Článek
Během své pěvecké kariéry v osmdesátých letech vydala pouze jedno album Dnes na tom záleží z roku 1986. Jinak se její produkce odehrávala hlavně na singlech, v tom nebyla ve své době ojedinělá. Úzce spolupracovala se skupinou Bacily, která doprovázela Václava Neckáře a vedl ji jeho bratr Jan Neckář, který také její nahrávky produkoval a aranžoval.
A nejen to. Dá se říct, že možná nejslavnější písně Evy Hurychové jsou duety právě s Janem Neckářem, a to i v kontextu dobového poměrně dost bláznivého středního proudu velmi bizarní. Asi každý, kdo aspoň z dětství pamatuje osmdesátá léta, si vybaví písničku Já přijdu, která byla opravdu velkým hitem. Další duety s Janem Neckářem pak byly Má sestra Helga a To chce mít svůj systém.
Zpočátku Eva Hurychová neměla k pěvecké kariéře namířeno, vystudovala střední zdravotnickou školu v Liberci a vypadalo to, že bude sestřičkou. Posléze se ale zapsala na takzvanou Lidovou konzervatoř, což je dnešní Konzervatoř Jaroslava Ježka, zpívala v triu Letokruhy a se skupinou Drops. Život jí změnil rok 1982, kdy potkala Jana Neckáře a až do roku 1986 spolupracovala s Bacily, dokud si nezaložila kapelu Pudr.
Na rozdíl od většiny středněproudých zpěváků a zpěvaček té doby byla Eva Hurychová do jisté míry soběstačná i jako skladatelka a textařka. Byla dokonce natolik produktivní, že mohla svoji práci nabízet dalším kolegům, třeba Michalu Davidovi nebo duu Kotvald-Hložek. Kariéru zpěvačky utnulo v roce 1993 mateřství, kdy se jí narodila dvojčata. V novém tisíciletí na ni sice okrajově navázala, natočila několik písní, ale to už se kolem Evy Hurychové děly úplně jiné, mnohem závažnější věci.
Zpěvačka se v roce 1987 vdala za technika své doprovodné kapely, se kterým měla zmíněné děti, po dvaceti letech se rozvedla. Což vypadá jako vcelku standardní příběh. Ovšem v televizním pořadu 13. komnata Eva Hurychová zveřejnila, že ve svém manželství posledních osm let musela snášet domácí násilí a psychické i fyzické týrání. Její ex-manžel zažaloval Českou televizi za zásah do osobnostních práv a kupodivu vyhrál (dnes by mu to nejspíš tak snadno neprošlo), televize se musela omluvit a zaplatit mu pokutu.
Až v roce 2015 se Evě Hurychové podařilo domácí násilí prokázat. V té době už svoji profesi přehodila na jinou kolej a začala se zabývat problematikou domácího násilí a sociálními záležitostmi obecně. Vystudovala sociální studia a speciální pedagogiku na vysoké škole v Liberci a roku 2020 obhájila disertační práci k titulu PhD na Univerzitě Karlově.
Bývalá zpěvačka, která má na kontě zhruba dvě desítky singlů, jedno řadové album a několik cédéček s kompilacemi svých starých i nových písniček, je dnes mediátorkou v případech domácího násilí, napsala odbornou knihu Sociální práce ve školství a prospívá těm, kteří jsou na tom podobně, jako byla ona se svým uzurpátorským ex-manželem. Název její autobiografie z roku 2007 hovoří za vše: Řekla jsem NE tyranovi.
Další díly volného seriálu Zapomenuté tváře normalizačního popu:
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Eva_Hurychov%C3%A1
https://sancedetem.cz/autor/mgr-eva-hurychova
https://www.evahurychova.cz/
https://www.vlasta.cz/celebrity/eva-hurychova-domaci-nasili-obet-zpevacka-vaclav-neckar/