Hlavní obsah

Učitelka označila mého syna za sígra. Jenom nechápe jeho smysl pro humor

Foto: Open AI / DAALL-E

Ilustrační obrázek

Vtipný kluk nebo sígr? Syn má smysl pro humor, ale jeho učitelka v něm vidí problém. Ve skutečnosti je jen chytřejší než ona. Stačilo ale, aby napsal vtip do testu a už je z něj třídní delikvent. Smysl pro humor se dnes na některých školách trestá.

Článek

Když mi třídní učitelka oznámila, že můj syn je prý „sígr“, chvíli jsem nevěděla, jestli se mám smát nebo jí rovnou říct, ať se jde bodnout. Dnes se dětem zakazuje všechno – smát se, dělat si srandu a být aspoň trochu živé. Jakmile nejste tichá myška, co poslušně sedí s rukama za zády, jste problémové dítě. A přesně takhle to dopadlo i s mým synem.

Škola plná sucharů

Můj syn není žádný delikvent. Neničí školní majetek, nikoho nešikanuje, nedělá nic, co by se dalo označit za skutečně problémové chování. Jenže má jeden „závažný“ nedostatek – smysl pro humor. A to je, jak se zdá, v dnešní škole zločin. Stačí pár nevinných vtípků na účet učitele a už je z něj vyvrhel třídy. Když před měsícem napsal na tabuli: „Kdo dnes usne na hodině, vyhrává tři body do žákovské“, učitelka se tvářila, jako by vyhlásil revoluci.

A když nedávno v testu místo nudného „Julius Caesar byl římský císař“ napsal „Julius Caesar – první influencer, který dostal 23 unfollow za jednu noc“, bylo to prý „neuctivé“. Jako vážně? Jestli tohle učitelé považují za drzost, pak je dnešní školství v troskách.

Děti nejsou roboti

Co se to děje se školami, že děti už nesmí být dětmi a vyžaduje se, aby se chovali jako miniaturní roboti? Stačí, aby se dítě nedejbože projevilo jinak než strohým odříkáním učebnice, a už je na seznamu problémových žáků. Jen proto, že se můj syn nechová jako dobře vycvičený papoušek, je hned sígr? To snad nemyslí vážně.

Dnešní učitelé: žádná autorita, žádný nadhled

Být učitelem znamená nejen předávat informace, ale taky rozumět dětem. Bohužel mám pocit, že dnešní učitelé si respekt pletou s diktaturou. Respekt si člověk nezíská tím, že děti umlčí, ale tím, že je pochopí. A učitel, který nedokáže rozlišit mezi neškodnou srandou a skutečným problémem, by se měl zamyslet, jestli si nevybral špatné povolání.

Co bude dál? Budou děti dostávat poznámky za to, že se smějí o přestávce? Za to, že mají vlastní názor? Že nejsou tupé ovce? Možná bych se měla jít omluvit – ale ne za svého syna. Spíš synovi za to, že musí trávit dny v systému, který dusí jakoukoliv originalitu a hravost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz