Hlavní obsah
Lidé a společnost

V roce 1945 zmasakrovali v Ústí nad Labem Němce, podezírali je z výbuchu muničního skladu

Foto: Agence de presse Meurisse, Public domain, via Wikimedia Commons, skrze Wikimedia Common

Příslušníci československé armády

Konec druhé světové války přinesl oficiální mír, násilí ale neskončilo ze dne na den. Ještě dlouhé týdny a měsíce po květnu 1945 se točil kolotoč odplat a vyřizování účtů. Tak, jako v Ústí nad Labem.

Článek

Konec druhé světové války přinesl Čechům dlouho vytoužený mír a svobodu. Byla to sice svoboda dočasná, ale to v té době nikoho nenapadlo. Opojné pocity se mísily i s touhou po pomstě. Je to jistě pochopitelné, neboť šest let útlaku, jaký Češi do té doby nezažili, se na lidech nemohlo nepodepsat. Jen těžko lze však předstírat, že způsob aplikace principu kolektivní viny byl v pořádku.

Dnes už trest nepadne, všichni aktéři jsou už mrtví. Přesto má smysli si takové události jako je ta, která se udála v Ústí nad Labem v létě roku 1945  připomínat jako vzpomínku toho, kam může vést lidská nenávist rozdmýchávaná davovým šílenstvím.

Krásné Březno, 1945

Co se stalo vlastně v létě 1945 v Ústí nad Labem? Dne 31. července 1945, asi v půl čtvrté odpoledne, došlo k  výbuchu muničního skladiště v Krásném Březně nedaleko Ústí nad Labem. Dalších několik desítek minut docházelo k dalším a dalším výbuchům uskladněné munice. V tomto ohnivém pekle zemřelo na 27 lidí a desítky dalších utrpěli zranění.

Nevíme, co se přesně bylo příčinou a už to pravděpodobně nikdy nezjistíme. Šlo o nešťastnou náhodu? Byl to některý z německých zajatců, kteří ve skladu pracovali? Anebo šlo snad o akci československé tajné služby, která chtěla vytvořit narativ použitelný při jednáních na postupimské konferenci, jak tvrdí jedna z konspiračních teorií? Anebo šlo o útok tzv. vlkodlaků, paramilitární organizace, která odmítala přijmout německou porážku? Ať tak či onak, v ulicích Ústí nad Labem někdo zvolal, že za výbuch mohou Němci. Přidali se další a další a za chvíli už o tom bylo přesvědčeno celé město.

Lynč v ulicích Ústí nad Labem

V létě roku 1945 museli všichni Němci nosit na rukou bílou pásku, jasné poznávací znamení. Bylo odpoledne a lidé se vraceli z práce, v ulicích bylo proto plno, těch rozhořčených, i těch, na nichž si mohli vylít zlost. Lidé začali útočit na Němce, a to způsobem, že ti byli doslova ukopáni nebo ubiti na ulicích, několik lidí bylo dokonce utopeno v požárních nádržích.

Jedním z míst, kde byly násilnosti nejhorší, byl most Dr. Edvarda Beneše. Z něj Němci shazováni do Labe, a podle svědků mezi shozenými byla i mladá německá matka s dítětem v kočárku. Lynče se nezúčastnili pouze civilisté, ale ochotně se přidali také sovětští vojáci a příslušníci Československé armády.

Není úplně jasné, kolik lidí ten den v Ústí nad Labem při lynčování zemřelo. Německá organizace mluvila později až o několika tisících Němců, to je zcela jistě zveličené. Realistické odhady mluví zhruba o stovce obětí. I toto číslo je hrozivé. Kdo ví, co všechno se honilo hlavou lidem, kteří dovodili, aby se jich na několik desítek minut nebo hodin stalo monstrum schopné zavraždit ženy a děti. Byla to skutečně jen frustrace z šesti let okupace? Kolik z lynčujících byli převlékači kabátů, kteří za okupaci ochotně spolupracovali? Anebo této situaci využili k tomu, aby si vyřídili účty s konkrétními lidmi či se zbavili nepohodlných svědků? Ani to už nikdy nezjistíme.

Vyšetřování

Příčiny výbuchu přijeli do Ústí vyšetřovat generál Noska a generál Ludvík Svoboda. Aniž by vyšetřování opravdu proběhlo, za viníka byli v řádu několika hodin označení němečtí záškodníci. Masakr jako takový pak neřešil vůbec nikdo. Naopak, budoucí prezident Ludvík Svoboda jej pochválil jako efektivní způsob nakládání s pátou kolonou. O příslušných trestech nemůže být ani řeč. I takovou podobu mohl mít u nás konec druhé světové války…

Zdroje

1) Kruté léto 1945: ať již muniční sklad u Ústí odpálil kdokoliv, lynč nepřežily desítky nevinných

2) Ústecký masakr (31. 7. 1945)

3) Po výbuchu v Krásném Březně následoval masakr německého obyvatelstva

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz