Článek
Populární zpěvák osmdesátých let Pavel Roth je zajímavý ještě jednou věcí: má hudební vzdělání, byť neucelené, a ovládá hned několik hudebních nástrojů. Kromě obligátní kytary také akordeon, na který se učil v lidušce dlouhých dvanáct let, klávesové nástroje a na konzervatoři, kterou nedokončil, studoval hru na příčnou flétnu. Tvrdí, že proto, že mu škola zakázala paralelně se věnovat bigbítu, což byl jeho smysl života.
Prošel skutečně řadou rockových kapel, spíše tancovačkového ladění (v sedmdesátých letech ostatně bylo těžké rockovou hudbu mimo tento zábavní styl prosadit). Byly mezi nimi Benefit, Markýz John, Orient nebo Projektil. Právě vedoucí a kytarista Projektilu Ivan Sekyra napsal pro Rotha jeden z jeho budoucích největších hitů Zahrada ticha.
Pavel Roth v roce 1983 soutěžil na Intertalentu, jedné z mnoha dobových soutěží, které měly za cíl nejen vyhledávat nové popové talenty, ale také - jak se tehdy říkalo - upevnit přátelství mezi národy, rozuměj zejména těmi, které obývaly socialistické státy. Soutěž Roth vyhrál, což by možná samo o sobě tolik neznamenalo, ovšem všiml si jej zde tehdy velmi vlivný kapelník Orchestru Československé televize Václav Zahradník a nabídl mu spolupráci.
Roth najednou jakoby zapomněl na svůj rockerský smysl života a hozenou rukavici přijal, což mu zajistilo na pár let velmi slušné možnosti prezentace a z toho vycházející benefity - stal se jednou z nových hvězd středního proudu. Nepochybně k tomu přispěl i jeho vzhled normálního sympatického mladíka, který se od mnoha svých exaltovaných vrstevníků tolik lišil. Hned v roce 1983 nazpíval písničku Krásnější než růže, svůj největší hit, který je coververzí písně Malinconia z repertoáru italského zpěváka Riccarda Fogliho (v ohlasu na ni se projevila tehdejší česká obskurní obsese italským popem).
Po pár letech ale Pavel Roth od orchestru odešel, nespokojen údajně s tím, že musí „zpívat, jak Zahradník píská“, neboli podřizovat se svým repertoárem plánům dirigenta, zatímco on sám měl skladatelské ambice. Založil si tedy vlastní skupinu Rotor, se kterou se mu podařilo je aspoň zčásti realizovat a také nahrát v roce 1986 jediné album vydané v době jeho největší slávy, které se jmenuje, jak jinak, Zahrada ticha.
Kapela Rotor ale vydržela jen pár let a až do sametové revoluce Pavel Roth zpíval jako součást nejrůznějších zájezdových projektů s dalšími umělci. Přizvali jej třeba Karel Šíp a Jaroslav Uhlíř do programu Šaráda hitů, kde Roth zpíval s dalšími zběhlými rockery Viktorem Sodomouo a Karlem Kahovcem, byl třetinou Pop Tria spolu s Marcelou Holanovou a Václavem Vašákem, a také jezdil se Stanislavem Procházkou mladším a - pozor! - začínající Lucií Bílou.
Stejně jako řada dalších kolegů, slavných v sedmdesátých a osmdesátých letech, nenašel po roce 1990 ani Pavel Roth uplatnění, nejen proto, že byl až příliš svázán s předchozí érou (ne, že by si snad nějak viditelně „zadal“, žádné režimní popěvky v repertoáru neměl, ale v osmdesátých letech jej přece jen byla takříkajíc plná média a posluchači měli zájem o nové „nepopsané“ tváře.
A tak usedl za volant taxíku a touto bohulibou činností se zabýval celá devadesátá léta. Ani v tom nebyl ostatně jediný, stejně tak taxikařil například i jeho bývalý blízký kolega Karel Kahovec.
Po dlouhé pauze se opatrně vrátil na hudební scénu v roce 2004. Nejprve vydal album Čáry lásky, na které znovu nazpíval svoje staré písně z osmdesátých let, a dva roky na to z podstatné části autorské album Spal mě svou láskou. Od té doby vydal několik dalších novinkových i kompilačních titulů. Agentura Ivan Rössler dnes pořadatelům nabízí jeho sólové vystoupení. Přestože lze dva jeho hlavní hity, Zahradu ticha a Krásnější než růže, zaslechnout dodnes tu a tam na některých retro rozhlasových stanicích, někdejší popularita Pavla Rotha je daleko, daleko za zenitem.
Další díly volného seriálu Zapomenuté tváře normalizačního popu:
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Roth
https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskografie_Pavla_Rotha
https://www.vlasta.cz/celebrity/pavel-roth-dnes-mlady-hity-taxikar/
https://budejovice.rozhlas.cz/pisen-krasnejsi-nez-ruze-zpiva-pavel-roth-ale-jako-prvni-s-ni-prisel-ital-8867940