Hlavní obsah
Sport

Svaly na pódiu, smrt za oponou: Temná statistika vrcholové kulturistiky v nové studii

Foto: ChatGPT AI

Být obrovský za každou cenu? Celkem nebezpečný koníček. Nová studie na tisících profesionálních kulturistech totiž mluví jasně - a jen potvrzuje, že neúprosná snaha o co největší svalovou hmotu může být smrtelně nebezpečná.

Článek

Vrcholová či soutěžní profi kulturistika (bodybuilding), neboli extrémní forma posilování, láká a fascinuje tisíce mužů po celém světě. Avšak tlak, který na tělo vrcholoví kulturisté vyvíjejí, může celkem zásadně (a nepřekvapivě) zvyšovat riziko náhlého úmrtí v podobě srdečního selhání - a to dokonce i u amatérských závodníků. U těch to ale už pro někoho překvapivé být může.

Díky aktuální mezinárodní studii se nyní můžeme více dozvědět o tom, jak reálná tato rizika jsou. Studie je k přečtení zde, nebo pod článkem.

Co studie v bodech zmapovala a zjistila?

  • 20 286 mužů, kteří absolvovali soutěže pod hlavičkou IFBB mezi lety 2005 – 2020.
  • Celkový "athlete-years" (součet aktivních let u všech sledovaných - česky by se dalo říct sportovní roky či závodní léta): 190 211 roků.
  • Během sledovaného období zemřelo 121 jedinců, z toho 73 náhle a z nich u 46 šlo o tzv. náhlou srdeční smrt (Sudden Cardiac Death, dále jen SCD).
  • Celková úmrtnost tedy byla 63,6 na 100 000 sportovních roků, z toho 24,2 případů bylo kvůli SCD.
  • U profesionálních sportovců (oproti amatérům) byla úmrtnost více než pětinásobná.
  • Riziko SCD bylo u profesionálů dokonce více než 14krát vyšší než u amatérů.
  • Mezi závodníky nejvyšší úrovně, tedy účastníky Mr. Olympia v otevřené kategorii (čili bez váhových či jiných limitů), zemřelo 7 ze 100, z toho 5 na SCD – průměrně ve věku 36 let.
  • U těchto elitních kulturistů byla úmrtnost skutečně vysoká – 386 úmrtí na 100 000 sportovních roků.

Jak vysoké je tedy riziko srdeční smrti?

Mezi závodníky, kteří byli v daném období aktivní, to nevypadá moc povzbudivě: na každých 100 000 závodních let (athlete‑years) připadá zhruba třiatřicet (32,8) případů SCD.

Když to převedeme do trochu více srozumitelné řeči – tak na každých 10 000 aktivních závodníků připadnou přibližně 3 případy SCD ročně. Což je více, než bychom čekali u běžné populace stejného věku. A „profíci“ měli 14× vyšší riziko SCD než amatéři.

Co říkají pitvy?

U provedených pitevních zpráv bylo opakovaně zjištěno:

  • zvětšené srdce (kardiomegalie),
  • hypertrofie srdeční svaloviny - což je zbytnění (zvětšení) srdeční komory, nejčastěji levé komory.

To vše může vést k poruchám srdečního rytmu a k srdečnímu selhání.

Foto: htw128 | PIXABAY

Proč je riziko u „profíků“ vyšší?

Studie sama neuvedla množství užívaných anabolik, hormonů nebo obecně dopingu, ale zdůrazňuje, že extrémní svalová stavba, dopingové praktiky a tlak na výkon mohou přispívat k:

  • zbytnění svalů i srdce,
  • zvýšení krevního tlaku,
  • poruchám srdečního rytmu,
  • přetížení kardiovaskulárního systému.

Profesionálové jdou totiž často až na hranici lidských možností. Někteří užívají silnější látky, mají tvrdší tréninky, větší tlak na výsledky a umístění. A to všechno dohromady žene jejich tělo na plný plyn a to všechno zvyšuje riziko SCD.

Omezení studie

Autoři výzkumu nic nezastírají a sami přiznávají, že čísla, která předkládají, jsou jen kouskem větší skládačky. Ve studii se totiž zaměřili jen na závodníky, kteří vystoupili na pódium pod nejznámější kulturistickou organizací IFBB (International Fitness and Bodybuilding Federation). A z těch jen na ty, jejichž úmrtí se dostala prostřednictvím internetových médií k veřejnosti.

Čili ostatní, třeba kulturisté z menších federací, závodníci mimo hlavní sledované soutěže, prostě jména, která se díky tomu nikdy nedostala do zpráv - ti zůstávají anonymní a nezachycení.

Celá studie se navíc opírala jen o informace z internetu. A protože je online svět velký, některé smrti mohly samozřejmě zapadnout a zůstat také bez povšimnutí. Kolik jich mohlo být? Na to nikdo odpověď nezná. Svou roli v možných nepřesnostech úmrtí ve studii mohou hrát i jazykové bariéry a rozdílná ochota světových médií o těchto úmrtích informovat.

Dále - pitvy byly dostupné jen u malé části případů, a tak u většiny se příčina smrti odhadovala právě na základě mediálních zpráv. Také se neřešily případy přežitých zástav srdce, ani dlouhodobé srdeční nemoci.

Autoři studie si proto nedělají žádné iluze, že čísla jsou přesná a konečná a zmiňují, že skutečné riziko tedy může být ještě větší, než jak data ze studie naznačují.

Závěrem

Vrcholový bodybuilding není jen obdivuhodná show svalů. Studie ukazuje - nebo lépe řečeno potvrzuje, co většina lidí už dávno ví nebo tuší. Že s prudkým objemem svalstva za pomoci užívání zakázaných látek jde ruku v ruce i nezanedbatelné riziko náhlé srdeční smrti. A nejde o ojedinělé případy, ale o měřitelnou statistiku desítek úmrtí v rámci sledovaných patnácti let.

Že nic nového pod sluncem? Ano. Proč o tom tedy píšu, když jsem nenapsal nic nového? Protože vyšla aktuální studie na toto téma a protože na aktuální studie píšu články. A protože mě zajímalo (a možná nebudu sám), co autoři vyzkoumali. Pokud tedy bude někdo rozhořčený (jak už se to stalo v jiném mém článku), že v článku není nic objevného a že to byla ztráta času to číst, tak se omlouvám. A zároveň prosím, nestěžujte si v diskuzi, ale pište rovnou autorům studie.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz