Hlavní obsah
Zdraví

Další fitness mýtus (snad) padl: Posilování svaly nezkracuje – je to přesně naopak

Foto: StockSnap | PIXABAY

Silový trénink zdaleka není jen o svalech a parádě. Nová analýza 36 studií ukazuje, že správně nastavený trénink (nejen) s činkami výrazně zlepšuje flexibilitu kloubů — často stejně dobře jako klasické protahování.

Článek

Jelikož se tento článek týká posilování, tak nejdříve takové malé nezbytné info:

„Všechny mé články o posilování se týkají naturálního a kondičního posilování. Čili mé články nejsou o vrcholové kulturistice, o profesionálních kulturistech, o dopingu (steroidech) apod. Cokoli píšu, píšu pro běžné lidi (nejen) ve fitkách - pro muže, ženy, seniory a klidně i děti. Nejsem kulturista a nepíšu články o (profi) kulturistice. Když třeba píšu o velkém množství svalů, mám tím namysli svaly vybudované přirozeně a to kýmkoli - třeba dorostenci či starci. Tedy bez chemie a pro tělo přirozenou a zdravou cestou. A nemám nic proti kulturistům.“

Zlepší se naše flexibilita i bez strečinku?

Určitě jste to také někdy slyšeli. Že posilování prý zkracuje svaly. Tento názor se objevil na stole i týmu vědců, kteří se rozhodli ho pořádně proklepnout.

Přesněji se podívali na to, jestli samotný silový trénink může zlepšit ohebnost kloubů. A nejde o ledajaký výzkum. Jedná se o systematický přehled a metaanalýzu 36 studií zahrnujících celkem 1469 lidí . Odkaz na studii přikládám zde.

Na rozdíl od jiných systematických přehledů, tento se zaměřil pouze na zdravé dospělé lidi – žádné děti, žádní pacienti, žádné kombinace s aerobními aktivitami. Čistý vliv silového tréninku.

A výsledky? Z názvu článku už asi tušíte.

Když zátěže roztahují tělo

Už jste někdy zkoušeli hluboký dřep s činkou? Nebo si dali pořádné tlaky s jednoručkami až na úroveň hrudníku, kdy ve spodní části pohybu dosáhne velký sval prsní úplného protažení?

Pokud ano, možná vás překvapí, že jste si tím právě zlepšovali flexibilitu.

Studie totiž ukazuje, že silový trénink – pokud je prováděn správně – může být pro rozsah kloubů stejně přínosný jako tradiční protahování.

Zní to pro někoho možná jako sci-fi, ale má to logiku. Když totiž sval pracuje pod zátěží v plném rozsahu pohybu, děje se něco podobného jako při cíleném protahování. A někdy i více.

Studie říká, že vysoká intenzita (větší zátěže) a delší pauzy mezi sériemi hrají klíčovou roli – právě tyto tréninkové parametry byly spojené s větším zlepšením rozsahu pohybu.

Foto: Microsoft AI Copilot

Kdo posiluje, dělá strečink. Tento obrázek je samozřejmě ilustrační :-)

Jak to, že činka funguje skoro jako strečink?

Zatímco při strečinku se tělo „uvolňuje“, při silovém tréninku se spíše napíná – doslova i obrazně. Jenže právě v tom je zřejmě to kouzlo. Při správně prováděném silovém cvičení se svaly a šlachy natahují ve chvílích, kdy zároveň tvrdě pracují. A to má překvapivý efekt – zvyšuje se rozsah pohybu, ale také tolerance k napětí.

Vědci rozlišují dva hlavní mechanismy (dvě teorie), které vysvětlují zlepšení flexibility:

  1. Mechanická změna (teorie) – tedy snížení tuhosti svalů a šlach.
  2. Senzorická (smyslová) změna (teorie) – tělo se jednoduše naučí vydržet větší napětí, než mu toto napětí začne vadit.

Druhá možnost je u posilování pravděpodobnější. Ne že by svaly změkly jako guma a byly gumové, ale mozek zkrátka nevyhlásí poplach tak brzy, když cítí tah. A právě tohle „odložení paniky“ z napětí je jádrem flexibility.

No a silový trénink – zvlášť ten v plném rozsahu a s vyšší zátěží – přesně tohle dělá. Tělo se učí, že pohyb až do krajních pozic je normální a bezpečný. Když třeba dřepujeme hluboko, nebo provádíme rumunský mrtvý tah, svaly se protáhnou po celé své délce a mozek si na to zvykne.

Výsledek? Větší flexibilita.

Ne každý trénink je stejný

Ale pozor – podle studie nestačí zvedat cokoliv jakkoliv. Vědci zmiňují, že největší účinek na flexibilitu má:

  • Vysoká intenzita tréninku – tedy práce s větší zátěží, nikoli lehké „pumpování“.
  • Plný rozsah pohybu – žádné polovičaté opakování. Pokud chceme flexibilitu, musíme jít až na doraz do krajních poloh.

Právě kombinace těchto dvou faktorů dělá ze silového tréninku jakési „aktivní protahování“ – někdy dokonce efektivnější nežli „obyčejný“ statický strečink.

A co jsou ty těžší zátěže? To ve studii přímo nespecifikovali. Ale obecně se za těžší zátěž považuje přibližně více jak 75% 1RM (našeho maxima na 1 opakování). To znamená naložit si tolik, abychom dělali přibližně 9 a méně opakování.

Starší tělo, větší efekt?

S přibývajícím věkem ztrácíme přirozenou pružnost. Tkáně tuhnou, šlachy zvyšují kolagenní hustotu a klouby ztrácí svůj rozsah.

I tady (nebo právě tady) může mít silový trénink obrovský přínos – nejen že se posilují svaly, ale také se zpomaluje stárnutí pohybového aparátu. Tělo zůstává živé, prokrvené a schopné pohybu, který by jinak časem mizel.

Strečink má stále svůj přínos

To ale samozřejmě neznamená, že bychom měli strečink úplně zahodit. I nadále má své místo – třeba pro relaxaci, kontrolu dechu, přípravu na specifický výkon, nebo samozřejmě při snaze o nějaké náročnější pozice typu rozštěp (či jiné - třeba gymnastické - polohy).

Avšak pokud jste z těch, kteří raději zvedají činku, než že leží třeba na podložce a protahují se, můžete si oddychnout. Vaše flexibilita kloubů na tom vydělá i tak - a vlastně zabijete dvě mouchy jednou ranou - svaly posílíte a zároveň protáhnete.

Praktické shrnutí

  • Chcete být ohebnější? Nemusíte jen nehybně držet pózy. Stačí dřepovat, tlačit, tahat – ale naplno a důsledně.
  • Cvičte s vyšší intenzitou. Čím těžší váhy zvedáte (samozřejmě s rozumem a plně pod kontrolou), tím zřejmě větší dopad na vaši pohyblivost a ohebnost. Avšak samozřejmě i s lehčími váhami dochází k podobnému efektu.
  • Dávejte si dostatečný odpočinek mezi sériemi. Delší pauzy = větší efekt. Minimálně tu 1 minutu, spíše však 90 – 180 sekund (tedy 1,5 až 3 minuty). Ostatně, těžší váhy potřebují o něco delší odpočinek.
  • A hlavně – buďte důslední. Studie začleněné do metaanalýzy měly v průměru trvání 11 týdnů. Flexibilita nepřichází přes noc.

Závěrem

Takže příště, až se někdo bude zase nad posilováním ušklíbat a říkat, že silové tréninky zkracují svaly, vy už budete vědět své - že je to mýtus. Mýtus, který shodně vyvrátily i jiné nedávné systematické přehledy, které si můžete prostudovat zde či zde.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz