Článek
Na Barrandov se děda rád vracel z několika důvodů. Jednak ho vždy zajímal film, což už jsem tady zmiňoval v díle, kde jsem měl fotky kulis k Limonádovému Joeovi. Druhým důvodem bylo to, že babičky tatínek si na Barrandově postavil nádhernou vilu, kterou ale rodině vzali v 50. letech komunisti. Ale na konci války, když děda začínal s babičkou chodit, tam trávili spoustu času, stejně tak první poválečné roky.
A tak se i v srpnu roku 1990 vydal na výlet do míst, kde trávil své mládí, zejména na konci druhé světové války (o tom jsem měl díl plný fotek z osvobození a také jsem tu publikoval dědovy vzpomínky na letecký poplach, který zažil v Praze v roce 1941 a zapsal si je tehdy do svého deníku).
Dvacítka fotografií ale neukazuje jen architekturu a zajímavé dopravní stavby, jako Barrandovský most (je až komické jaký provoz byl před 35 lety na Strakonické) nebo železnici na Smíchov. Najdete tu stanici metra Můstek, kde zrovna v té době nejezdilo metro na Smíchovské nádraží nebo volební samolepky Občanského Fóra.
Pojďme se tedy podívat 35 let zpátky do minulosti, můžeme srovnávat, jak se nám Praha od té doby změnila.
A na závěr opět připomínám to, co vždycky.
Negativů se po dědovi zachovaly dvě velké bedny a já zatím úplně nevím, co všechno v nich najdu. Ale už to byly třeba fotky z osvobození v roce 1945, řada snímků z táborů Jaroslava Foglara (tady a tady), obrázky z Loun (tady, tady i tady), odkud pocházela dědova rodina, poměrně unikátní snímky z tábora organizace YMCA v Hvězdově u Mimoně, fotky z Prahy (z roku 1966, z roku 1967 a z roku 1970), z Pražského hradu, fotografie z Vysokých Tater, kulisy z natáčení filmu Limonádový Joe nebo výlet do Francie s přeletem nad Mont Blancem či snímky z Varšavy z roku 1962.
Další díl očekávejte opět v neděli v 10 hodin.