Článek
Jaké možnosti mají cizinci při žádosti o půjčku, jaké doklady potřebují a od koho půjčku nikdy nedostanou?
Co je půjčka pro cizince
Jde o specifický typ půjčky pro občany jiných států, kteří ale teď žijí v České republice.
Od běžných půjček se liší hlavně v požadovaných dokladech: namísto českého občanského průkazu cizinci předkládají jiné doklady totožnosti. A doložit musejí typ pobytu v ČR (trvalý/přechodný).
Cizinec musí do banky přijít půjčku podepsat osobně. Některé nebankovky dovolují kompletní online vyřízení úvěru právě i pro cizince. Častěji se tu setkáme s požadavkem na ručitele nebo na spolužadatele (oboje s českým občanstvím).
Ostatní podmínky (bonita, skóring, registry, příjmy, závazky) však už zůstávají stejné jako u standardních půjček.
Kdo může získat půjčku
Možnosti se výrazně liší podle země původu. Nejširší nabídku mají k dispozici Slováci, kterým půjčí prakticky každá banka i téměř každá nebankovní společnost. Občané EU/EHP mohou získat půjčku od bank a od části nebankovních poskytovatelů.
Občané třetích zemí (například Ukrajiny, Vietnamu nebo USA) mohou žádat především u klasických bank. Ty mají proces půjčování cizincům ošetřený již dlouhodobě a disponují zde dlouholetými zkušenostmi.
Je dobré vědět, že některé nebankovní společnosti půjčují výhradně českým občanům. A cizinec, byť se sebelepší bonitou, by zde úvěr nezískal.
Typy pobytu a jejich vliv na půjčku
Zásadní roli v možnosti získat ´věr v ČR hraje i typ pobytu v ČR: přechodný versus trvalý pobyt.
Trvalý pobyt
S trvalým pobytem má cizinec u bankovních institucí téměř stejné možnosti jako český občan. K vyřízení půjčky potřebuje platný pas nebo ID kartu, povolení k trvalému pobytu, doklady o příjmech a bankovní účet vedený v ČR.
Přechodný pobyt
Získat půjčku s přechodným pobytem je ale složitější. Banky většinou vyšší úvěry neposkytnou. U nebankovních společností mají cizinci s přechodným pobytem šanci také jen na menší půjčky. U případných vyšších částek se cizinec neobejde bez českého ručitele nebo spolužadatele. Poskytovatel si pravděpodobně vyžádá i dokumenty o plánované/povolené délce pobytu v ČR.
Jak zvýšit šance na získání půjčky pro cizince?
Tady se dají využít hned tři možné cesty:
- najít si českého ručitele s dostatečným příjmem
- požádat o půjčku společně s českým spolužadatelem
- ručit vlastní nemovitostí na území ČR. Tady ale pozor, zastavit nemovitost je vhodné jen v případě hypotéky, nejlépe té na bydlení (nikoliv americké).
Potřebné doklady
Pro vyřízení půjčky potřebují cizinci především: pas nebo ID kartu z mateřské země, povolení k pobytu a doklady o příjmech: buď výplatní pásky nebo daňová přiznání, případně faktury a výpisy z účtu (pro paušální režim daně). Dále cizinci potřebují výpisy z bankovního účtu (nebo výplatní pásky: u půjčky v hotovosti).
Poskytovatel může chtít vidět pracovní smlouvu nebo živnostenský list, případně přímo potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. Důchodci musejí doložit potvrzení o důchodu, ať už je z ČR, nebo ze zahraničí, případně kombinace obou.
Na co si dát pozor
I pro cizince jsou tu stejné varovné signály ohledně:
- nepoctivých poskytovatelů – podrobnosti tady
- lichvářů a možných dopadů lichvářských půjček – podrobnosti tu
- nesmyslného zadlužení – podrobnosti zde
- záznamů v registrech – podrobnosti v tomto článku.
I pro cizince platí stejný návod, jak vybrat půjčku, která je nepoškodí.
Studenti ze zahraničí
Studenti z cizích zemí mohou využít speciální studentské půjčky (pokud na trhu ještě někdy budou), ale neobejdou se bez potvrzení o studiu na české škole, dokladu o pravidelném příjmu z brigád nebo bez ručení českého ručitele.
Abych nebyla nespravedlivá: některé banky nabízejí studentům kreditku či kontokorent, ale to nepovažuju za půjčku na studium (na školné na soukromé škole, na výdaje na bydlení – typicky na kauci, a studijní vybavení nutné během celého studia).
Co si zapamatovat?
Půjčka pro cizince není nemožná, dokonce s ní banky pracují poměrně často. Nejdůležitější je typ pobytu cizince v ČR a země původu. Nejsnazší přístup k půjčkám mají Slováci a ostatní občané EU s trvalým pobytem v ČR. U přechodného pobytu nebo cizincům ze třetích zemí pomůže český ručitel nebo spolužadatel. V bance se nenechte zaskočit požadavkem na osobní návštěvu pobočky. Je to běžná praxe. Vše ostatní je tu pak stejné jako u půjček pro občany ČR.