Článek
Pavel Liška byl bizarní postava českého středního proudu. Čechům byl vždycky spíš pro legraci, byl ale vnímán spíš jako neškodný komunistický fanatik a člověk, který se zamiloval do Sovětského svazu. Nicméně o něm není známo, že by z pozice protežované režimní figury snad někomu ublížil (což ostatně platí i o zmíněné Jiřině Švorcové), ti skutečně nebezpeční byli jinde, nebylo na ně tolik vidět.
Přestože Liška pocházel z umělecké rodiny, vyučil se soustružníkem a vystudoval dopravní průmyslovku. Až po vojně začal profesionálně zpívat, například ve známé noční revue v baru Alhambra, a jezdil také s ve své době známým Orchestrem Karla Duby (jeho zpěvákem byl mimochodem nějakou dobu také Vladimír Mišík, Liškův totální antipod snad úplně ve všem). V roce 1967 zpíval poprvé v zahraničí, na setkání mládeže v Sovětském svazu.
Liškova „zlatá“ (či spíše „rudá“?) éra začala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Zatímco jiní zpěváci emigrovali, byli natvrdo zakazováni nebo byla jejich činnost omezována a hlídána ostřížími zraky úřadů a Státní bezpečnosti, Pavel Liška se vcelku bezskrupulózně vydal už v roce 1969 na turné do Sovětského svazu (společně s popovým zpěvákem staré školy Richardem Adamem).
V rámci svého obrácení „čelem k Východu“ podepsal Liška smlouvu se sovětským vydavatelstvím Melodija. Tady mu už v roce 1970 vyšly čtyři rusky nazpívané singly a o dva roky později debutové album. Ještě téhož roku debutoval taky v češtině u vydavatelství Panton a v sedmdesátých letech vydal dohromady čtyři dlouhohrající desky. Po pravdě, o jejich obsahu si uděláme obrázek už jenom tím, že si přečteme jejich názvy: Písničky pro každý den, Navždy chci s písní žít, Třicátý máj už rozkvétá (ta samozřejmě vyšla roku 1975 k třicátému výročí takzvaného osvobození Rudou armádou) a Báječný víkend.
V písních českých, ale ve značné míře také sovětských autorů občas Liška vysloveně ideologizoval (jako třeba v opravdu zvrhlé písni Samovar), ale většina jeho písniček se spokojila s tím, že malovala realitu na až nesnesitelné budovatelské růžovo. Na ruku téhle vlně šli textaři, které pro Lišku psali slova. Mezi těmi byli ti nejbezskrupulóznější jako Jiří Aplt, Ronald Kraus nebo Jaroslav Machek, ale i jinak vcelku slušní profesionálové jako Pavel Vrba, Zdeněk Rytíř nebo Dušan Hejbal.
Ačkoliv osmdesátá léta rozhodně v Československu nebyla procházkou růžovým sadem, v Liškově diskografii už v této dekádě není dohledatelný jediný nový titul, tedy ani singl, natožpak elpíčko. Už i loutkovodiči české scény zřejmě pochopili, že model uvědomělého soudruha za mikrofonem je prostě pro české publikum neúnosný. Což neznamená, že tohoto „zpívajícího vyslance socialistického přátelství“ nevysílaly agentury i nadále reprezentovat československou kulturu - nejen do Sovětského svazu, ale třeba i do východního Německa, Polska, ba i Vietnamu, Laosu či na Kubu.
Kapitolou samou pro sebe byla spolupráce Pavla Lišky s dívčím, později dámským sborem Jezinky. Ty mu začaly dělat „křoví“ už v roce 1973 a následovaly jej na koncertní šňůry i do studií tak dlouho, dokud se „hlavní Jezinka“ Bobina Ulrichová nestala roku 1984 Liškovou ženou. Ano, ta Bobina Ulrichová, která to dotáhla až do pořadu Česká soda, kde Petr Čtvrtníček uvedl její starý klip V srdci lásku mám ze sedmdesátých let a její kvílení zde připsal „ztvárnění utrpení kosovského lidu“.
Manželství ale nakonec bylo pro Pavla Lišku doslova požehnáním. Když se na přelomu let 1989 a 1990 změnily poměry, bylo jasné, že si uvědomělý soudruh se svými sovětskými písněmi už nebude mít šanci ani škrtnout. Což sám pochopil a z hudební scény se zcela stáhl. Ač přesvědčený komunista, patrně nic nenamítal, když jeho žena Bobina restituovala po rodičích činžák na pražském Smíchově, v jehož přízemí si pár otevřel bar Paolino. V roce 1995 postihla Pavla Lišku silná mrtvice, jež jej na delší čas upoutala na invalidní vozík, díky péči své ženy se po několika letech opět postavil na nohy a zemřel v roce 2018 ve věku 77 let.
Další díly volného seriálu Zapomenuté tváře normalizačního popu:
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Li%C5%A1ka_(zp%C4%9Bv%C3%A1k)
https://www.discogs.com/de/artist/1587557-Pavel-Li%C5%A1ka?srsltid=AfmBOoo5YUUUN08s79VTvqzeHHyLf7TloVYjujkxwQCkFS0KBYuo3j_b
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/585904/zemrel-zpevak-pavel-liska-77-kruty-osud-ho-pripravil-o-hlas.html
https://www.super.cz/clanek/celebrity-pamatujete-si-na-nej-nejznamejsi-normalizacni-zpevak-77-bodoval-v-sovetskem-svazu-u-nas-nikoho-nezajimal-705065
https://www.dotyk.cz/magazin/pavel-liska-zpevak-2/