Článek
Dřepy. Jeden z nejzákladnějších pohybů, který člověk zná. Ale jakmile přijde řeč na to, jak hluboko by měl člověk vlastně jít, názory se začnou lišit.
Někteří říkají „hlouběji je lépe“, jiní varují: „kolena ti to časem spočítají“. Jak to tedy je? Co na to říká věda?
Jak hluboko je vlastně hluboko?
Ne každý dřep je stejný. Rozlišujeme tři základní varianty – částečný (takzvaný čtvrtinový), poloviční (paralelní) a hluboký dřep. Rozdíl mezi nimi? Úhel ohnutí kolena. Kde vzpřímený postoj na začátku dřepu tvoří úhel 180° (rovinu) a při sestupu úhel klesá:
- Částečný dřep: kolena ohnutá přibližně na 140 až 110 stupňů.
- Poloviční dřep: kolena jdou zhruba na 110 až 80 stupňů.
- Hluboký dřep: úhel v koleni je pod 80 stupňů, kdy v tom nejhlubším dřepu stehna v podstatě sednou na lýtka (jak lze vidět třeba na titulním obrázku u té holčičky).
Plný dřep je tedy pohyb až dolů pod 80 stupňů, jak nám to tělo dovolí. Pokud se nám ale začnou zvedat paty nebo něco táhne nepříjemně v kyčlích či kolenou, je načase zastavit.
Zde bychom se pak měli zaměřit na zlepšení mobility, je-li to samozřejmě možné. Někdo totiž není přírodou k hlubokým dřepům anatomicky či fyziologicky uzpůsoben a obdařen.
Co na to naše svaly?
Dřep je jeden z nejefektivnějších cviků na zapojení celé spodní poloviny těla.
Začněme od hýždí – velký sval hýžďový pracuje více, čím hlouběji při dřepu jdeme. Nejvíc se tedy zapojí právě při hlubokém dřepu [1, 2].
Naopak při částečných a polovičních dřepech jeho aktivace klesá. Byť některé studie tvrdí opak, většina se shoduje na tom, že pro zadek jsou hluboké dřepy perfektní.
A co stehna? Kvadricepsy (přední strana stehen) se aktivují nejvíce kolem 90 stupňů ohnutí kolen. Pod touto hranicí jejich práce už zřejmě výrazně nestoupá [3, 4]. A tudíž pro rozvoj kvadricepsů nejsou hluboké dřepy nutně lepší než ty poloviční.

Částečné či paralelní dřepy jsou zřejmě pro rozvoj kvadricepsů podobně účinné, jako dřepy hluboké.
Nicméně právě hluboké dřepy mají největší schopnost proměnit naše nohy k nepoznání. Hluboký dřep totiž využívá plný rozsah pohybu, což vede k delší excentrické (brzdící) fázi pohybu, a tedy k delšímu mechanickému napětí a celkově k větší vykonané práci.
A právě tohle delší napětí a delší cesta pod zátěží je přesně to, co svaly potřebují, aby rostly a sílily [5, 6].
A naše kolena?
A teď k otázce, která straší sportovce po generace: jsou hluboké dřepy bezpečné pro kolena?
Je zřejmě pravda, že při hlubokém dřepu narůstají tlakové a smykové síly v kolenním kloubu. Což by teoreticky mohlo znamenat vyšší riziko pro naše menisky, chrupavky, nebo třeba čéšku. A některé studie na to skutečně upozorňují [7, 8].
Ale jak už to v životě bývá – realita je složitější.
Co o (ne)bezpečnosti hlubokých dřepů říkají studie?
Seriózní výzkumy říkají, že ano - při hlubokém dřepu se některé síly zvyšují, nicméně jiné naopak klesají. Například síly na přední a zadní zkřížené vazy se při hlubokém dřepu paradoxně snižují, čímž se zlepšuje stabilita kolene.
Navíc existuje takzvaný „obalový efekt“. Jakmile jdeme pod 90 stupňů, měkké tkáně kolem kolene – šlachy, vazy, svaly – začnou přebírat část zátěže. Stehna se dotknou lýtek, což snižuje dopad na kloub a zatížení na kloub samotný se už pak výrazně nezvyšuje.
A dále, když z nějakého důvodu děláme částečné nebo poloviční dřepy, můžeme použít (a často používáme) vyšší váhu (protože nejdeme při sestupu tak hluboko). A tím následně vystavujeme kolenní klouby a páteř podobnému (nebo dokonce většímu) riziku nežli při hlubokém dřepu s mírnější zátěží.
Celkově vzato, i když neexistuje mnoho nějakých velkých studií ohledně nezávadnosti hlubokých dřepů, tak konkrétně tyto dva přehledy odborné literatury [9, 10] nezjistily nějaký problém. Vlastně naopak.
Při posilování se neadaptují jen svaly
Pravidelný silový trénink neprospívá jen svalům. Ony totiž sílí i šlachy, vazy, kloubní chrupavky, a dokonce i kosti. A proto zdravé koleno, které pravidelně pracuje v plném rozsahu v případě hlubokého dřepu, se stává odolnějším a lépe chráněným před zraněním.
Samozřejmě, pokud máme již nějaké potíže s koleny, hluboký dřep nemusí být zrovna to pravé ořechové. Nicméně u zdravých lidí nepředstavuje (oproti dřepu částečnému či paralelnímu) žádné větší riziko, pokud je samozřejmě prováděn správnou technikou a s rozumným zatížením.
Závěrem
Pokud to naše tělo dovolí, hluboké dřepy nám mohou nabídnout to nejlepší ze všech světů – sílu, svaly i zdravější klouby. Ale pokud se na ně necítíme a technicky někde selháváme, neměli bychom je zatím dělat. A naopak bychom měli zapracovat na zlepšení mobility.
Hluboké dřepy tak nejsou pro většinu lidí zakázané ovoce. Spíše je to účinný cvik, který – když s ním zacházíme správně – dělá naše nohy silnější, tělo funkčnější a pohyb přirozenější a přenositelný do světa mimo fitko.
Zdroje:
- A Brief Review on the Effects of the Squat Exercise on Lower-Limb Muscle Hypertrophy
- The Effect of Back Squat Depth on the EMG
Activity of 4 Superficial Hip and Thigh Muscles - Squatting Kinematics and Kinetics and Their Application to Exercise Performance
- Knee biomechanics of the dynamic squat exercise
- Effects of squat training with different depths on lower limb muscle volumes
- Effect of range of motion in heavy load squatting on muscle and tendon adaptations
- Joint load during the parallel squat in powerlifting and force analysis of in vivo bilateral quadriceps tendon rupture
- Knee biomechanics of the dynamic squat exercise
- Analysis of the Load on the Knee Joint and Vertebral Column
with Changes in Squatting Depth and Weight Load - Deep Squat – Should We Be Afraid?