Hlavní obsah

Vážení učitelé, máte 3 měsíce volna. Co byste ještě chtěli?

Foto: Miroslavik / Pixabay

Ilustrační obrázek

Učitelé mají nejvíc volna, nejlepší pracovní podmínky a čím dál lepší platy. A místo vděku si jen stěžují. Možná by si měli na pár měsíců zkusit opravdu pracovat – třeba za kasou nebo na stavbě. Pak by jim pohodička ve škole nepřišla tak strašná.

Článek

Každý rok je to ta stejná pohádka. Učitelé si stěžují, jak jsou přetížení, nedocenění a jak nutně potřebují víc peněz. Jenže když se podíváme na fakta, realita je jiná. Zatímco běžný zaměstnanec musí makat celý rok a má nárok na pouhých 25 dní dovolené, učitelé mají neuvěřitelných skoro 100 dní volna. A místo vděku za svoje luxusní pracovní podmínky si pořád jen stěžují a natahují ruce pro další peníze.

Kdo to má?

Většina lidí v Česku si může o dvou měsících letních prázdnin nechat jen zdát. Učitelé si je však užívají každý rok. K tomu připočítejme vánoční prázdniny, jarní prázdniny, velikonoční prázdniny, podzimní prázdniny, pololetní prázdniny a pár dní ředitelského volna. Výsledek? Skoro třetina roku strávená mimo práci.

A co během těchto „prázdnin“ dělají? No, osobně si myslím, že rozhodně nesedí nad učebnicemi od rána do večera, jak se nás snaží přesvědčit. Každý zná někoho z učitelského prostředí a moc dobře ví, že velká část z nich si prostě jen užívá volna jako kdokoliv jiný na dovolené. Tak proč si pořád stěžují?

Platy přes 50 tisíc a pořád je to málo?

Průměrný plat učitele dnes přesahuje 50 000 Kč měsíčně a vláda jim chce přihodit ještě na 130 % průměrné mzdy. Za co? Za to, že mají pravidelně volno, často končí ve dvě odpoledne a na rozdíl od ostatních zaměstnanců nemusí žádat o dovolenou, protože ji mají automaticky?

A teď si srovnejme podmínky třeba s prodavačkou v supermarketu, která tahá těžké bedny, stojí na nohou celou směnu a pracuje o víkendech i svátcích. Když je nemocná, musí přijít do práce i s horečkou, protože jinak jí seberou prémie. A co dělá učitel, když je „unavený“? No přece si vezme „samostudium“ nebo odpadne výuka.

Vzděláváme se i mimo školu! Jasně, a kdo ne?

Učitelé často kňourají, že musí dělat přípravy a opravovat testy. No a co? Kdo dneska nepracuje přesčas nebo si nebere práci domů? Lidé v soukromém sektoru běžně odpovídají na e-maily o víkendech, dodělávají věci po nocích a nikdo je za to nelituje. Ale učitel? Ten brečí, že musel večer opravit pár písemek.

A pak tu máme jejich slavné „samostudium“. To je vážně výsměch. Který jiný zaměstnanec dostane placené volno na to, aby se něco doučil? Zdravotní sestry, policisté, IT specialisté, účetní – všichni se musí vzdělávat za pochodu a nikdo jim za to necpe dny volna.

Stejné podmínky jako ostatní

Co takhle osekat učitelům prázdniny a dát jim standardních 25 dní dovolené jako všem ostatním? Žádné letní nicnedělání, žádná dvouměsíční siesta, žádné „přípravné týdny“, kdy si stejně jen vyřizují osobní věci. Prostě normální pracovní doba osm hodin denně, pět dní v týdnu, celý rok.

Chci vidět, kolik učitelů by v téhle chvíli zůstalo u tabule a kolik by raději šlo dělat něco jiného. Vsadím se, že by rázem přestali tvrdit, jak je jejich práce „poslání“, a běželi do korporátů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz