Hlavní obsah
Zdraví

Jak kdyby nás srazil náklaďák: Proč svaly někdy bolí i několik dní po tréninku?

Foto: Engin_Akyurt | PIXABAY

Bolí vás pár dní po tréninku každý krok? Nejspíše za to může DOMS – zpožděná svalová bolest. Co ji způsobuje, jak dlouho trvá, a znamená vůbec, že jsme cvičili správně?

Článek

Bolest svalů několik dní po cvičení zná každý, kdo začínal, nebo kdo někdy přidal do tréninku něco nového. Obzvláště po prvních trénincích si člověk připadá, jako by ho přejel náklaďák – vstát z postele je výzva, tělo stávkuje, a třeba schody? Hotové peklo :-).

Tahle svalová „kocovina“ má dokonce své oficiální jméno – DOMS, což je z anglického Delayed Onset Muscle Soreness. Tedy přeloženo - něco jako bolest svalů se zpožděným nástupem. Nebo jednodušeji - zpožděná svalová bolest.

Ale proč vlastně tato bolest přichází až s odstupem? A je to něco, co bychom měli vítat, nebo se tomu raději vyhnout?

Co je to DOMS a kdy vzniká?

DOMS je taková pozdní reakce svalů na trénink (či obecně pohyb), který byl nějakým způsobem nezvyklý nebo intenzivnější, než je zvykem. Tělo se sice hned po cvičení cítí celkem fajn, ale za pár hodin začíná pozvolna dávat najevo, že to úplně fajn nebude.

Bolest se většinou objeví během 12 až 24 hodin. Čili postupně zesiluje den po cvičení, nejhorší je většinou třetí den po cvičení a někdy přetrvává ještě další dva nebo tři dny.

Typicky se to děje, když někdo začne s novým sportem, přidá nové cviky, nebo se po delší pauze pustí do tréninku, jako by nikdy nepřestal. Také ale může jít v tréninku o změnu tempa, větší rozsah pohybu, nebo třeba jiný typ kontrakce.

A proč DOMS vůbec vzniká? Jedna z teorií tvrdí, že tělo to dělá schválně. Že je to taková bezpečnostní pojistka. Když svaly dostanou při cvičení zabrat (hlavně během excentrické kontrakce), tak svaly následně bolí zřejmě proto, abychom si dali na nějaký čas pohov, dokud se jednotlivá svalová vlákna nezahojí. Jako by naše tělo říkalo: „Bolí to? Tak si dej teď klid, ať se to spraví a zregeneruje.“

Excentrická kontrakce? Co to je?

K excentrické kontrakci dochází při excentrické fázi pohybu, což je ta část pohybu, kdy se sval natahuje a zátěž se proti gravitaci spouští dolů (dochází k „brždění“ váhy daným svalem či skupinou svalů).

I když to může vypadat jako ta lehčí část pohybu, pro svaly je excentrická fáze často mnohem náročnější (pokud samozřejmě máme váhu plně pod kontrolou). A právě tato svalová práce, tedy když se během cviku váha pomalu a kontrolovaně spouští, bývá s bolestí svalů po tréninku nejčastěji spojována.

Co se vlastně ve svalech děje?

Při náročném nebo nezvyklém tréninku dochází k malým trhlinkám ve svalových vláknech – to ale není nic špatného. Naopak, je to součást přirozeného procesu svalové adaptace. Tělo na poškození reaguje tak, že oblast zalije krví, aktivuje imunitní buňky a spustí regenerační proces. Vznikne drobný zánět, který je pro opravu a posílení svalu zapotřebí.

To, co vnímáme jako bolest, je kombinace těchto mikropoškození, otoku a podráždění nervových zakončení. Není to ale ostrá bolest jako u zranění – je to jiná bolest, která se těžko popisuje a která se ozývá hlavně při pohybu nebo při dotyku.

Čili vznik DOMS může nastat kombinací fyzikálních faktorů (mechanické napětí ve svalech - zvedání váhy), tkáňových faktorů (zánět a laktát ve svalech) a nervových faktorů.

Foto: Pezibear | PIXABAY

Někdy to po tréninku trochu bolí :-)

Znamená bolest po tréninku, že jsme cvičili správně?

To je velmi častá otázka – a odpověď může překvapit. Ne, bolest sama o sobě není (nebo nemusí být) známkou kvalitního tréninku. A ano, bolest po tréninku může signalizovat, že jsme tělo vystavili novému podnětu. Každopádně není potřeba se po každém cvičení sotva plazit, abychom dosáhli super výsledků.

Zkušení borci či borkyně často trénují intenzivně a tvrdě, a přesto druhý den nepociťují žádnou výraznou bolest (mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti). Jejich svaly jsou totiž na danou zátěž už adaptované a jejich tělo zvládá regeneraci mnohem efektivněji nežli začínající cvičenci.

Naopak, přehnaná bolest může být kontraproduktivní – omezuje další pohyb, narušuje tréninkový plán a potenciálně zvyšuje riziko zranění. Co je ovšem přehnaná bolest, je značně subjektivní a každý to vnímá odlišně.

Můžu cvičit, i když mě bolí svaly? A dá se DOMS nějak vyléčit?

Záleží, jak moc svaly bolí. Mírná bolest, která se ozve jen při pohybu nebo dotyku, není důvodem k odpočinku. V takovém případě není nutné trénink vynechávat. Vlastně naopak:

Po provedeném tréninku je nejlepší lék na DOMS a jeho projevy absolvování dalšího tréninku.

To znamená, že dělání stejných nebo podobných cviků, které DOMS způsobily, snižuje bolest svalů po předchozím tréninku. Každý zkušený cvičenec může potvrdit, že DOMS se zmírňuje tím, že se stejné cvičení prostě opakuje - někdy se tomuto efektu říká „efekt opakované dávky“ či „účinek dalšího kola“. Svaly, pojivové tkáně a nervy se totiž na trénink adaptují.

Na druhou stranu, pokud je bolest opravdu silná a omezuje nás v běžném pohybu, je asi lepší si dopřát pár dní volna, nebo alespoň snížit intenzitu a délku tréninku.

Co se týče nějaké léčby na DOMS, tak DOMS se zřejmě úplně „vyléčit“ nedá - většina záchranných akcí podle různých studií buď příliš nefunguje, nebo možná funguje, avšak je zapotřebí dalších výzkumů a hlavně výzkumů s větším množstvím zkoumaných účastníků.

To se týká například různých masáží a foam rollerů (ačkoli obojí zřejmě skutečně může bolestivé stavy trochu zlepšovat), saun či kryoterapií, ponořování do studené vody, horkých koupelí, bylinných přípravků a jiných doplňků stravy, kompresních oděvů, použití ultrazvuku či elektroterapie atd.

Tedy jak už bylo řečeno, pokud nás po tréninku bolí svaly, dejme si raději další trénink.

Dá se bolesti po tréninku nějak předejít?

Pokud jdeme dělat něco nového anebo nezvyklého, tak asi úplně ne. Ale bolest se dá zmírnit. Tady je pár tipů:

  • Zvyšujte intenzitu tréninku postupně. Pokud jdete do fitka po pauze, nezačínejte tam, kde jste skončili. A pokud teprve zažínáte, zvyšujte náročnost tréninku pozvolna - nezničte se hned první trénink.
  • Zahřívejte se a lehce se protahujte. Ne kvůli samotnému DOMS, ale celkově to pomáhá tělu připravit se na zátěž a zvládnout ji lépe a v plném rozsahu pohybu. Avšak před silovým tréninkem nedělejte klasický strečink, ale spíše nějakou formu dynamického strečinku.
  • Regenerujte. Spánek, kvalitní strava (dostatek antioxidantů, omega-3 a protizánětlivých látek), dostatek bílkovin okolo tréninku (zejména prostřednictvím syrovátkového proteinu), hydratace – to všechno hraje roli.

Rostou svaly, když nás po tréninku bolí?

Samotné poškození svalové tkáně může být impulsem ke svalovému růstu (ale nemusí). Nicméně samotná bolest neznamená automatický růst svalů. Čili neplatí známé kulturistické rčení „No Pain, No Gain“ - svaly nemusí během ani po tréninku výrazně bolet, přesto lze efektivně budovat svalovou hmotu.

Závěrem

Zpožděná svalová bolest je normální reakce těla na novou, nebo náročnou fyzickou zátěž. Není třeba se jí bát, ale není ani potřeba ji vyhledávat. Cvičit můžeme i bez toho, aniž bychom se druhý den cítili jako po nějaké nakládačce.

Klíčové je naslouchat vlastnímu tělu (na základě zkušeností, věku apod.), dopřát mu čas na adaptaci a nevnímat bolest jako jediné měřítko úspěšného tréninku.

Něco jiného je to u úplných začátečníků. Pokud s cvičením teprve začínáte a máte pocit, že vás po každé návštěvě fitka čeká několik dní pekla, nezoufejte. Tělo se přizpůsobí – a čím pravidelnější pohyb budete mít, tím mírnější tyhle bolesti budou (až nakonec zmizí).

Takže vydržte – i bolest má v tomhle případě smysl.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz