými křivkami, ale většina lidí se musí stát právě těmi sochaři, protože jim Pánbůh nedopřál. Musí si tělo vytvarovat sami.

Foto: StockSnap | PIXABAY

Chcete-li tvarovat, musíte zvedat váhy.

Takže „dokonalí“ lidé, kteří třeba nějakým způsobem trochu přiberou a následně po úpravě životosprávy přebytečná kila shodí (třeba za pomoci běhání), se pak už nemusí moc snažit. Jim „pouhé“ zhubnutí prostřednictvím běhu postačí.

„Nedokonalí“ lidé ale musí ještě pořádně „máknout“, aby dosáhli tělesné přeměny. Nicméně musí máknout především v posilovně.

Protože stejně jako muži nevybudují běháním masivní bicepsy nebo impozantní hrudník, ženy běháním nezískají hezké kulaté pozadí. Tak to prostě nefunguje.

Jak se tedy tvarují křivky?

Co vlastně dělá ty krásné kulaté tvary? Je to maso 🙂. Svaly. Když někdo jenom zhubne a nemá od přírody dostatečné množství svalové hmoty, zbydou mu jen kosti a kůže. A to není sexy, že? 🙂

Čili křivky se nebudují běháním, ale posilováním. Protože jen posilování vede k tvorbě svalové hmoty v dlouhodobém horizontu.

Běháním se samozřejmě také budují svaly (při správné výživě a regeneraci), ale jen do určité doby, než se tělo zadaptuje a na danou (nízkou) intenzitu si zvykne.

A protože v případě běhu nelze zvyšovat náročnost (intenzitu) tréninku donekonečna, je budování svalů touto cestou opravdu jen chvilkovou záležitostí a na nějaké výraznější tvarování těla běhání prostě nestačí.

Posilování - progresivní přetížení v čase

Proto bylo „vynalezeno“ posilování 🙂. Při silovém tréninku lze jednoduše zvyšovat intenzitu například zvyšováním zátěže, nebo přidáváním sérií či cviků. Prostě při posilování lze neustále dosahovat progresivního přetížení a to v podstatě až do našeho genetického potenciálu (to mohou být klidně desítky let). Což při běhání dost dobře nelze.

Takže právě ono progresivní přetížení neboli postupné dlouhodobé zvyšování náročnosti tréninku a zlepšování se v průběhu času je klíčové. To je podstata svalového růstu a proto se běháním moc svalů nevybuduje.

Navíc u běhu se zapojuje hlavně spodní část těla a třeba ramena nebo paže se tímto moc nezlepší.

Články pro ženy

Samostatnou kapitolou jsou pak články určené ženám. Většinou mi to nedá a sem tam na nějaký kliknu (hlavně ze zvědavosti, co se zase dozvím 🙂). V těchto článcích autoři radí, jak mít sexy postavu. A že musí kromě úpravy stravy i cvičit. To je samozřejmě pravda.

Ale pak čtenářkám radí (většinou ne trenérky, ale redaktorky s úplně jinými zájmy než je cvičení), ať dělají aerobik, zumbu, spinning, nebo ať jezdí na kole, či plavou. Silový trénink v tomto výčtu většinou chybí (čest výjimkám).

A když už se tam posilování objeví, krčí se někde vzadu na posledním místě, jako kdyby to bylo sprosté slovo 🙂.

Foto: amhnasim | PIXABAY

Posilováním lze efektivně hubnout a ladit tvary. Co víc si přát 😊.

Jak už jsem říkal, samozřejmě čest výjimkám, určitě vznikají i kvalitní články, kde ženám radí někdo, kdo tomu rozumí. Ale celkově mám pocit, že je posilování v případě žen stále nepochopeno a nedoceněno.

Což je škoda, protože posilování není jen účinný způsob, jak budovat svalovou hmotu, ale také účinný způsob, jak redukovat tělesný tuk (a zároveň o svalovou hmotu nepřicházet). Jenže toto se spousta žen nedozví, protože čtou články, kde je doporučován běh (nebo jiná aerobní činnost) 🙂.

Navíc redaktorky už v článku nezmíní, že při jakékoli zvýšené pravidelné fyzické aktivitě by se lidé měli zaměřit také na dostatečný příjem bílkovin, aby se předešlo ztrátě svalové hmoty.

Co vím, tak naprostá většina rekreačních běžců (tedy minimálně v mém okruhu) totiž bílkoviny (a vlastně stravu obecně) vůbec neřeší.

Bílkoviny skutečně nepatří jen do posiloven. Zvýšený příjem bílkovin by si měli ohlídat nejen „bodybuildeři“ a sportovci, ale také fyzicky pracující lidé, mladiství ve vývinu či senioři.

Závěrem

Na závěr možná ještě takové malé upřesnění. Nebavím se tu prosím vás o kulturistice. Aby nedošlo k nějakému nedorozumění. Často si lidé myslí (většinou tedy ženy 🙂), že posilování = kulturistika a ošklivé neforemné monstra.

Bavím se tu o kondičním naturálním posilování. Nemusíte tedy brát anabolické steroidy 😀, nemusíte nic suplementovat, nemusíte chodit do fitka 4× a více v týdnu, nemusíte chodit do super high-tech (předraženého) fitka, dokonce do fitka nemusíte chodit vůbec. A přesto můžete mít krásnou a zdravou postavu. Těch benefitů posilování je mnohem více, ale to už je zase téma na jiný článek 🙂.

A taky se nemusíte bát, že budete mít příliš svalů (to se týká asi zase spíše žen 🙂). Svaly totiž rostou pomalu a trvá měsíce, spíše roky (bohužel), než si vybudujete nějaké větší množství svalů (o to víc u žen).

A když už budete se svojí postavou spokojeni, můžete „přepnout“ do udržovacího režimu, ve kterém si budete aktuální formu udržovat. Nemusíte proto budovat svaly donekonečna, když nechcete 🙂.

Vybudovat svalovou hmotu je těžké, udržet si ji je lehké. Nicméně musíte cvičit stále. Posilování je prostě životní styl.

A na úplný závěr bych rád ještě jednou zdůraznil, že skutečně nemám nic proti aerobním aktivitám a už vůbec ne nic proti běhu, který jsem si zde vybral jako zástupce těchto aktivit.

To znamená, že nejsem nějak zaujatý, posilování nikomu nevnucuju a rozhodně nikoho neodrazuju od běhání. Jestli jsem se nějakého běžce dotknul, tak se omlouvám, to nebyl záměr 😕.

Jen jsem chtěl říct, jak to s tvarováním postavy je, nebo spíše jak to vidím já. Třeba to tak není a já jsem úplně „mimo“ 😀. Můžete případně napsat do komentáře, jestli vám tento článek dává smysl a zdali to vidíte / nevidíte podobně 🙂.

Jinak ideální by samozřejmě bylo začlenit do našich aktivit jak nějakou „aerobku“, tak i nějakou „posilku“ a vytěžit z obou aktivit maximum 🙂.

Tak, a to je pro tentokrát vše. Děkuji za pozornost a přeji vám hezký zbytek dne 🙂.

Anketa

Pokud cíleně děláte nějakou pohybovou aktivitu, jaký je váš hlavní cíl? Co u vás převažuje?
Chci zhubnout a být štíhlejší. / Chci si udržet štíhlou postavu.
29,4 %
Chci si vytvarovat postavu (tvary, křivky apod.).
42,4 %
Chci zlepšit především kondici.
24,7 %
Cvičím jen pro radost a dobrý pocit a výše uvedené tolik neřeším.
3,5 %
Celkem hlasovalo 85 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz